Pozor, někdo jde!

Rubrika: Interiér

Nenechte se zmást obrázkem přátelského psa (Hrnčířská dílna Milan Voborský)

První, co nás vítá při příchodu k domu, chatě či chalupě, je většinou cedule na vrátkách. Ta buď sděluje, kdo tu bydlí, nebo návštěvníka upozorňuje, co má či nemá dělat a co ho čeká za vrátky.

Sdělení nemusí být jen tak ledajaké. Mnozí majitelé nemovitosti se nespokojí jen s malou vizitkou u zvonku nebo stručným sdělením Pozor pes, případně důraznějším upozorněním Pozor, zlý pes. Keramické, smaltované nebo dřevěné cedule jsou někdy malými výtvarnými dílky.

Jméno majitelů například doprovází obrázek, symbolizující toto příjmení. Každý se samozřejmě nejmenuje tak vhodně, jako Lavička, Brouček či Buk, aby se jeho jméno dalo přímo vymalovat, ale vždy se dá zvolit hezký či vtipný a majitelům blízký motiv.

Místo strohých oznámení si na cedulích občas přečteme vtipné texty, doprovázené zajímavě pojatými obrázky. Texty i obrázky se nejčastěji týkají zvířecích společníků, tedy psů a koček, kteří tu jsou doma a mohli by návštěvu nečekaně překvapit (Tady hlídám já, Pozor, přítulná kočka, Je nás pět). Ale může se objevit upozornění i na záludnou kozu nebo divokého berana.

Občas majitelé pověsí na branku i sdělení pro listonoše či roznašeče reklamních letáků. Nebo jsou příchozí informováni, jak mají dát domácím o sobě vědět (Bušte a vydržte, Zvoňte vytrvale).

Cedule jsou během roku vystaveny nepřízni počasí, měly by tedy být odolné – z mrazuvzdorné keramiky, kvalitního smaltu a porcelánu, z dobře ošetřeného dřeva. Akde je koupíte? Například na hrnčířských a řemeslných trzích či v obchodech s rukodělnými doplňky. Vybrat si lze hotové, nebo si objednat ceduli podle přání.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ, IVA TVRZOVÁ A MARIE VOTAVOVÁ

www.keramika-voborsky.cz, http://parez.aspone.cz, www.keramikajesleni.blog.cz

 

Pozor, někdo jde!