Příroda v interiéru

Rubrika: Interiér

Málokde bychom našli byt nebo dům bez jediné rostliny v květináči. S kytkami se prostě dobře bydlí, pohled na zeleň a barevné květy uklidňuje. Ne vždy ale máme pro živé rostliny vhodné podmínky.

Květiny potřebují vedle dostatečného světla také pravidelnou péči, především zálivku. To může být ve víkendovém stavení problémem. Pokud jezdíme na chalupu jen občas, ale pravidelně, řešením můžou být rostliny pěstované hydroponicky. Nebo si pořídíme některý ze samozavlažovacích systémů. A když ani to nepřipadá v úvahu?

Z postavených a zavěšených rostlin vznikne zelená stěna (IKEA)

Rostliny, které nepotřebují péči

Asi vás jako řešení napadnou umělé květiny. Je pravda, že některé jsou už tak dokonalé, že ani při pohledu zblízka, dokonce ani na dotek nepoznáme, zda jsou živé, či ne. Ale přírodu můžeme dostat do interiéru i jinak – v podobě rostlinného dekoru na zařizovacích předmětech.
Někdy stačí jeden nebo několik pestrých květů i na menší ploše, vzoru se zelenými listy můžeme dát víc prostoru. Vždyť platí, že pohled do zeleně uklidňuje a ne vždy můžeme vyrazit do skutečné přírody.

Místo řady menších květin postačí jedna velká (Bella Rose)

Zeleň na stěně i v posteli

Zelený dekor se uplatní například na tapetě, na ní vypadají pěkně i velké rozměry listů. Tapetu ale použijeme pouze na jednu stěnu nebo jen na její část. To samé platí i pro tapetu s výrazným květinovým vzorem. Drobné kytičky můžou pokrýt větší plochu.
Dobrým místem pro rostlinný dekor je bytový textil. Koberce, závěsy, ložní povlečení, ubrusy, ale i menší kousky, jako jsou utěrky, ubrousky a prostírání. O zajímavé květinové dekory si přímo říkají polštáře. Na nich vyniknou spíše jednotlivé motivy než celoplošný vzor. Dekor může být vytkávaný, tištěný, ale i vyšívaný, vyplétaný, ručně malovaný, může jít i o aplikaci. Takové polštáře se samozřejmě dají koupit, ale je tady prostor i pro ženy, jejichž koníčkem jsou ruční práce. Polštáře jsou dobrým řešením pro toho, kdo to s přírodními dekory nechce v interiéru přehánět, ale občasný pohled na nějaký květ ho potěší.

Tapetu s výraznými listy stačí použít jen na části stěny (Luxury Table)

Rozkvetlý porcelán

Tradičně se objevují květinové dekory na porcelánovém a keramickém nádobí. Dříve se používal především drobný vzor, v poslední době jsou oblíbené i motivy jednotlivých větších květů a lístků, najdeme je na bocích hrnečků, konvic a cukřenek a na okrajích talířů.
Rozkvetlý porcelán naaranžovaný na jídelním stole nebo menším stolku přinese do místnosti jarní či letní náladu.

Rostlinné motivy na závěsu nemusí být vždy barevné, tyhle ladí s výmalbou místnosti (Primalex)

Příroda na nábytku

Motivy z přírody můžeme mít i na nábytku, například na paravánu nebo na jednotlivých skříňkách. Moderní technologie umožňují přenést fotografii nebo kresbu nejen na nábytková dvířka, ale také na sklo, z něhož bude třeba dělicí stěna v místnosti, obklad za kuchyňskou linkou nebo dveře.
Obrázky květů a zelených rostlin zdobí i další předměty – podnosy, papírové krabice, samozřejmě obrázky, dokonce i potah žehlicího prkna.

Text: Iva Tvrzová
Foto: archiv firem a Shutterstock

Příroda v interiéru