Proč používat ruční pumpu

Využíváte-li vodu z vlastní studny zejména k zalévání zahrady, zvažte výhody ručních pump. Ty samozřejmě poslouží i k čerpání pitné vody. Jsou praktické a téměř nezničitelné. Nevyžadují složitou péči a obejdou se bez elektřiny.

Klasická ruční pumpa vás nezklame, nepotřebuje elektřinu ani náročnou údržbu a lze s ní čerpat vodu i z velké hloubky

Ruční pumpa či stojanové ruční čerpadlo je technicky nenáročné zařízení, které vyžaduje jen minimální údržbu. Pumpy se navíc stále vyrábějí v tradičním, desítky let nezměněném designu v celé řadě typů, z nichž si vyberou milovníci nostalgických doplňků i strohého technického ztvárnění litiny, která připomíná zlatý věk průmyslové revoluce.

Ruční pumpy si můžete koupit v některých specializovaných železářstvích či firemních prodejnách. Komplexní nabídku celé řady typů a designů ručních čerpadel však najdete především na e-shopech výrobců a prodejců, z nichž někteří zajišťují i montáž těchto zařízení.

Pustíte-li se do montáže svépomocí, je velmi důležité nakoupit k samotné pumpě i všechny potřebné komponenty včetně různých těsnění, kotvicích prvků a dalších součástí, které jsou ke zdárnému čerpání vody nutné.

Vzhledem k letité tuzemské tradici výroby ručních pump i jejich oblibě by neměl být problém ani se sháněním dílů a příslušenství pro případnou rekonstrukci starší či nefunkční pumpy. Vzhledem k jednoduché konstrukci je samotné tělo pumpy téměř nezničitelné a máte-li doma historický kousek například s logem některého z předválečných výrobců, možná by mohl dobře sloužit i další desítky let.

Schéma propojení veškerých součásti pumpy typu Standard od firmy Kovoplast

Podle hloubky studny

Pokud pumpu k domácí studni teprve vybíráte, je nejlepším řešením obrátit se na odborného dodavatele a poskytnout mu parametry vaší studny. Pro správný výběr pumpy je důležitá zejména hloubka, z níž budete vodu čerpat.

Podle příslušných norem musí být sací otvor ruční pumpy (koš) v takové hloubce, aby bylo vyloučeno nasávání kalu ze dna studny. U kopané (šachtové) studny minimálně půl metru nad povrchem štěrkové vrstvy na dně studny, u vrtané studny pak rovněž minimálně půl metru nad horním okrajem kalníku.

Pro první případ jsou k dostání stojanová čerpadla s válcem integrovaným v těle pumpy, jejichž sací schopnost postačí do sedmi metrů hloubky. Pro čerpání vody z hloubky až třiceti metrů jsou pak určeny pumpy s externím pracovním válcem umístěným na výtlačném potrubí. Pro dokonalý provoz pumpy je důležité, aby byl pracovní válec vždy umístěn maximálně sedm metrů nad hladinou vody ve studni. Právě proto je pro hloubkové čerpání nutné zvolit pumpu s válcem mimo tělo pumpy.

Při počítání správných parametrů odborníci doporučují brát v úvahu možný pokles vody až na úroveň půl metru nad dnem studny. Do této výšky se pak umístí sací koš pumpy a zajistí, že dostanete ze studny vodu i při maximálním poklesu hladiny například v déle trvajícím období sucha. A zároveň budete vědět, že pokud ani v tomto případě vodu nevytáhnete, klesla hladina ve studni pod kritickou hranici.

Větší i menší pumpy lze obvykle pořídit v nostalgickém designu, který pěkně doplní zahradu

Jak zprovoznit pumpu

Zvláště u hlubokých studní do třiceti metrů je montáž pumpy poměrně náročnou záležitostí, u které se nevyplatí příliš improvizovat. U vrtané studny je důležité správně sestavit všechny komponenty, v případě kopané studny může být pro laika složitý také pohyb ve studni. Důležité je také správné sladění chodu pístu a pohybu pumpovací páky (vahadla), aby se díly zbytečně neopotřebovávaly.

Chybět by nemělo ani těsnění mezi talířem pumpy a zákrytem (poklopem) studny. Na hladinu vody ve studni totiž může nedostatečně utěsněnou štěrbinou propadávat povrchová nečistota. A nutné je těžkou pumpu na poklop dostatečně kvalitně ukotvit, aby se při pumpování nijak neviklala a nenakláněla. Odborníci doporučují klást důraz i na správně udělané odvodnění, které umožní snížit hladinu vody z pumpy a části potrubí až do nezámrzné hloubky. V opačném případě by mohla pumpa při silnějších mrazech popraskat.

Ze všech uvedených důvodů tak má při instalaci pumpy smysl zvážit, zda raději nepřiplatit za montáž odborné firmě, kterou je však vhodnější hledat spíše mezi dodavateli pump a studnaři, kteří mívají s montáží více zkušeností než například instalatéři.

Údržba pumpy

Nejjednodušším krokem k pohodlnému pumpování je občasné promazání čepů vahadla vazelínou. Povědomý zvuk skřípající a vrzající pumpy má leckdo spojen s idylickým časem prázdnin u babičky na venkově, ale nepromazané čepy zbytečně ztěžují pohyb pákou a zvyšují opotřebení dílů.

