U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Cementová deska do vlhka

Kategorie: Stavba | Autor: RICHARD GURYČA

Rigips vyvinul nové konstrukční systémy do mokrých interiérů s cementovou deskou Aquaroc. Stavebníci tak mohou využít výhod suché stavby i v mokru.

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE

Cementová deska Aquaroc je určena pro použití na příčkách, předstěnách a podhledech. Lehké systémy suché výstavby, ke kterým se konstrukce Aquaroc řadí, představují podle výrobce rychlou a ekonomicky výhodnou alternativu k tradičním zděným konstrukcím.

   Deska Aquaroc je tedy řešením, které umožňuje využít všech výhod suché výstavby a zároveň si poradit s prostředím vystaveným vlhku.

   Je to speciální, vysoce výkonná deska na bázi cementu s mimořádně dlouhou životností. Vyvinuta byla pro použití v mokrých interiérech. V komerčním provozu to mohou být například bazény, wellness a fitness centra, prádelny či myčky aut, ale speciální vlastnosti by měly pro tento materiál otevírat široké možnosti využití například i při rekonstrukcích rodinných domů nebo chalup.

Odolná proti plísním

Deska Aquaroc vykazuje vysokou objemovou stálost a je navíc dokonale odolná proti vzniku plísní, neboť neobsahuje žádné biologické komponenty. Materiál je nehořlavý, takže deska je vhodná i do prostor s nároky na požární odolnost.

   Své uplatnění najde i tam, kde je vedle požadavku na odolnost proti vodě vyžadována i vysoká pevnost a tvrdost povrchů, jako jsou například garáže.

Nižší hmotnost desek

Systémová deska má nižší hmotnost a je podstatně snáze zpracovatelná než většina jiných cementových či cementotřískových desek na trhu. Nízká hmotnost desek představuje významnou výhodu pro dopravu a manipulaci i pro samotnou montáž konstrukcí přímo na stavbě. Desky se dodávají v tloušťce 12,5mm v šířce 1 250mm a v délkách 900, 2 500, 3 000 mm.

   Ačkoli je deska díky své pevnosti ideálním podkladem pro keramické obklady, je možné konstrukce díky jejich hladkému povrchu opatřit pouze finální stěrkou Aquaroc Promix Finish bez penetrování a následně přemalovat, a to i v zátěžových podmínkách vlhkého prostředí.

Jak se s deskami pracuje

Montáž desek Aquaroc je obdobná, jako v případě sádrovláknitých desek. Pro lepené spáry se řeže kotoučovou pilou podél vodící lišty. Desku je možné rovněž naříznout nožem a zlomit přes hranu, dořezy se provádějí ruční pilou ocaskou. Ke konstrukci se šroubuje šrouby do cementových desek HB 25 aHB 41. Není nutné předvrtávat otvory. K lepení spár se používá polyuretanové lepidlo, k překrytí je možné využít skelnou pásku Aquaroc. Výrobce doporučuje pro povrchovou úpravu lehkou stěrkovou hmotu Aquaroc Promix Finish. *

Popisy k obrázkům

1 Desky Aquaroc umožňují využít všech výhod suchého stavění v místech, kde je třeba počítat s vlhkem

2 Speciální pásky se při stavbě z desek Aquaroc používají k překrytí spár. Desky lze řezat pilou i nožem

3 K lepení spár se používají lepidla na bázi polyuretanu. Na výběr je Rigips i další značky

4 Montáž desek je snadná a srovnatelná s dalšími materiály pro suché stavění, lepidlo se aplikuje pistolí

5 Na přesné stavění příček, předstěn či podhledů jsou příslušné profily

Autor fotografií: FOTO: RIGIPS

Cementová deska do vlhka