U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

POLIČKA přes vanu

Kategorie: Dílna | Autor: Josef Šťastný

Poličky můžeme koupit v různých provedeních. Některé se zavěšují na okraj vany, jiné se pokládají přes ni. Můžou být z plastu, kovu nebo ze dřeva. Plast je výhodný z hygienického hlediska, snadno se udržuje, jeho nevýhodou ale je křehkost – o prasklou poličku se můžeme i poranit. Oblíbené jsou koupelnové doplňky z pochromovaného drátu. Jejich spoje musí ovšem být kvalitně provedené, jinak by kov začal ve vlhku korodovat. Velmi příjemně a “stylově” působí polička přes vanu ze dřeva. Sice u ní musíme počítat s náročnější údržbou, ale má jednu velkou výhodu – můžeme si ji sami vyrobit přesně na míru.

Kjejímu zhotovení po-užijeme ohoblovaná a hladce obroušená prkénka o tloušťce 10 – 15 mm. Velkou pozornost věnujeme výběru materiálu. Nevhodná jsou měkká a řídká dřeva. Vhodnější je borovice, dub, jasan a dřevo z ovocných stromů. Kromě toho, že jsou hustší, mají i hezkou kresbu vláken.

Nejprve zkontrolujeme, zda rozměry na obrázku vyhovují typu naší vany. Pokud ne, upravíme je podle potřeby. Potom z prkének vyřízneme bočnice a příčné přihrádky a jejich okraje začistíme. Ke zhotovení mřížky na dně poličky jsou nejlepší dráty z nerezavějící oceli o průměru 3 – 4 mm (tzv. hlazenka). Méně vhodná je mosaz, protože hůře odolává chemikáliím z toaletních a mycích prostředků. Lze použít i dřevěné tyčky, ale ty mokrem hodně trpí.

Otvory na provlečení drátů budeme do všech přihrádek – kromě obou krajních – vrtat najednou, abychom zachovali jejich souosost. V krajních prkénkách vyvrtáme jen slepé díry, aby z vnější strany nerušily vzhled. Vzdálenost mezi přihrádkami si zvolíme podle své potřeby. Podle toho vyvrtáme v bočnicích a přihrádkách otvory pro kolíkové spoje. Použijeme “týble” o průměru asi 4 – 6 mm.

Všechny dřevěné díly dvakrát natřeme nebo napustíme dvousložkovým lakem čirým nebo krycím. Přitom zakryjeme (např. lepicí páskou) styčné plochy na přihrádkách i bočnicích, aby kolíkové spoje dobře držely.

Nejprve provlékneme dráty vnitřními přihrádkami a pak na ně nasadíme ty krajní. Potom pomocí dřevěných kolíků spojíme příčné přihrádky s bočnicemi. Kolíky do otvorů zalepíme. Po slepení celé poličky a vytvrdnutí lepidla znovu celý povrch natřeme, zvláště v místech okolo spojů, aby do nich nepronikla voda.

POLIČKA přes vanu