U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PŘEDNOSTI A SLABINY ŘETĚZOVÝCH PIL

Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor: jt

Přestože rachot řetězu běžícího rychlostí kolem 40 km/h budí zejména u žen a začátečníků oprávněnou hrůzu, patří elektrické benzínové řetězové pily po sekačkách trávy k nejčastější výbavě chalupářů i majitelů větších zahrad.

Kromě toho, že dokážou na koze dělit kmeny a kulatinu na špalky prakticky bez ohledu na jejich průměr, uplatní se k odvětvování zahradních stromů a k opracování trámů.

Bezpečnost je na prvním místě

Pilový řetěz je dokonale propracovaný a silně namáhaný nástroj, který musí být neustále přimazáván. Je snýtován ze tří druhů článků, z nichž jedny ho vedou při obíhání v drážce tzv. lišty, druhé se umí zakousnout do dřeva a hoblovat v něm úzkou drážku, třetí je navzájem spojují. Řezací články mají omezovací patky, zabraňující jejich náhlému zakousnutí do dřeva, po kterém by následoval nebezpečný „zpětný vrh“ celé pily.

   Aby se takové nářadí, které oběma rukama držíme volně před sebou, poháněné u výrobků kategorie hobby motorem o 1,5 až 3 kW, nestalo v rukou nezkušených a fyzicky ne příliš zdatných uživatelů příliš nebezpečným, vybavují je dominující světoví výrobci – Bosch, Castor, Jonsered, Husqvarna, Homelite, Oleo-Mac, Partner, Solo, Stihl a další, řadou bezpečnostních prvků. Chataři a chalupáři většinou vystačí s lehčími typy pil z kategorie hobby, s lištou dlouhou 30 až 50 cm. Dražší tzv. farmářské pily zvládnou i dlouhodobý provoz a hodí se hospodářům i majitelům menších lesů a sadů.

   Těžší pily s výkonem až 5 kW s antivibračními a v zimě i ohřívanými rukojeťmi, používané zejména při těžbě dřeva, patří výhradně do rukou lesníků – profesionálů.

Výkon obrovský, opatrnost nutná

Práce s řetězovými pilami je náročnější, než jak si to laik představuje. Musíte umět poznat otupení zubů, projevující se ztížením chodu pily a pálením dřeva dřív, než by došlo k přetržení řetězu. Ten nesmí běžet bez mazání, o které se většina současných pil stará automaticky. Uživatel musí umět řetěz alespoň napnout, protože s přibývajícím počtem hodin řezání se opotřebením prodlužuje. A samozřejmě nesmí s běžící pilou zakopnout nebo uklouznout. Měl by používat doporučené bezpečnostní pomůcky, zabezpečit pilu před použitím dětmi a odhánět nezvané diváky, když poráží strom, odřezává jeho silné větve i když jen krátí polena na koze.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO STIHL, BOSCH, MOUNTFIELD

PŘEDNOSTI A SLABINY ŘETĚZOVÝCH PIL