U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PODZIMNÍ ÚKLID ZAHRADY

Kategorie: Zahrada | Autor: JAN TŮMA

Na úklid zahrady a terasy už jen s koštětem a hráběmi nevystačíme. Hlavně na větší plochy se vyplatí pořídit si výkonnou zahradní techniku, která práci ulehčí i urychlí.

Vyčištění zahrady od spadaného listí a ulámaných větví usnadní zahradní vysavač, akumulátorový kartáč zas zbaví terasu a dlažbu nánosů bláta. S proudem vody ze zahradní hadice, posíleným tlakovou myčkou, dokážete zázraky: za několik minut vymetete neřádstvo z jakékoliv mezery dlažby na cestičkách a dvorku a očistíte nejen zahradní nábytek a kolečko s nářadím, ale i hodně umazané auto.

Luxuje i fouká

Zahradní vysavače, u nás teprve nedávno „objevené“, začínají patřit – po sekačce trávy – k nejrozšířenějším pomocníkům. Na podzim sesbírají z trávníků a cestiček listí, jehličí, spadlé šišky i větévky. Váží kolem 5 kg, nosí se zavěšené na popruhu a mají elektrický nebo benzinový pohon. Kýváním hubice, připomínající svým tvarem chobot, při pomalé chůzi nasávají hromádky listí, chomáče posečené trávy, ale i pohozené plastové obaly a kelímky, které zbyly po zahradní party. Na pevné rukojeti mají spínač s aretací, druhá rukojeť, s jejíž pomocí chobotem pohybujeme nízko nad terénem, se dá nastavit tak, aby neunavovala ruku. To ulehčuje u některých výrobků kolečko nebo váleček na konci chobotu. Turbínové kolo, které uvádí vzduch do pohybu, rozdrtí vše, co se nasálo, na prach. Ten se zachycuje ve sběrném vaku. V poměrně lehké plastové skříni vysavače bývá i předkomora, která oddělí větší nasáté předměty (šišky, kaštany aj.), aby nepoškodily turbínové kolo, a uchrání tak před záhubou i nasáté hlemýždě.

   K vysavači zavěšený sběrný textilní vak mívá objem 40 až 70 litrů a jak se postupně plní, je těžší a těžší. Proto zahradní vysavače zásadně nosíme na popruhu, a chobotem pak můžeme lehce manipulovat. Dostaneme se s ním i pod husté keře, mezi záhonové květiny, do žlabů nebo kanálů. Nejlevnější typy zahradních vysavačů mají jen dvě funkce: foukání nebo vysávání, přepínané páčkou na rukojeti. U některých typů (např. Black&Decker a Mountfield) se naopak mění celý plastový chobot -obéznější chobot pro vysávání lze jediným pohybem nahradit štíhlejší foukací tryskou.

Další funkce: turbo

Většina kompaktních vysavačů však ještě přidává funkci turbo. Přepnutím na turboných foukání se z trysky řítí sevřený proud vzduchu rychlostí až přes 200 km/h, umožňující rozvolnit a odfouknout i mokré a ulehlé listí a vyfoukat kamínky z cestiček. Přepnutím na turbosání naopak zesílí sací účinek, takže do vaku stahuje chobotem i slehlé a zašlapané mokré listí. Drť z vaku po odpojení vysypáváme ve městě do popelnic, zahrádkáři ji ukládají do kompostu, aby se později vrátila ve formě humusu zpět do zahrady.

   Zacházení se zahradním vysavačem je jednoduché. Nejlépe je listí a ostatní odpadky proudem vzduchu v režimu turbofoukání nahnat někam do kouta na hromadu a potom ji přepnutím na turbosání nasát do sběrného vaku. Vysavač by se neměl dostat do rukou dětem – např. odfouknutý kamínek letící vysokou rychlostí dokáže rozbít okno, ale i přivodit zranění.

   Na větších zahradách a k čištění příjezdových cest a teras větších chalup a rodinČištění domů se používají vysavače s benzinovými motory. Odpadá sice věčné popotahování přívodního kabelu, ale vzhledem k hluku a výfukovým zplodinám sice malého, ale zato vysokootáčkového motoru, se pro rodinné zahrádky rozhodně nehodí.

Rotující kartáč s batůžkem energie

K očistě teras, betonových a dlážděných cestiček nabízí Brill užitečnou novinku -rotační kartáč jako adaptér k všestranně použitelnému akumulátorovému pomocníku z programu PowerAcu 24V. Původně sloužil jako lehký tyčový vertikutátor k provzdušňování trávníků. K 1,4 kg těžkému akumulátoru zavěšenému na opasku nebo popruhem na rameno lze během roku připojit strunovou sekačku, plotostřih nebo nůžky na tvarování keřů a pružinový vertikutátor.

   Válečky s pružinami však lze jednoduše nahradit rotujícími drátěnými kartáči – a tak se zrodil nový pomocník. Na tyči rotují dva válce a v pruhu širokém 40 cm oškrabují zašlapanou a ulpělou špínu z dláždění i betonu a vhazují ji do připojeného plastového koše o objemu 4 litry. Celý přístroj váží jen 2,7 kg, takže ho snadno udržíme v ruce. V garáži či komoře se pak zavěsí na zeď, takže nepřekáží. Nabitý akumulátor vystačí na plnou hodinu práce a snese tisíc nabíjecích cyklů.

