Pro přepravu většího nákladu

Rubrika: Auto

Lehká užitková vozidla mohou ve všední den sloužit pro podnikání, o víkendu a dovolené je využije početná rodina a naloží i vše potřebné pro volný čas.

Kategorie lehkých užitkových vozidel, určených pro přepravu nákladu, je vymezena horní hranicí celkové hmotnosti automobilu 3500 kilogramů. V současnosti typická koncepce v této kategorii využívá co největší počet komponent odvozených od osobních vozidel.
Základem bývá samonosná jednoprostorová karoserie skříňového typu, příčné uložení motoru s převodovkou a pohon přední nápravy. Díky tomu jsou lehké dodávky z hlediska jízdních výkonů, ovladatelnosti, bezpečnosti i komfortu na úrovni běžných osobních automobilů.

Řada modelů z této kategorie je kromě nákladních verzí vyráběna také v těch, které jsou určeny pro přepravu většího počtu osob. Taková vozidla mohou bez problémů sloužit ve všední den pro podnikání a o víkendu nebo o dovolené se do nich kromě posádky naloží vše potřebné pro početnou rodinu a aktivní využití volného času. Zájemci si mohou vybrat i z různých délek vozidla a u některých je možnost zvolit pohon přední, nebo zadní nápravy, případně všech čtyř kol.

Ford Transit

Legendou mezi užitkovými vozy je Ford Transit. Celá modelová řada užitkových vozidel u Fordu prochází v současné době kompletní obměnou. A tak v nabídce najdeme modely Transit, Transit Connect, Transit Custom a Transit Courier. Například Transit Custom, který představuje novou generaci užitkových vozů s nosností do jedné tuny, získal ocenění „International Van of the Year 2013“ (Mezinárodní dodávka roku 2013) a také jako historicky první dodávka byl oceněn pěti hvězdičkami v nárazových testech nezávislé organizace Euro NCAP.

Transit je pak mezi novými modely největší s nosností až dvě tuny a nabízí se jako Van, Kombi Van i Kombi a stejně jako u ostatních modelů je možné si vybrat z nejrůznějších variant, včetně délek rozvorů a výšky střechy. Cena modelu Transit začíná na 349 900 Kč bez DPH.

Renault Kangoo

Renault Kangoo se pohybuje po silnicích již téměř 15 let. Za tu dobu se sice nezměnilo jméno, ale současná generace je úplně jiným vozem, než který vstupoval kdysi na trh. Přesto si stále zachovává to nejdůležitější – přepravní kapacitu, pohodlný přístup, samostatná sedadla a variabilitu interiéru. Dnešní Kangoo je k dispozici ve dvou délkách karoserie a třech verzích, kdy může být uspořádání interiéru se 2 až 7 místy (u Kangoo Maxi) a v nabídce je i Kangoo Outdoor. Cena Kangoo začíná na 273 900 Kč bez DPH.

Peugeot Bipper

Bipper i přes kompaktní vnější rozměry nabízí 2,5 m3 místa, které může být zatíženo nákladem o celkové hmotnosti až 610 kg (včetně posádky). Nákladový prostor může být ještě zvětšen v případě, že je ve voze vertikálně dělená drátěná otevíratelná přepážka se sedadlem spolujezdce sklopným do vodorovné polohy, která umožní prodloužení ložné plochy na necelých 2,5 m a zvětšení objemu nákladového prostoru na 2,8 m3.
O tom, jak v těchto kategoriích vozidel automobilky spolupracují, svědčí i sesterské modely Peugeotu Bipper, kterými jsou Citroën Nemo a Fiat Fiorino. Peugeot Bipper je k dostání již od 190 990 Kč bez DPH.

Citroen Berlingo

Berlingo je nabízeno jako Furgon ve dvou různých délkách, kdy kratší model přepraví až 3,7 m3 nákladu, ten delší pak až 4,3 m3. V provedení Kombi Van může být vybaveno dodatečnými sedadly ve druhé řadě. U delšího provedení je možné naložit díky bočním posuvným a zadním asymetricky děleným dveřím dvě europalety. Provedení Multispace je pak určeno pro pohodlnou přepravu osob i dostatečného množství jejich zavazadel.
Sesterským modelem Berlinga je Peugeot Partner, který se v současném provedení oproti minulosti od Berlinga mnohem více odlišuje, především změnami ve vnějším designu. Citroën Berlingo koupíte již od 222 400 Kč bez DPH.

