U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PŘÍSTŘEŠEK PRO AUTO

Kategorie: Garáže – speciál | Autor: PETR PETŘÍČEK

Nechcete se zatím pouštět do stavby garáže? Dobrou ochranou automobilu před deštěm, sněhem, sluncem, námrazou a podobně může být i přístřešek na zpevněné ploše.

Přístřešek přijde levněji než garáž a jeho stavba je jednodušší. Můžete si jej postavit svépomocí, koupit si už hotový a smontovat na zvoleném místě, nebo si objednat firmu, která vše, včetně stavby, zařídí. Při rozhodování o typu přístřešku zvažte, jak bude architektonicky ladit k vašemu domu. Praktické je postavení přístřešku k boční (závětrné) zdi domu, kterou lze využít jako zdi nosné a umožňuje přejít z auta přímo do domu pod střechou.

Konstrukce a střecha

Konstrukce tvoří základ každého přístřešku. Může být ze dřeva, železa, z cihlových nebo betonových sloupků či zdí. Pro výplň bočních stěn lze použít například plech (nepůsobí však hezky), vhodnější je dřevo, z něhož můžete vytvářet různé mřížky i stěny zcela vyplněné a odolné větru i dešti. Pěkná bude i kombinace dřeva s průsvitným materiálem.

   Stříšku vybírejte také pečlivě. Tašky, které zbyly při stavbě domu, jsou ideální. Sjednotíte přístřešek s vaším domem a získáte opravdu dobře vypadající střechu. Střechy z průsvitného plastu nebo ze skla s ocelovou konstrukcí, jsou sice poměrně levné, ale moc parády nenabízejí. Dřevěná střecha vypadá pěkně, ale použité dřevo musí být vyschlé a dobře namořené. Nezbytná je i pravidelná údržba, tedy ošetření dřeva.

   Kromě konstrukce a střechy je důležitá také podlaha přístřešku, která musí být zpevněna a zajištěna proti tvorbě kaluží a vlhkosti. www.insgraf.cz, www.unopiu.de, www.rykos.cz, www.drevosystem.cz, www.vetas.info

***

JAK NA TO

PODLAHA PŘÍSTŘEŠKU

* Podklad musí být dokonale zpevněný a propustný pro vodu. Proto pro něj použijeme kamennou drť, štěrk nebo písek. Lze použít i rozdrcený stavební odpad – suť.

* Nejvhodnějším řešením pro podlahu parkovacího stání je dlažba. Pod ní, na zpevněný podklad, přidáme ještě vrstvu jemného písku, do které se jednotlivé dlaždice uloží.

* Oblíbená je zámková dlažba nebo jiné betonové tvarovky. Dobře vypadá i kámen a praktické jsou také tak zvané zatravňovací dlažby z cihel, které mají otvory pro snadný odtok vody.

* Dlažba musí mít vždy mírný sklon k odvodňování, případně je dobré doplnit podlahu o systém malých kanálků.

* Nevyplatí se ponechat místo pro stání automobilu s travnatým povrchem. Těžko tak totiž zabráníte vyjetým vlhkým kolejím, podporujícím korozi.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: TEXT: FOTO: INSGRAF A UNOPIU

PŘÍSTŘEŠEK PRO AUTO