U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

POMOCNÍCI NA ZAHRADĚ

Kategorie: Zahrada | Autor: Iva Tvrzová

TECHNIKA

Pokud vám chybí dostatečný počet nadšených rukou, které by pomáhaly na zahradě, pořiďte si aspoň šikovné pomocníky z rodiny zahradního nářadí. Ušetří vám spoustu námahy a některé mohou předejít i zbytečným úrazům.

Na posledním veletrhu DOMO v Brně představila finská firma Fiskars (má velmi starou tradici a její výrobky se běžně u nás prodávají) řadu praktických výrobků pro zahrádkáře. Všechny se vyrábějí z kvalitní švédské oceli, ergonomicky tvarované rukojeti jsou z plastu vyztuženého skelnými vlákny, takže nářadí je lehké a téměř nezničitelné. Díky výborně řešeným převodům u různých typů zahradních nůžek se s nimi snadno pracuje i křehkým ženám. Nářadí má navíc i přitažlivý design.

Plot jako podle pravítka

Úplně poslední novinkou je převratný model nůžek na živé ploty. Zatím se většinou používaly nůžky, které působily na čepelích stejnou silou, jakou jsme tlačili na držadla. Stříhání s takovými nůžkami bylo velmi namáhavé a vyžadovalo velké rázy při dostřihu, kdy je potřeba největší síla. Nové nůžky Fiskars na živé ploty jsou vybaveny speciálním ozubeným převodem, který je chráněn patentem. Při otevřených čepelích je převod stejný jako u běžných nůžek. Pak se plynule zvětšuje převodový poměr a při dostřihu dosáhne hodnoty 1:3,5. To je stejné, jako kdyby byla držadla klasických nůžek 3,5 krát delší. Díky tomu může i člověk s malou silou v rukou lehce, plynule a bez rázů stříhat i silnější větve. Horní čepel je navíc potažena PTFE (speciální kluzná hmota), která snižuje tření a zvyšuje účinnost. Nůžky jsou dlouhé 585 mm a váží pouze 730 gramů. Stříhání i dlouhých živých plotů je s těmito nůžkami spíše zábavou než prací. Kromě toho je můžeme použít i k přistřižení trávy. Doporučená cena je 1050 Kč.

Výška už není problém

Velkým pomocníkem pro zahrádkáře a zvláště sadaře jsou univerzální zahradní nůžky Fiskars, zvané žirafa nebo houseník. Jsou určeny pro stříhání větví ve výšce nebo v neprostupných křovinách nízko u země. Průměrně vysoký člověk s nimi může stříhat až do výšky 3,5 metru. Je možné k nim ještě přikoupit prodlužovací nástavec, se kterým pohodlně dosáhneme až do výšky 5 metrů. Měl by tedy být konec nešťastným pádům ze žebříků při prořezávání stromů. Nůžky jsou dlouhé 1,5 metru, váží pouhých 870 gramů, ustřihne se s nimi větev o průměru až 32 mm. Snadno s nimi může pracovat i žena. Všechny převody jsou skryty uvnitř, žádná lanka se tedy nemohou zaplést do větví. Mají nastavitelnou hlavu, je možné s nimi stříhat z jakékoliv strany i seshora. K těmto univerzálním zahradním nůžkám je možné přikoupit ještě další příslušenství – prořezávací pilku na větve a česáček na ovoce. Pilka má nastavitelný úhel řezu a účinný tvar zubů pro řezání dřeva. Délka listu je 380 mm. Nasazení na nůžky je rychlé a pohodlné. S česáčkem se bez problémů dostanete i k ovoci v koruně stromů a na slabých větvích. Cena nůžek je 1950 Kč, prodlužovací nástavec stojí 860 Kč, za prořezávací pilku zaplatíme 680 korun a za česáček 380 Kč. Nůžky získaly na veletrhu v Hannoveru cenu za design.

Bez obav z trní

Praktickým pomocníkem zahrádkářů jsou nůžky na růže a jiné pichlavé i nepichlavé rostliny nebo keře. Díky speciálnímu tvarování čepele drží stonek květiny po ustřižení v nůžkách, takže nepotřebujeme druhou ruku. Tou si můžeme přidržovat větvičky, zvláště ty trnité, aby nás nepolapily. Snadno ustřihnou stonek až do průměru 1 cm. Cena nůžek je 180 korun.

Nůžky s unikátním převodem

Zahradní nůžky mají unikátní převodový mechanismus: otočné spodní držadlo při práci kopíruje přirozený pohyb prstů, tím eliminuje tření mezi prsty a držadlem, přitom zvyšuje střižnou sílu. Lze stříhat větve až do síly 2 cm. Maximální otevření držadel se dá nastavit podle velikosti dlaně. Čepele jsou ze speciální oceli CrMoV, potažené vrstvou PTFE, aby bylo sníženo tření při pronikání čepele dřevem. Nůžky jsou opatřeny bezpečnostním zámkem. Koupíte je za 950 Kč.

POMOCNÍCI NA ZAHRADĚ