Pověste si na háčky a věšáčky

Rubrika: Interiér

Na menší a větší háčky a věšáky můžeme věšet od drobností jako klíče, přes tašky, sportovní vybavení a vodítko na psa až po kabáty a bundy.

Dřevěný věšák zdobí smaltovaný obrázek (Lucie Goldmannová)

Věšák, to může být samostatný menší háček, ale i větší dřevěný panel s celou řadou menších i větších háčků. Nebo také stojací věšák. Podle toho, co chceme na věšák umísťovat, vybíráme jeho velikost.

Kam s kabáty

Stojací věšák z ohýbaného dřeva

V žádné předsíni nebo chodbě by neměly chybět věšáky na svrchní oblečení. Tady odkládáme my i návštěvy kabáty, bundy, čepice, šály či klobouky. Svrchní oblečení, které právě nosíme, je tak na věšáku hned po ruce, a pokud je z venku navlhlé nebo mokré, může tady dobře uschnout.

Tyč s volnými háčky na pásky (IKEA)

Protože věšáky na odkládání kabátů někdy nesou velkou váhu, musí být dostatečně velké a pevné. Pozor na jednu věc – háček na kabát či sako by neměl být zakončen žádnou příliš velkou „bambulkou“ – přes ni bychom nemuseli poutko převléknout.

Pokud potřebujeme na stěnu umístit více háčků, nemusíme je připevňovat jednotlivě, ale použijeme věšák-desku s několika háčky. V předsíních často bývají i kompletní věšákové stěny, které kromě háčků nabízejí například polici na odkládání klobouků, čepic a rukavic, poličku nebo zásuvku na klíče, někdy i držák na deštníky a většinou také zrcadlo.

Klíče vždy po ruce

Ve stejném stylu jako porcelánové háčky s různými hravými motivy jsou i další koupelnové doplňky (Helena a Petr Ladovi)

V předsíni najdou uplatnění i samostatné malé věšáky na klíče, pokud jich máme větší množství. Abychom v nich neměli zmatek, pořídíme si věšák, u něhož má každý háček nějaké označení – například číslo, písmeno, je odlišen barevně, nebo je u něj tabulka, na niž můžeme napsat určení klíče. Takové věšáky se hodí i na další věci, které si nechceme poplést.

Věšáky v koupelně

Další místností, v níž se neobejdeme bez háčků a věšáků, je koupelna. Zvláště početnější rodina tu potřebuje umístit spoustu ručníků, osušek, žínek, masážních kartáčů a županů. Vzhledem k vlhčímu ovzduší pečlivě vybíráme materiál – jednou z možností jsou i háčky keramické či porcelánové, sladěné s ostatními koupelnovými doplňky.

Častá a praktická podoba věšákové stěny (Sconto)

Originálním „věšákem“ na ručníky je dřevěný žebříček, opřený o stěnu – rozložené ručníky na něm rychle uschnou.

Hodí se všude

Hezké barevné věšáky mohou doplnit i dětský pokoj. Kluci a holčičky si na ně mohou dávat nejen oblečení, ale třeba textilní pytlíky s drobnými hračkami, sportovní výbavu a podobné věci.

S věšákem očíslovaným 1 až 4 neztratíme přehled (Bella Rose)

Na věšáku s drobnými háčky budou v ložnici či šatně po ruce i pásky, kabelky, bižuterie, šátky a podobně. Do kuchyně si můžeme pořídit ozdobný drátěný věšák na hrnečky.

Jaký si vybrat

Materiálem na věšáky bývá nejčastěji kov v různé podobě (litina, plech, drát, nerez), také dřevo, ale i keramika či porcelán. Styl, zdobení a barevnost mohou ladit se zařízením místnosti, nebo naopak věšák může být tím kouskem, který vynikne a upoutá pozornost.

I pro šikovné kutily se nabízí spousta možností, jak si z jednotlivých koupených součástí vytvořit originální věšák.

www.anglickasezona.cz, www.nordicday.cz, www.sanubabu.cz, www.ikea.cz, www.bellarose.cz, www.galerienahaji.cz, www.sconto.cz, www.koziol.cz
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, AUTORKA A ARCHIV FIREM

Pověste si

 

Pověste si na háčky a věšáčky