Stavebnice pro mokrou očistu

S proudem vody z trysky namontované na zahradní hadici můžeme nanejvýš zalévat záhony a trávníky nebo umýt auto, protože průměrný vodovodní tlak 0,3 MPa na víc nestačí. Účinnost se zlepší připojením různých mycích kartáčů nebo přidáním chemických přísad. Gardena k tomu nabízí tyčové násady s délkou 160 cm, které lze prodloužit teleskopicky až na 265 cm, aby člověk dosáhl až k okapu. Stavebnice Gardenacombi obsahuje deset různých typů kartáčů s kloubem i bez kloubu, se stěrkou (na skleněné plochy) i bez stěrky, na tyči nebo jen tak do ruky. Vrcholem je rotační kartáč poháněný proudem vody, se kterým se skvěle myje auto i okna skleníku.

   Kartáče většinou mají i praktický kohoutek, kterým lze řídit nebo zastavit proud vody. Některé násady umožňují do proudu vody vložit tyčinky nebo tablety, rozpouštějící tuky a špínu, šamponovací tabletku nebo naopak voskovou přísadu, umožňující snadné setření vody z lakovaných povrchů čištěných předmětů, což ocení zejména majitelé automobilů.

Vodní paprsek v roli kartáče i nože

Profesionálové používají k očistě dlážděných ploch, chodníků a dvorků vysokotlaké ostřikovače (zvané také tlakové myčky). Podlahovému vysavači podobný přístroj s příkonem od 1300 W výše dokáže zvýšit tlak z vodovodu až na třicetinásobek. Tenký paprsek šlehající z trysky, které se říká kopí, se potom chová jako ocelový nůž či kartáč s takovou razancí, že dokáže odstranit i rez a staré nátěry ze zábradlí, zahradního kolečka či automobilu.

   Snadno přenosný nebo pojízdný ostřikovač (v cenách od 3 do 8 tisíc korun podle výkonu a komfortu) se připojuje na běžnou zahradní hadici. Krátkou hadicí se pak připojují trysky (tzv. kopí) podle druhu práce. Koncentrovaný jehlový vodní paprsek umožňuje bodové čištění znečištěných předmětů, plochý paprsek slouží k čištění větších ploch. Nejsilnější účinek mají trysky, které nechávají bodový proud oscilovat až tisíckrát za minutu. Tlak je možné regulovat a zmírnit, např. k mytí automobilů nebo zahradní techniky.

   Snížený tlak umožňuje místo kopí připojit hadici s rotujícím kartáčem. Do proudu vody lze v těchto případech přidávat z integrovaného zásobníku různé čisticí prostředky – saponáty, šampony, tablety. Jako příslušenství se k tlakovým myčkám obvykle dodává i sada k čištění ucpaných trubek a odpadových svodů nebo okapů.

   Práce s kopím vyžaduje opatrnost -proudem nesmíme zasáhnout zvířata ani osoby, proto zejména děti vykážeme do bezpečné vzdálenosti. Zranit člověka mohou i proudem vymetené kamínky a předměty.

Úklid se surfujícím talířem

Na tlakovou hadici myčky lze nejnověji připojit tyč s talířem pro čištění teras, betonových a dlážděných ploch a cest. Bosch nabízí Aqua-surf za 1990 Kč, Kärcher konstrukčně podobný T300 za 1800 Kč. Po spuštění myčky se pod bezpečným krytem talíře roztočí pár trysek a vodní bouře odstraní i nejtvrdší ulpělou špínu. Intenzitu očisty lze řídit ovládací páčkou. Talíře mají i držadlo, umožňující i poněkud pracnější očistu kolmých betonových či kamenných zdí. Místo volného „surfování“ s násadou musí v tom případě pohyb po čištěné ploše řídit uživatel druhou rukou.

* www.al-ko.cz, www.brill.cz, www.bosch.cz, www.gardena.cz, www.blackanddecker.cz, www.karcher.cz, www. mountfield.cz

O autorovi| TEXT: JAN TŮMA

Popisy k obrázkům

terasy tyčovým talířovým čističem Kärcher T300 připojeným k tlakové myčce s příkonem 1900 W. Cena myčky s talířem je 8 690 Kč

S kloubovým kartáčem na teleskopické tyči ze stavebnice Gardena-combi dosáhneme až pod střechu (do výše 5 m)

Nafoukávání listí elektrickým vysavačem Toro-Ultra od Mountfieldu. Váží 3,3 kg, cena je 4 303 Kč

Akumulátorový provzdušňovač s kartáčem Brill 400 RLB za 2 590 Kč

Mytí terasy kloubovým mycím kartáčem Gardena-combi

Čištění schodiště od spadaného listí elektrickým vysavačem AL-KO Hurricane s košem o obsahu 40 litrů. Stojí 3 490 Kč

Výměna provzdušňovacího válečku za drátěný kartáč u zahradního všeuměla Brill 400 RLB

Autor fotografií: FOTO: AL-KO, BOSCH, BRILL, GARDENA, KÄRCHER, MOUNTFIELD

PODZIMNÍ ÚKLID ZAHRADY