Přivítejte jaro v Orlických horách

Jaro je v Orlických horách jedinečné a přímo vybízí k návštěvě.  Tající sníh naplní řeky a potoky, sluníčko vytáhne první cyklisty a bruslaře. Místní statky a ekofarmy zahajují plný provoz a konají se oslavy příchodu jara. Pokud to vše doplníte návštěvou zdejších řemeslných muzeí a dílen, můžete si vedle originálních suvenýrů odvézt také neotřelý zážitek – poznání autentického života našich předků, místních a života v přírodě.

 

Orlické hory

 

Statky a farmy – návrat k tradicím a přirozenému způsobu života
Agroturistika je  nejen u českých turistů stále oblíbenější. Především lidé z velkých měst chtějí alespoň na chvilku zakusit život na venkově a přepnout z uspěchaného městského režimu. Klid, čistý vzduch, domácí potraviny a příroda – to jsou nejčastější důvody, proč jsou pobyty na rodinných farmách a statcích stále více vyhledávané. I Orlické hory mají v tomto směru mnohé co nabídnout. Turisté zjistí, jak specifický a zároveň náročný život na farmě je, otevřou se jim ale také dveře pro poznání zdejší přírody i života místních.

 

Sokolí hnízdo

 

Jedním z míst, kde turisté najdou doslova oázu klidu je Ekofarma a penzion Sokolí hnízdo – Rampuše. Nabízí stylové ubytování na rodinném statku, a to uprostřed pastvin. O to více vás překvapí vybavení jako je whirpool a sauna. Monika a Petr, zdejší majitelé, si vybudováním farmy splnili životní sen. Chovají ovce a skot a ze surovin vyrábějí domácí produkty, především sýry, mléko a jogurty, které můžete na farmě ochutnat. Jejich sladkou specialitou je „rampušské mascarpone“. Součástí farmy je také jezírko, kde si můžete zarybařit.

Svatý Jan

Příjemné zážitky čekají na návštěvníky také v Penzionu U Sv. Jána v Kunvaldě. Nabízí ubytování na rodinném statku pod horami, který je známý velkochovem skotu se vším, co k němu patří. Navíc si můžete zajezdit na koních v  okolní orlické přírodě. Zdejší venkov zažijete v naprosté autenticitě – kromě zvířat totiž můžete pozorovat, jak vypadá skutečný život na farmě. Návštěvníci mohou využít zdejšího hřiště, tenisového kurtu a ping pongu.

 

Statek Dům z Modrého kamene v Kosteleckých Horkách
Nádherná roubenka nabízí zejména rodičům s dětmi přímý kontakt s tradičními hodnotami venkovského způsobu života, který byl vždy spojen s respektem k přírodě a jejím cyklům. Můžete se zapojit do chodu života na statku s domácími zvířaty a vlastnoručně vyzkoušet pečení chlebových placek, zpracování lnu, vlny, výrobu sýra a dozvědět se leccos o chovu včel.

 

Dům z Modrého kamene

Aby vám ještě více chutnaly dobroty domácí kuchyně, můžete vyrazit na jarní výlet na kole. Na farmě vám doporučí trasy podle vaší kondice a řada farem nabízí i zapůjčení kol. „Na přelomu března a dubna také poprvé zametáme oblíbenou cyklo&in-line stezku z Letohradu do Chocně. Vyhledávanou jarní atraktivitou je také adrenalinové sjíždění horních toků řek Tiché a Divoké Orlice s kaňonem Zemské brány. Vodácky i divácky je oblíbené tradiční sjíždění Divoké Orlice z Nekoře do Potštejna při vypouštění velké vody z Pastvinské přehrady, letos 4. května. Pokud zrovna nezkusíte naše peřeje na lodi, zaujměte včas nejlepší místa na mostech a jezech již od 10. hodiny dopoledne. Takové množství lodí všech typů jen tak neuvidíte,“ doporučuje Renata Šedová.

 

Velikonoční oslavy přiblíží zdejší tradice
Jaro se v Orlických horách odehrává i ve znamení velikonočních svátků a jarmarků. Turistům se tak nabízí jedinečná příležitost poznat region se všemi jejich zvyky a tradicemi, které si drží dodnes.
Ujít byste si neměli nechat Velikonoční řemeslný jarmark Na Kopečku v Neratově v sobotu 23. března od 10:00 do 17:00 hodin. Čekají vás ukázky lidových řemesel, například tkalcovské dílny, zpracování vlny, kovárna, řezbářství či košíkářství. Budete mít příležitost vyrobit si vlastní píšťalku nebo uplést pomlázku. Gurmáni ocení možnost ochutnat velikonoční dobroty jako Neratovské mazance a domácí chléb přímo z pece. V 11 hodin zazpívá Sbor z hor a zahraje divadélko pro děti. Do programu si zařaďte také prohlídku zdejšího proslulého kostela se skleněnou střechou.
Velikonoce a jaro, ale také novou zámeckou sezónu, můžete přivítat na zámku Potštejn 30. března. I tady vás čeká odpoledne ve znamení velikonočních zvyků s pletením pomlázek, barvením kraslic, pečením Jidášů a povídáním o velikonočních zvycích. Na děti budou čekat soutěže o zajímavé ceny.

 

Řemesla a oživená staletí aneb zkuste to i vy
Pokud nechcete během pobytu na farmě pouze odpočívat, ale také načerpat znalosti, vyrazte do Muzea Řemesel v Letohradě. Dozvíte se o dřívějším nelehkém, ale přesto romantickém životě v Orlických horách. Poznáte, jak zruční a šikovní předci současných obyvatel byli. S více než padesáti expozicemi řemesel a živností z let 1840-1930 je muzeum unikátním a největším svého druhu v ČR. „Prohlídková trasa vás zavede k funkčnímu katru nebo k vyřezávanému skanzenu s řemeslníky. Kluci nejvíce obdivují motorky a hasičskou stříkačku, dámy a děvčata zaujme dobově zařízená světnička s kolébkou, historické oděvy a kroje. Všechny pak nejvíce baví hádat, na co se který záludný nástroj používal. Můžete také zasednout do lavic 100 let staré školní třídy s dobovými školními pomůckami, včetně pověstné rákosky. Naší novinkou jsou historické ordinace gynekologa a zubaře,“ zve majitel Pavel Tacl a nositel ocenění za ojedinělé muzeum.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Přivítejte jaro v Orlických horách