U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pozor, pálí!

Kategorie: Dílna | Autor: iva

PODLOŽKY POD HORKÉ HRNCE

Abychom uchránili kuchyňskou pracovní desku, ale především jídelní stůl před příliš horkým nádobím, používáme pod ně různé podložky. Ty mohou mít mnoho podob.

Mají-li podložky pod hrnce vydržet vysokou teplotu, musí být z odolných materiálů. Nejvhodnější je proto kov a keramika, pokud není pekáč rozpálený do ruda, lze použít i dřevo a korek. Máme-li rádi dřevo, můžeme si pořídit jako podložku hezky tvarované krájecí prkénko. Výběr je i v kovových podložkách – mohou být lesklé chromované, z matné oceli, z černě patinovaného kovu nebo třeba drátěné. Pod menší hrnce nebo jako podložka pod hrneček s kávou či čajem se používají menší čtvercové keramické podložky, s různými malovanými dekory. Zatímco dřevěná prkénka a kovové podložky koupíme v prodejnách s domácími potřebami, keramické a drátěné najdeme v prodejnách s porcelánem, keramikou a dekoračními bytovými předměty. Větší keramickou podložku si můžeme poměrně jednoduše sami vyrobit – stačí si koupit jednu nebo dvě hezké obkladačky v požadovaných rozměrech. Pokud nám zbyly nějaké kachlíky z doby, kdy jsme zařizovali kuchyni, můžeme mít podložku, která bude ladit s keramickým obkladem naší kuchyně.

JAK SI VYROBIT KERAMICKOU PODLOŽKU Z OBKLADAČKY

1. Připravíme si vše potřebné: keramickou obkladačku, slabý korek (např. zbytky obkladu), lepidlo (např. Chemopren), ostrý nůž, tužku, špachtličku na roztírání lepidla.

2. Obkladačku položíme na rubovou stranu korku, jednou rukou pevně přitiskneme, aby se neposunula, a druhou vyřízneme nožem korek přesně podle kachlíku. Tužkou si označíme jeden roh na korku i obkladačce, které přijdou na sebe.

3. Chemopren naneseme na rubovou stranu korkové podložky a špachtličkou pečlivě rozetřeme ve slabé vrstvě po celé ploše až do krajů. Necháme zavadnout.

4. Stejně postupujeme u obkladačky. Pak položíme podle značky korek a obkladačku lepidlem k sobě, po stranách pečlivě srovnáme, aby korek nikde nepřečníval, případně setřeme vytlačené lepidlo. Dáme na rovnou desku a v celé ploše zatížíme. Necháme dokonale uschnout.

Foto – Malá ozdobná keramická podložka, vhodná i pod hrneček s horkou kávou

Foto – Dřevěná podložka ve tvaru hrušky je vlastně krájecím prkénkem

Foto – Na chromovanou kovovou podložku můžeme položit i velmi horký pekáč přímo z trouby

FOTO PAVEL VESELÝ

Pozor, pálí!