U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAVLAŽUJEME CHYTŘE

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

Přichází čas dlouhých slunných dní, které je nejpříjemnější trávit v zahradě. Ať už ji máte spíše okrasnou s množstvím květinových záhonů a pravidelně stříhaným trávníkem, nebo užitkovou, kde si pěstujete zeleninu pro doplnění letního jídelníčku, v každém případě musíte myslet na její zalévání. Dešťové srážky mnohdy nestačí, bez zavlažování se zahrada zkrátka neobejde.

Pokud nebudete na chatě či chalupě trávit celé léto, chceme vám nabídnout několik možností, jak si poradit se zavlažováním zahrady i v době nepřítomnosti. S naší technikou bude vaše zahrada vypadat stále krásně a svěže.

Zastoupí vás počítač

Problém dovolené, kterou budete trávit daleko od své zahrádky, i dalších pauz v pobytu ve vašem víkendovém obydlí lze řešit různými způsoby. Můžete kontaktovat souseda, s kterým máte dobré vztahy, aby na zahradu dohlédl, anebo nechat v zahradě zabudovat nákladný podzemní závlahový systém na klíč. Pokud vám však ani jedna uvedená varianta nevyhovuje, máme pro vás zlatou střední cestu. Voda je drahá, proto existují regulátory zavlažování, které umožňují účinně regulovat její spotřebu a přizpůsobit ji skutečným potřebám zahrady. Například firma Bosch nově uvedla na trh závlahový počítač, v němž lze jednoduše naprogramovat a uložit do paměti denní intervaly zavlažování až do 60 minut. Tento spolehlivý pomocník se prodává za 1390 Kč. Aby se dostala závlaha právě tam, kam potřebujeme, je samozřejmě třeba vybavit zahradu hadicemi a spojkami.

Barevně odlišené hadice

Na našem trhu je hlavně v obchodních řetězcích OBI, Bauhaus a dalších k dostání mnoho druhů hadic a spojek. Před jejich nákupem však ve spolupráci s odbornými prodejci ověřte, zda hadice vydrží tlak, který vytváří voda vháněná od čerpadla a zda při navíjení na buben ihned nepraskne. Na hadici jsou kladeny velké nároky: musí vydržet tlak, nesmí prasknout při ohybu ani sešlápnutí a musí být lehká při stočení a přenášení. Závlahové hadice od firmy Bosch jsou jednoduše rozděleny barevně podle nároků spotřebitele. Červené mají třívrstvý strukturovaný plášť s textilní křížovou tkaninou, mají vysokou odolnost vůči vícenásobnému ohýbání, jsou zatížitelné do tlaku 25 bar a lehké na transport. Střední řada hadic Bosch je označena žlutou barvou. Jde o hadice, které konstrukčně vycházejí z červených, avšak smyčková tkanina uvnitř zabraňuje lámání a tvorbě uzlů. Jsou zatížitelné až do 30 bar. Pro profesionální zahradnictví jsou určeny černé hadice Bosch, které jsou šestivrstvé s extra tlustým zesíleným pláštěm a dvojnásobně zesílenou tkaninou s voštinovou strukturou. Jsou zatížitelné až do 35 bar. Obecně platí pravidlo: čím více zavlažovačů je napojeno rozdvojkami na jednu přívodní hadici, tím by měla mít přívodní hadice i větší průměr. Zavlažování přímo ke kořínkům rostlin řeší tzv. perlící hadice. Tento způsob závlahy je ideální pro rostliny s mělkými kořeny. Hadice s drobnými otvory se jednoduše vloží do půdy ke kořínkům a zahrabe. Napojí se přes regulátor tlaku na vodovodní kohoutek a kapky pravidelně tiší žízeň rostlinek.

Rozdíly jsou i ve spojkách

Stejně jako na hadice, i na hadicové spojky jsou kladeny vysoké nároky. Nedoporučujeme kupovat levné spojky z nekvalitních materiálů. Sami se brzy přesvědčíte, že je lepší zakoupit kvalitnější výrobek s dlouhou životností než levný produkt, jenž možná nestačí ani na jednu sezonu. Doporučujeme nakoupit rychlospojky, které jedním “kliknutím” spojí dvě části hadice v jeden nepropustný celek, nebo rozdělí proud vody do několika větví. Důležité je kupovat spojky vzájemně kompatibilní: např. systémy Gardena a Bosch.

Jaké čerpadlo koupit?

Pro čerpání vody je velmi důležitým údajem výkon čerpadla, pro pohodlí a relaxaci na zahradě pak provozní hluk. Obě tyto podmínky skvěle splňuje tiché zahradní čerpadlo Bosch AGP 1000, jehož výkon dosahuje 5500 l/hod. Čerpadlo je stoprocentně odolné vůči korozi. Dokáže vysát vodu z hloubky 8 m a dopravit ji do výšky až 47 m. Závěrem ještě připomeňme, že pro závlahu záhonů blízko domů je nutné vybrat takový zavlažovač, který umí zkrápět plochy s určitou kruhovou výsečí, nebo přímo zavlažovače s obdélníkovým půdorysem zavlažování.

ZAVLAŽUJEME CHYTŘE