U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Porcelán a keramika na jídelním stole

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Říká se, že na hezky prostřeném stole chutná dvojnásob. Proč se tedy zbytečně ochuzovat o příjemné požitky? Zvláště o víkendech bychom si měli společné rodinné stolování pěkně užít.

Určitě k tomu přispěje i vkusný jídelní či snídaňový servis, ladící stylem i barevností s naší chalupářskou kuchyní. Čím bude souprava obsáhlejší, tím lépe. Pouze talíře a hrníčky totiž nestačí, na stole jsou vždy potřeba i různé misky a mísy, tácy, dózy, džbánky, konvice. Hezké jsou i další doplňky ve stejném duchu – kořenky, konvičky na ocet a olej, prkénko, váza, svícen. Základní otázka zní: servis z porcelánu nebo keramiky? Porcelán je elegantnější, keramika působí víc rustikálně. U porcelánu můžeme počítat s delší životností – je sice křehký, ale tvrdý, keramika je většinou měkčí, snáze se otluče. Její cena je ovšem nižší, můžeme ji tedy časem obměnit. Nabídka na trhu je velmi široká, vybírat lze z naší i zahraniční produkce, z levnějších i drahých luxusních výrobků. Líbí se vám tvary a dekory v decentní barevnosti, evokující minulé či předminulé století, toužíte po lidovém stylu nebo dáváte přednost výraznějším vzorům a barevnosti? Nic není nemožné. Oblíbené jsou i kombinace několika vzorů či barev. Drobné kytičky a puntíky jsou ovšem nesmrtelné, stejně jako oblíbený “cibulák”. Zvlášť bohatá nabídka je v keramice – jak v klasické lidové, tak v moderní. Pozor na jednu věc: hodně nápadný dekor, který zaujme na prázdném talíři, může “potlačit” naservírované jídlo. Dnes, při používání moderní kuchyňské techniky, hraje roli i to, zda nádobí můžeme dávat do mikrovlnné či klasické trouby a do myčky: nádobí do klasické a horkovzdušné trouby musí být žáruvzdorné, do mikrovlnky nesmí obsahovat kov – ani malbu zlatem, nádobí do myčky musí mít dekor pod glazurou, žádné zlacení, lepší jsou jednoduché hladké tvary a hrnečky s rovným dnem, aby v prohlubni nezůstávala voda.

Foto – Proužky jsou vděčným a proměnlivým dekorem, zvláště když si tvůrci pohrají s jejich šířkou a barvami (manželé Šmoldasovi)

Foto – Porcelánový servis Colon v modro-bílé barevnosti kombinuje dva dekory a pozitiv-negativ (Thun, karlovarský porcelán)

Foto – Příjemná, nevtíravá barevnost a jemný vzor umožňují doplňovat nádobí pokaždé jinak barevným ubrusem a tak proměňovat jeho celkový vzhled (Leander, Porcelán Loučky)

Foto – Motiv ovoce je krásný v kuchyni i na zahradním stole (Villeroy & Boch)

Foto – Výrazná červená glazura na vysokopálené keramice je neobvyklá, ale velice efektní; část z rozsáhlé stolní soupravy (G. Hamerníková)

Foto – Keramická ručně malovaná jídelní souprava Nedělní ráno (Kouzlo domova)

Foto – Krásná součást jídelní soupravy – slánka a pepřenka z barevně glazované keramiky (manželé Šmoldasovi)

Foto – Porcelánová nostalgie – kuchyně jako z časů našich babiček (Leander, porcelán Loučky)

FOTO PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Porcelán a keramika na jídelním stole