Autodoplňky zpříjemňují cestování

Rubrika: Auto

Na delší cestu se hodí chladicí taška, která pojme svačinu a pití na cesty

Současné automobily jsou vybaveny doplňky již v takové míře, že se může zdát, že už není čím nový vůz vylepšit. Ale existuje celá řada nejrůznějších autodoplňků, kterými můžeme dovybavit nejen starší, i nový vůz, a cestování si tak zpříjemnit.

Vylepšovat vůz můžeme jak zvenku, tak uvnitř. Pro interiéry automobilů existuje celkem početná skupina doplňků. Většina z nich je určena ke zvýšení pohody za jízdy, k udržení pořádku a uložení zavazadel a předmětů; v současnosti také ke zlepšení ovladatelnosti multimediálních zařízení a ovladatelnosti vozu.

Jak uložit věci

Každý, kdo častěji cestuje automobilem, to zná. Ať již jedete na kratší, či delší cestu, vždy máte s sebou hromadu věcí, které je nutné někam umístit a zabezpečit je, aby po voze neputovaly sem a tam. Dá se k tomu využít celá řada šikovných doplňků, které jsou dnes k dispozici. Jsou to například rozličné typy úložných sítí, nebo tzv. organizéry, tedy nejrůznější závěsné nebo úložné kapsy a tašky, či krabice s přihrádkami pro umístění všelijakých předmětů.

Do zavazadlového prostoru jsou určeny vložky a vany, a to z rozličných materiálů – od klasického PVC, přes pěnové a gumové výrobky až po výlisky z plastů. Ty mohou být dále vybaveny například příčkami a víkem, kde flexibilně zasouvací příčky pomáhají uložit přepravované předměty odděleně a uspořádaně. Většinou tyto vany mají zvýšený okraj, což oceníme v případě, kdy nám něco vyteče z přepravovaného nákladu. Oceníme je i v zimním období, kdy v nich bez problémů přepravíme třeba lyžařské boty a nemusíme se bát vody z roztátého sněhu nebo bláta.

Držáky a věšáky

Pořádek ve voze pomohou udržet i další doplňky, určené pro interiéry automobilů. Jedná se například o sáček na odpadky, který díky nastavitelnému popruhu můžeme uchytit prakticky kdekoliv v automobilu, nebo o závěsnou tašku na krabičku s hygienickými kapesníky apod. Do zavazadlového prostoru se vyrábějí také nejrůznější tašky, které dokážou vyplnit i ten nejnemožnější prostor v kufru vozidla. Tyto tašky mohou být i skládací, takže po vyjmutí přepravovaných věcí a po složení nezabírají žádný zbytečný prostor. Praktické jsou i držáky na brýle, na nápoje, telefony, bločky a tužky, jež můžeme doplnit třeba o protiskluzovou podložku, která zabrání samovolnému sklouzávání předmětů například z přístrojové desky.

Adaptéry připojí mobil i přehrávač

Zavazadla na míru kufru dobře využijí celý prostor

V současnosti jsou oblíbenými doplňky také nejrůznější adaptéry, které umožní připojit iPod a další přehrávače médií k systémům ve vozidle, případně pak adaptéry pro připojení mobilního telefonu. Pro napájení nabíječek telefonů nebo přenosných počítačů jsou určeny adaptéry, které dokážou převádět napětí z 12 V na 220 V.

Existují také elektrospotřebiče, které jsou již rovnou konstruovány na napětí 12 V. Jedná se o kávovary, varné konvice, vysavače apod. Do interiéru vozu můžeme namontovat i lampičky, reflektorky, neonová osvětlení apod.

Pro rozšíření přístrojového vybavení lze použít i nejrůznějších ukazatelů teplot – motoru, ale i vnitřních a venkovních prostor, otáčkoměrů, voltmetrů, kompasů atd. Pro uchycení navigací nebo telefonů jsou určeny držáky buď s přísavkou na sklo, nebo montované na různá místa na přístrojové desce. Pro dlouhé cesty využijeme i dalšího speciálního držáku – pro umístění monitoru přehrávače DVD.

Pro delší rodinné cesty jsou vhodné termoelektrické chladicí boxy. A pokud cestujeme s rodinou, nezapomínejme na jeden z velmi důležitých autodoplňků, kterým jsou dětské autosedačky.

Koberce a potahy

Sluneční clony chrání všechna okna, nejen ta boční, jak jsme většinou zvyklí

Jedním z doplňků, který dokáže ochránit interiér automobilu, jsou koberečky na podlahu. Vybrat si můžeme od tkaných koberců až po gumové předložky nejrůznějších typů a tvarů. Pro ochranu sedaček slouží již dlouho oblíbené autopotahy. I zde je výběr od těch nejjednodušších až po elektricky vyhřívané, nebo masážní.

K ochraně sedadel patří i ochranné přehozy, které dokážou ochránit interiér při přepravě domácích mazlíčků. Především pro přepravu psů, ale i většího nákladu v zavazadlovém prostoru jsou určeny nejrůznější mříže nebo sítě, které nejen účelně rozdělí prostor, ale zamezí také proniknutí ať již zvířete, nebo nákladu do prostoru pro cestující.

I drobnosti pomáhají

Výběr doplňků určených pro interiéry automobilů zahrnuje i různé drobnosti, které jízdu zpříjemní. Oblíbené jsou například opěrky na ruce mezi přední sedadla, které v sobě mohou skrývat úložný prostor. Abychom nezmačkali sako nebo kabát, tak můžeme využít speciální ramínko na oblečení, případně speciální věšáky namontované na opěradlech. Aby nás neškrtil bezpečnostní pás, použijeme zarážky pásů, které účinně brání nadměrnému tlaku. Existují i dekorativní návleky, které nejen sníží tlak pásu, ale také zpříjemní cestování především dětem. Proti slunečnímu svitu proudícímu do vnitřku vozu můžeme použít sluneční clony.

Elektrická zásuvka v přední polici umožňuje nabít mobil

Nadšenci motoristického sportu jistě využijí nejrůznější speciální sady pro pedály vozu, koncovky řadicí páky atd., díky kterým vypadá vůz, jako by se právě chystal na závodní dráhu. A pokud nechcete do vozu zrovna montovat třeba leštěný plech nebo dřevo, tak můžete zvolit samolepicí fólii.

Na trhu najdeme spoustu nejrůznějších praktických autodoplňků, kterými můžeme interiér svého vozu vylepšit, zútulnit a zpříjemnit, ale udělat i bezpečnějším. Při výběru autodoplňků ale nesmíme zapomenout na to, že všechny by měly být vybaveny odpovídajícími atesty a také návodem k použití a popisem montáže.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV

Autodoplňky zpříjemňují cestování