U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAOSTŘENO NA ÚKLID DVORKU

Kategorie: Kouzlo zahrady – jaro | Autor: Jan Tóma

Vysokotlaké ostřikovače slouží k očistě zahradních a příjezdních cest, venkovních schodišť, teras, dlážděných dvorků, vnitřních stěn a dna venkovního bazénu, zahradního nábytku a nářadí. Ale třeba i k pročištění ucpaných odpadových rour, vymývání okapů nebo sudů na vodu.

Sotva sejde sníh, začíná rok chatařů i zahrádkářů úklidem. Dáme se do hrabání trávy, přípravy půdy pro nové sázení a vrhneme se také na cestičky a terasu. Jejich vydlážděný povrch potřebuje zamést a pořádně umýt!

S proudem vody ze zahradní hadice můžeme nanejvýš zalévat záhony a trávníky nebo omýt automobil, protože průměrný vodovodní tlak 0,3 MPa na víc nestačí. Když však pomocí speciálního přenosného nebo pojízdného vysokotlakého čerpadla vodovodní tlak zvýšíme třicetinásobně, chová se soustředěný vodní paprsek jako ocelový kartáč, rýč nebo škrabka.

   Přenosné vysokotlaké čerpadlo se napojí na zahradní hadici a na jeho výtlak s tlakovou hadicí se připojí násada s tryskou, jejímž nastavením dostaneme paprsek vody několika podob, z nichž každá je vhodná pro určitou službu.

   Koncentrovaný jehlový vodní paprsek umožňuje bodové čištění umazaných předmětů, plochý paprsek slouží k čištění větších ploch. K zesílení účinku lze použít trysku, která nechává bodový proud oscilovat až třítisíckrát za minutu, nebo ho kruhovitě stáčí.

   Tlak je možné regulovat a zmírnit, např. k mytí automobilů nebo trupu člunů. Pokud se některé ostřikovače dají přepnout na nízký tlak, lze do vody ze zásobníku přidávat čisticí prostředky, nebo naopak drsná zrna granulátů – pak ostřikovač můžeme použít k otryskávání starých nátěrů.

   Pro práci v zahradách a k údržbě dvorů a garáží v rodinných či rekreačních domech se doporučují jen malé kompaktní vysokotlaké agregáty, připomínající vzhledem podlahový vysavač. Ty se dají lehce přenášet. A pro váhající, ale šetrné čtenáře ještě připomínka na závěr: ukazuje se, že ke stejné práci, jakou zkoušíme (někdy i marně) běžnou hadicí se zahradní tryskou, spotřebujeme použitím vysokotlakého čističe desetkrát méně vody. A ta je rok od roku dražší!

Čisticí souprava

V čisticí soupravě se nabízejí různé typy rotačních kartáčů usnadňujících čištění dlažby, plotů, zábradlí nebo plochých kartáčů a také nástavce s lištami na mytí oken, skleníků apod.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO GARDENA A MOUNTFIELD

ZAOSTŘENO NA ÚKLID DVORKU