U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STŘÍBRNÉ EXPERIMENTY

Kategorie: Volný čas | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Naši věrní čtenáři si určitě vzpomenou, o PhDr. Janě Veselé a jejích smaltovaných „pěkně vypečených“ špercích jsme před pár lety psali. Dnes si budeme pro změnu povídat o špercích stříbrných.

Prý měla zhruba před rokem touhu zkusit zase něco nového a „zalovila“ na internetu. Objevila Art Clay Silver, hit, který v průběhu posledních deseti let oběhl svět. Dnes je díky neúnavné novinářce z Jílového u Prahy i u nás.

Trochu drahá modelína

Jde o netradiční technologii zpracování stříbra. Janu, která v sobě má i didaktické sklony, zaujala zejména jednoduchost práce s novým materiálem. Vždyť by si mohl každý vytvořit svůj jedinečný šperk! Od nápadu k realizaci však byla cesta nesnadná.

   „Dlouho jsem se snažila hmotu získat. Nejprve z USA a Kanady, ale nešlo to, protože neměli práva na prodej do Evropy. Na starém kontinentu jsem potřeby pro Art Clay Silver sháněla velmi těžko, a tak jsem se obrátila přímo na výrobce – firmu Aido v Japonsku. Odpověděli okamžitě a zahájili jsme spolupráci.“

   Nadšení pro jejich technologii a poučenost ve šperkařině pány ze země vycházejícího slunce zcela získalo. Darovali proto Janě také řadu knížek o tom, jak stříbrnou hmotu modelovat, nanášet, otiskovat… Jde totiž o materiál podobný kaolínu, hlíně nebo trochu řidší modelíně. Ovšem je o něco dražší.

Zázraky z „odpadu“ Technologie výroby té jedinečné hmoty je samozřejmě tajná. Jejím základem je – světe div se – stříbro z recyklovaných materiálů z fotografického průmyslu a podobných oblastí. Skutečným technologickým zázrakem je pak pojidlo, které prášek zvláční a promění v hlínu. „Zajímavé je, že po vypálení všech těch vrstviček a zbytečků jde o 99,9procentní ryzí stříbro. O materiál, který lze velmi dobře využít i v profesionální šperkařině. Z ACS,“ zkracuje Jana název, „je totiž možné vytvořit model, který se pak otiskuje – stejně jako ten z vosku. Tato hlína ale na rozdíl od vosku není ‘slepá’ a nádherně se s ní pracuje.“

   Nad otázkou, jakou techniku práce se stříbrnou surovinou má nejraději, se Jana trochu zamyslela. Připomeňme, že hmotu lze nejen tvarovat rukama a dalšími nástroji, ale také po mírném zředění natírat na listy a další přírodniny nebo i na papírové kroužky či kuličky, které při vypalování shoří. „Nedá se říci, co mám nejraději. Záleží na tom, jakého typu a druhu bude šperk, na němž pracuji. Ohromně se mi líbí sama hlína, ale to neznamená, že pasta, papír nebo jiné podoby nejsou zajímavé. Trochu záleží i na náladě…“

Ten nejkrásnější šperk

Možná si někteří z vás už svůj prstýnek, brož, závěs nebo dokonce náhrdelník v Atelieru stříbra Jílovém u Prahy vytvořili. Mezi vánočními dárky bylo avízo na pár kurzů, které se daly stihnout do svátků. Ptejme se však na jejich letošní organizaci – a další možnosti šperkařů amatérů.

   „Myslím, že alespoň základním kurzem by měl projít každý, kdo se rozhodne s ACS pracovat – ať už to pak bude jeho hobby nebo třeba i profese. Hmota je dost drahá a sebelepší návod nenahradí možnost všechno si ohmatat a zkusit s někým, kdo už s ní pracovat umí. Navíc u nás získá kromě materiálu i další potřebné součásti a doplňky – očka, koncovky, řetízky, kameny apod. Také může použít pec, kde si konečný výrobek vypálí. Všechno bude k dostání také na internetu a postupně zveřejním i další prodejní místa.

   Kurzy probíhají v Jílovém u Prahy, přímo na náměstí u kostela Sv. Vojtěcha, v ateliéru, který je přizpůsoben práci v malých skupinách. Zájem je větší, než jsem čekala, hlásí se šperkaři ‘jednorázoví’ i ti, kteří by chtěli technologii využít profesionálně. Pro ty organizujeme samostatná setkání a platí podstatně víc než ostatní. Pro ně je totiž připraven rozsáhlejší kurz, v němž se seznámí s dalšími možnostmi.“

Běh na dlouhou trať

Kurzy poběží určitě několik let – prý je to běh na dlouhou trať. Aby mohli uspokojit zájemce z celé republiky, dokonce se ozývají i ze zahraničí, počítá Jana s tím, že si vychová další spolupracovníky. A nesmí taky zanedbávat svou základní profesi a smalt a rodinu… Jaké bys vlastně těmto součástem svého života dala pořadí? „Určitě zcela opačné,“ konstatuje bez váhání. „Rodina si zvykla, že se neustále někam řítím a vzájemně si pomáháme. Tenhle směr se jim zdá být v ‘linii’, je jen rozvíjením něčeho, co funguje a přináší radost a uspokojení. A smalt? Ty materiály nejdou proti sobě, naopak se ideálně doplňují. Smalt znamená nekonečné objevování nových barevných kombinací, hry světla a jeho lomu v hloubce skloviny. Na mědi se neustále mění a nacházím tam i po letech zkušeností stále nové a nové možnosti. Stříbro barvu smaltu umocní, prozáří. Nemá ale takovou škálu ‘chemických’ reakcí. Barvy jsou na něm stálé a jasné.“

   Jasné je i to, že pro Janu Veselou bude šperkařina, ať už vrství smalt na měď nebo experimentuje se stříbrem, stále „jen“ koníčkem. Díky tomu, že není závislá na prodeji šperků, je velmi svobodná. „A to je nádherné,“ září. „Jsem jen pod diktátem toho, co zvládnu, vymyslím a kam mě pustí materiál!“

Další informace o kursech na www.atelierstribra.cz nebo na tel. 602 251 962

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: KAMIL VARCOLLER A JANA VESELÁ

STŘÍBRNÉ EXPERIMENTY