U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ÚHLOVÉ BRUSKY USNADNÍ PRÁCI

Kategorie: Dílna | Autor: KAREL ŠTECH

Úhlové brusky řežou kovové materiály na principu tzv. tavného dělení. To je rychlejší než řezání pilou a řezná plocha je méně narušená než při dělení řezací elektrodou nebo plamenem autogenu.

Při tavném dělení dosahuje tenký brusný kotouč ze sklotextitu s brusivem až 10 000 otáček za minutu. V místě dotyku vyvine s kovem natolik vysokou teplotu, že se kov začne tavit.

   Kromě řezání kovů lze pomocí rozbrušovačky dělit i stavební materiály (včetně armovaného betonu a nejtvrdších slinutých dlažeb); řezací kotouč musí v tomto případě používat jako brusivo umělý diamant.

   Vedle řezání umožňují úhlové brusky i broušení libovolných materiálů, s drátěným kartáčem také odstraňování starých nátěrů a rzi.

   Úhlové brusky se podle konstrukce dělí na třídu hobby a profesionální, podle hmotnosti na jednoruční a dvouruční. Třída hobby pro chalupáře a kutily vydrží při šetrném zacházení několik stovek hodin práce. Profesionální jsou solidněji dimenzované, umožňují dlouhodobou nepřetržitou práci i časté přetěžování. Výrobci obě řady rozlišují barevně (například Bosch pro domácí dílny používá zelenou barvu, pro profesionály modrou) nebo značkou (stroje pro kutily jsou značeny Narex, kvalitnější se označují ProTool).

Jaký kotouč použít

1. Dělení materiálů Pro tavné řezání oceli, litiny i kamene či stavebních materiálů se používají buď klasické dělicí kotouče vyztužené sklotextitem, u nichž je jako pojivo pro brusná zrna použita umělá pryskyřice, které mají tloušťku 2-3 mm, nebo kotouče ocelové (segmentové či uzavřené) o síle 1,6 až 2,6 mm, na jejichž obvodu je laserem přivařen umělý diamant. Pro tavné řezání kovů i dělení jiných materiálů je nutné používat výhradně předepsané řezací kotouče. Protože kotouče jsou tenké, nesmí při práci dojít k bočnímu namáhání kotouče. Z toho důvodu je výhodné brusku upevnit do tzv. dělicího stolu (dá se pro některé typy dokoupit), který zvyšuje přesnost i bezpečnost práce a umožňuje i řezání pod úhly.

2. Broušení Pro broušení svarů a jiné hrubší práce se zpravidla používají tzv. hrubovací brusné kotouče se zvýšeným středem, které se pro třídu hobby vyrábějí většinou ve třech stupních zrnitosti. Kotouče mají tloušťku 4 až 6 mm a vyžadují plné otáčky brusky. Brusný nástroj by měl při práci mít sklon vzhledem k broušené ploše 30 až 40°. Kotoučem je nutné při práci pohybovat, aby plocha byla stejnoměrně obroušena a nedocházelo k nežádoucímu místnímu přehřátí broušeného materiálu (např. plechy by se mohly deformovat).

   Kromě kompaktních brusných kotoučů se používají rovněž brusné lamelové kotouče. Jejich vějířové uspořádání lamel dává kotouči vysokou pružnost a větší trvanlivost než mají běžné brusné kotouče. Dokoupit se dají i tzv. hrncové brusné kotouče, které jsou vhodné pro opracovávání skelných laminátů, sádrokartonu, pórobetonu a jiných stavebních materiálů. Známé brusné talíře původně určené pro elektrické ruční vrtačky, jejichž unašeč je opatřen závitem 14 x 2, lze rovněž použít; výhodou je nižší cena brusných kotoučů a větší výběr jejich zrnění.

3. Odrezování Pro odstranění rzi i zbytků barev jsou určeny talířové a hrncové drátěné kartáče, vyráběné jak se slabšími drátky (průměr 0,3 mm), tak se silnějšími (0,5 mm), navíc spletenými do „copů“ nebo upevněnými zvlněně. Při jejich použití je vhodné snížit otáčky stroje. Tyto kartáče se vyrábějí jak v plochém provedení, tak v hrncovém.

4. Leštění K úhlové brusce lze dokoupit lešticí kotouče z plsti, popřípadě z jiných materiálů (molton, vlněná střiž, jehněčí kůže), které pomocí brusných past umožní vyleštit povrchy kamene i kovů. Při leštění je vhodné snížit otáčky na cca 3600 otáček za minutu. Kromě „opravdových“ brusných past lze použít i silichrom, neoxid či (například pro leštění plexiskla) běžnou zubní pastu.

KDYŽ SE ŘEKNE úhlové brusky

Jsou to výkonné a původně velmi jednoduché stroje: vysokootáčkový komutátorový motor pohání přes jednoduchý převod plochý brusný kotouč, kterým lze řezat, brousit nebo leštit nejrůznější materiály.

Firma Bosch uvedla na trh akumulátorovou T P! úhlovou brusku GWS 14,4 V Professional určenou k dělení plechů, trubek a armovacího železa, k hrubování svarů a k odstraňování otřepů z ocelových dílů. S brusným talířem se dají brousit lakované povrchy a s diamantovým kotoučem dělit obkladačky a dlaždice. Bruska je vhodná tam, kde není k dispozici elektrická síť.

JAK NA TO

* Protože u některých materiálů dochází při tavném dělení k vytrhávání žhavých částeček hmoty, je nutné zajistit pracoviště tak, aby nemohlo dojít k požáru nebo popálení.

* Brusky je možné používat jen tam, kde neobtěžují hlukem okolí.

* Na ochranu před odletujícími úlomky a jiskrami je nutné používat ochranný štít nebo aspoň brýle.

* Vzhledem k vysokým otáčkám (naprázdno až 12 000 otáček za minutu) musí být kotouč v perfektním stavu; nesmí mít uštípnutý okraj nebo být naprasklý!

* Tenký řezací kotouč nesmí být vystaven bočnímu namáhání ani nadměrnému tlaku (pro řez bývá zpravidla hmotnost brusky dostačující).

* Druh kotouče musí odpovídat řezanému materiálu.

* Během řezání je u brusek typu hobby nutné dodržovat chladicí přestávky.

* V žádném případě není přípustné překročit předepsané maximální otáčky kotouče (jsou na něm vždy vyznačeny).

* Nejlevnější brusné či řezací kotouče z tržnic bývají nekvalitní, špatně vyvážené a mají nízkou životnost.

* Než koupit levnou, ale nejakostní brusku někde ve stánku, je výhodnější si kvalitní vypůjčit v půjčovně.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: BOSCH, NAREX A ARCHIV

ÚHLOVÉ BRUSKY USNADNÍ PRÁCI