Nápady do kuchyně

Rubrika: Interiér

Šikmé stěny a stropy dodávají podkroví nezaměnitelnou atmosféru, ve které to sluší také kuchyni. Ta ovšem musí splňovat nejen naše nároky na estetiku, ale především na funkčnost linky.

Podkrovní prostory přinášejí několik problémů, které musíme vyřešit, aby nám nekomplikovaly hladký provoz kuchyně. Především jde o nízkou nadezdívku a sklon střechy. Do těchto míst proto dáme police a nízké úložné prostory, abychom se při vaření nehrbili. Také sem vejde jen omezený počet horních skříněk, někdy žádné. Nahradit je mohou otevřené police.

Je dobré, když v podkroví může být nad pracovní a varnou deskou střešní nebo vikýřové okno. Výklenek vám zajistí i pohodlné vaření, protože otevře prostor. Dostatek světla vám zajistí dobře navržené umělé osvětlení. Pozornost věnujte umístění sporáku, abyste mohli použít odsavač par.

NÁŠ TIP
Nemůžete mít varnou a pracovní plochu u rovné stěny nebo na ostrůvku? Použijte pod šikminou širší pracovní desku, která odsune linku dále od nízkého místa.

 


V podkrovní kuchyni ve staré chalupě majitelé proměnili původní černou kuchyň v dobře vybavené varné centrum. Místo ohniště je plynová deska, prostor na dřevo zaplnila elektrická trouba. (Kährs)


Denní světlo do kuchyně přináší střešní okno. Půdní místnost prosvětluje bílá výmalby i nábytek. Policová skřínka pod šikminou má vhodně upravenou boční stranu. (Ma Maison)


Tam, kde by horní skříňky působily příliš kompaktně, nainstalujte pouze police. (Henley Kitchen)


Malou, ale funkční podkrovní kuchyňku si šikovný chalupář vyzdil z pálených cihel, opatřil dvířky a obložil keramikou. Je zde zajímavě vyřešené umístění radiátoru. Aby úzká pracovní deska nebránila proudění vzduchu, je v ní vyzděný otvor.


Kuchyňská linka je umístěna až ke střešnímu oknu. Umístění poliček kopíruje sklon šikmého stropu. (Anglická sezóna)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Nápady do kuchyně