Dacia Dokker

Dacia Dokker je pětimístná osobní dodávka s kombinovaným využitím (osobní a podnikatelské). Dokker Van pak je dodávka určená pro řemeslníky i obchodníky. Název „Dokker“ je odvozen od staženého anglického slova „dockworker“ označujícího pracovníky, kteří nakládají a vykládají lodě připlouvající do přístavu, čímž zdůrazňuje svou pracovitost a využitelnost. Dokker přepraví pět osob a díky jednoduchému řešení modularity zadní dělené lavice umožňuje zvětšit nákladový prostor až na 3 m3. Cena vozu Dacia Dokker Van začíná na 159 900 Kč bez DPH.

Fiat Doblo

První Doblo přišlo na trh v roce 2000 a v současné době se prodává jeho nejnovější generace, která doznala změn nejen v designu, ale především se zvětšily rozměry v celé řadě směrů. Také Doblo není pouze užitkovým vozem, ale nabízí i osobní verze, kde je možné standardně pětimístný vůz (zavazadlový prostor o objemu 790 l) objednat i v sedmimístné úpravě.

Nákladní verze nabízí užitečné zatížení 750 nebo 1000 kg (u prodloužené verze standardem), u zesílené konstrukce nápravy je nejvyšší přípustné zatížení 1450 kg. Doblo Cargo má nákladový prostor 3,4 m3, se zvýšenou střechou 4,0 m3, prodloužené Doblo Cargo Maxi pojme 4,2 m3 nákladu. Cena Fiatu Doblo Van začíná na 209 900 Kč bez DPH.

Volkswagen Caddy

Caddy se nabízí jako městské dodávkové vozidlo i kompaktní MPV. Vyrábí se ve dvou délkách se standardním nebo prodlouženým rozvorem (Maxi) a zájemce si může vybrat i pohon všech kol (4MOTION). U obou variant může být kompletně vyjmuta druhá řada sedadel a při naložení až ke stropu tak vznikne úložný prostor o objemu až 3030 litrů, u prodloužené verze 3880 litrů. Navíc například Caddy Maxi s paketem Flexsitz Plus umožňuje délku ložného prostoru na straně spolujezdce prodloužit na více než tři metry a objem nákladového prostoru se tím zvětší až na 4,7 m3. Cena Volkswagenu Caddy začíná již od 330 631 Kč bez DPH.

Ford Ranger

Automobily, které jsou určeny nejen pro přepravu nákladu, ale očekává se od nich především robustnost a všestrannost, kdy musejí zvládat i jízdu po cestách necestách – to jsou vozy kategorie pick-up. Ranger získal jako historicky první pick-up prestižní pětihvězdičkové hodnocení v testech nezávislé organizace Euro NCAP.
Tento pracant může odvézt náklad o hmotnosti až 1336 kg a odtáhne brzděný přívěs s hmotností až 3500 kg.

Ranger je k mání se třemi různými druhy karoserie – dvousedadlová varianta SingleCab umožňuje přepravu největšího nákladu; SuperCab je vybaven druhým párem pomocných dveří a čtyřmi sedadly; čtyřdveřový Double Cab je pak pětimístný. Ford Ranger je k dostání již od 407 900 Kč bez DPH.

Volkswagen Amarok

Jméno Amarok pochází z jazyka Inuitů, kteří žijí v severní Kanadě a Grónsku, a znamená vlk. Pick-up Amarok může být vybaven dvojkabinou (DoubleCab) nebo jednoduchou kabinou (SingleCab). Pro Evropu je vyráběn v německém Hannoveru a pro modelový rok 2013 získal řadu změn, které se týkají jak pohonu a komfortních prvků, tak i celkové konstrukce vozidla. Například zadní víko u korby je možné zatížit až 200 kilogramy a modely s pohonem všech kol a mechanickou převodovkou mohou nyní táhnout přívěs o hmotnosti až 3 tuny, za Amarok se samočinnou převodovkou lze připojit přívěs s hmotností až 3,2 tuny. Cena vozu Amarok začíná od 550 070 Kč bez DPH.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV AUTORA

Pro přepravu většího nákladu

Pro přepravu většího nákladu