Důležité je udržovat pumpu dokonale ukotvenou ke studni. Hlavice šroubů chraňte před korozí a v případě potřeby je čas od času dotáhněte dříve, než se pod tíhou pumpy vyviklají a poškodí. Kontrolujte rovněž to, zda pumpa v místě spojení s poklopem dostatečně těsní. Kontrola odvodňovacího ventilu a dalších součástí čerpadla uvnitř studny by měla být součástí celkové kontroly studny, která se doporučuje vždy před začátkem zimy a na jaře.

Menší stojanová čerpadla vyžadují při pumpování větší námahu

Pumpy na trhu

Výběr dostupných ručních pump na českém trhu zahrnuje typy použitelné pro kopané i vrtané studny. Z produkce Kovoplastu v Chlumci nad Cidlinou může upoutat pozornost mnoha majitelů studní například čerpadlo NP 75 Nostalgické, které je určeno pro studny do sedmi metrů hloubky. Načerpat jím lze 28 litrů za minutu, váží necelých devatenáct kilogramů. Vnější tvary odlitků ze šedé litiny jsou u této pumpy zdobeny ornamenty evokujícími nostalgický vzhled čerpadla. Přístroj se standardně prodává v černé barvě, výrobce vám ho však dodá i v jiných barevných odstínech nebo jejich kombinaci. Čerpadlo NP 75 Nostalgické je vybaveno odvodněním a lze k němu objednat i podstavec. Na e-shopu výrobce se nabízí v základním provedení za cenu 3 200 korun.

Nejmenší studniční pumpou z produkce Kovoplastu je čerpadlo NP 75 T (tlakové – umožňuje nejen čerpání, ale i rozvádění vody), které také dodává 28 litrů vody za minutu. Pracovní píst je u něj umístěn přímo ve výtokovém stojanu. Konstrukce čerpadla umožňuje objednat variantu s odvodněním i typ s bočním talířem pro upevnění na stěnu (NP 75BT). Stojí 4 700 korun.

Zhruba 2 500 korun stojí u různých prodejců standardní malá pumpa NP 75 s kruhovou přírubou. Od typu s přívlastkem „Nostalgické“ se liší absencí dekorativních ornamentů, má jednodušší a více technický design při zachování tradičního vzhledu. Vzhledově podobný typ NP 90 dodává 40 litrů vody za minutu.

Kromě pump s ramenem existují i ruční čerpadla s pákou

Pro hloubku čerpání vody od čtyř až do třiceti metrů vyrábí Kovoplast čerpadlo Standard, což je přesně ten důvěrně známý klasický typ štíhlé vysoké pumpy na kulaté „stopce“ s vahadlem z kulatého profilu se zahnutou rukojetí a „zobáčkem“ na uchycení vědra na výtokové trubce. V řadě těchto ručních stojanových čerpadel s vysokým výtokovým stojanem lze vybírat mezi typem Standard II s průměrem válce 65, 75 a 90 mm a Standard T, což je čerpadlo tlakové s obdobným průměrem válců. Pumpy tohoto typu stojí od 3 100 do 4 200 korun. Cena se udává vždy za stojan, tzn. za nadzemní část pumpy.

Ke všem těmto pumpám lze pak zhruba za tři stovky pořídit užitečné příslušenství v podobě bajonetového nástavce na hadici. Ten se jednoduše „zacvakne“ na vypouštěcí trubku a můžete pak napumpovat v dostatečné blízkosti například sudy na zalévání, aniž byste museli od studny přenášet vodu ve vědrech.

Pro sací výšku do šesti metrů lze použít i dvouválcovou pístovou pumpu LILA 75. Obecně byly pístové pumpy v minulosti oblíbeny zvláště při použití mimo studnu (např. v chodbě či kuchyni), což je možné při dostatečné blízkosti studně. Podobně lze ostatně umístit mimo studnu i menší pumpy z řady NP. Lila se od nich liší pákou, kterou se při pumpování kmitá ze strany na stranu. Lze tak dosáhnout maximálního výtlaku až čtyřiceti litrů za minutu.

Pákou se čerpá voda i v případě ručních křídlových pump, což jsou pumpy tradičně upevňované na stěny. Používají se i k přečerpávání průmyslových či potravinářských kapalin i pohonných hmot, ale pro čerpání vody je lze s potřebným příslušenstvím použít také. Využití najdou také třeba při přečerpávání dešťové vody z rezervoáru do zalévacích sudů. Prodávají se v různých velikostech za ceny od tří do pěti tisíc korun. Čerpání vody s pákovými pumpami je vždy o něco pracnější než s vahadly velkých stojanových pump.
Lze samozřejmě narazit i na nabídku pump od dalších výrobců. Často se však prodávají především jako zahradní dekorace nebo čerpadla určená k připojení na vodovodní řad. Ujistěte se proto zvláště při nákupu na internetu, zda jde skutečně o ruční stojanové čerpadlo s příslušenstvím, které umožní čerpání vody ze studní různé hloubky.

Proč používat ruční pumpu