U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ŠACH MAT!

Kategorie: Doma | Autor: IVA

HRAJEME SI

Letní odpoledne na chalupě si můžeme s rodinou nebo s přáteli zpříjemnit některou ze zajímavých společenských či sportovních her. A protože je hezky a potřebujeme trochu pohyb, vzhůru na zahradu! Šachové figurky i panáčci z “Člověče nezlob se” jsou poněkud větší, abychom je v trávě nepřehlédli. Materiálem pro hrací figury může být dřevo, silnější drát nebo recyklovaná tvrzená pryž. Figury i díly hracího pole z pryže jsou velmi odolné, nevadí jim déšť ani sníh, nejsou těžké – proto jsou vhodné i pro děti, starší a hendikepované osoby.

* Hrací plán venkovního Člověče nezlob se z recyklované pryže je variabilní, můžeme ho z jednotlivých dílů libovolně sestavovat. Aby hrací kostka nepadala do prachu nebo bláta, hází se s ní ve speciálním “budníku”. (Knock-out Brno)

* Méně známou, ale zato velmi atraktivní hrou je kroket. Hrají dva až čtyři hráči a jejich úkolem je pomocí úderů dřevěnou palicí dostat co nejrychleji svou dřevěnou kouli postupně všemi drátěnými brankami z jednoho konce hřiště na druhé a zpět. Hraje se na trávě, čím nerovnější povrch, tím lépe, keře a stromy nejsou na závadu – naopak, hra je tak dramatičtější.

* Ruské kuželky z recyklované pryže byly oceněny titulem Hračka roku 1997. Stojan a rám (nebo kotva) jsou z kovu, kuželky, koule a rošt z pryže – díky tomu jsou nehlučné. (Knock-out Brno)

* Možná zrovna na vaší zahradě vyroste budoucí Kasparov. Trénovat může s lehkými drátěnými figurami na pryžové šachovnici o rozměrech 240 x 240 cm (Knock-out Brno) nebo s poněkud těžšími dřevěnými. Ty jsou vyrobeny ze smrkového dřeva, výška figur je 40 až 70 cm, váha 2,6 až 5,2 kg. Šachovnice o rozměrech 320 x 320 nebo 400 x 400 cm je pevná nebo se dodává v podobě srolovatelného koberce (Petr Zeman Liberec).

NÁŠ TIP

Chystáte se dláždit terasu nebo dvorek? Pomocí různě barevných dlaždic si tu sami můžete vytvořit šachovnici nebo “hrací plán” některé jiné vaší oblíbené hry. Figurky si pak v rámci “bobříka zručnosti” můžete během dovolené sami vyrobit.

ŠACH MAT!