Příjemné pohupování

Houpací křeslo je synonymem odpočinku, pohody, klidné chvíle. Není to jen dřevěný kus nábytku s výpletem vyskytující se jako rekvizita ve starých filmech. Houpací křeslo má více podob, pohoupat se dá i v závěsných křeslech a sítích.

Začíná to houpáním miminka v matčině náruči, pokračuje dětským řáděním na zahradní houpačce, v pubertě pak s první láskou na pouťových lodičkách. V dospělosti se občas nervózně pohupujeme z paty na špičku, až se konečně posadíme do pohodlného houpacího křesla. Houpeme se vlastně celý život!

houpací čalouněné křeslo

O dokonalé pohodlí křesla Wing se postará měkké sametové čalounění, komfortně široké a vysoké opěradlo a stabilní celokovový rám ve zlaté barvě. Od 11 449 Kč (Westwingnow.cz)

Kov, dřevo, výplet, čalounění

Některá celodřevěná houpací křesla se víc podobají strohým židlím, ta s měkkým čalouněním zas klasickým pohodlným křeslům. Některá mají opěradlo nižší, v jiných si opřete i hlavu. Nechybí u nich područky. Časté jsou kombinace více materiálů. Kostra bývá dřevěná, kovová nebo z kovu a dřeva, kdy nohy jsou kovové a houpací oblouky dřevěné. Mohou být vyřezané z masivu nebo se jedná o ohýbané vrstvené dřevo. Tvarově může být houpací podnož řešena různě.

houpací čalouněné křeslo

U křesla Arrie zajistí příjemnou relaxaci vyšší tvar opěradla s opěrkou na hlavu. Nosnost křesla je 150 kg. 7 349 Kč (Beliani)

U sedáku a opěradla je širší výběr – mohou být z ratanového nebo jiného přírodního výpletu, pevného textilu, kůže, z plastové skořepiny nebo měkce čalouněné. Poslední možnost je dnes asi nejvíce oblíbená, pořizujeme-li si tento kus nábytku do interiéru. Čalounění houpacích křesel si nezadá s kvalitou běžného čalouněného nábytku. Používají se bonelové a taštičkové pružiny, kaučuk, různé pěny. Celodřevěná křesla a ta s přírodním výpletem nejčastěji vidíme na verandách, v zimních zahradách a na krytých terasách.

závěsné látkové křeslo

Závěsná látková křesla bývají různě zdobená

Závěsná houpací křesla

Umožňuje-li to konstrukce stropu, můžeme k relaxaci a houpání využít závěsná křesla. Ta jsou buď textilní, nebo mají podobu vejčité skořepiny nejčastěji ze vzdušného přírodního výpletu. Tato křesla se dají upevnit i do stojící konstrukce, nepůsobí ale pak už tak subtilně jako při zavěšení od stropu.

závěsné látkové křeslo

Závěsné textilní křeslo Bright je bohatě čalouněné. 1 819 Kč (Westwingnow.cz)

bavlněná hamaka

Bavlněná houpací síť neboli hamaka Muster značky Bloomingville se vzorem pruhů. 1 569 Kč (Westwingnow.cz)

Hamaka neboli závěsná síť

Hamaku používali už středoameričtí a jihoameričtí indiáni, kterým sloužila jako praktické závěsné lůžko chránící je před jedovatými i jinak nepříjemnými pozemními živočichy. Do Evropy se pak dostala s Kryštofem Kolumbem. Jako celkem pohodlné lůžko s malými nároky na prostor ji měli námořníci na lodích, později i cestovatelé. V současné době se užívá především k relaxaci.

závěsné křeslo se stojanem

Nemáme-li k dispozici vhodný trám na zavěšení, můžeme si ke křeslu Arsita z šedého umělého ratanu pořídit ještě stojan. Komplet stojí 9 999 Kč (Beliani)

závěsnékřeslo z umělého ratanu

Závěsné křeslo Casoli z umělého ratanu. 5 899 Kč (Beliani)

Houpací sítě mohou být síťované nebo z pevné látky, na okrajích často zdobené střapci či bambulkami, jsou ve velikosti pro jednu osobu i pro dvě. Vídáme je na zahradách a venkovních terasách, ale stejně oblíbené jsou v interiéru. V podkroví chalup je většinou snadno upevníme na trámovou konstrukci.

Odpočinek v hamace

Jak se dostat bezpečně do houpací sítě a nevypadnout z ní? Síť zavěste nad zem zhruba 50 cm, což je asi výška židle. Tak si do ní pohodlně sednete. Houpat se v ní můžete i vsedě, třeba ve dvou. Ležet v síti je lepší šikmo, ne rovnoběžně, spíš tak udržíte rovnováhu.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Příjemné pohupování