U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PODRAŽEC VELKOLISTÝ

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Petr Pasečný

(Aristolochia macrophylla)

Několik stovek druhů podražců patří k významným tropickým liánám. Jeden z nich, podražec velkolistý, můžeme pěstovat i u nás, neboť pochází z podobného klimatu v Severní Americe. Je to robustní ovíjivá liána, dorůstající výšky 5 – 10 m (podle opory). Má velké srdčité listy, které se přes sebe střechovitě skládají. Mohutné olistění je hlavní ozdobou rostliny; malé květy připomínající tvarem dýmku jsou nenápadné, hnědozelené, vesměs schované pod listy.

Podražec roste dobře na slunci i v polostínu. Vyžaduje hlubší humózní a hlavně vlhčí půdu. V suchém prostředí se nevyvíjí dobře a postupně chřadne. Daří se mu v teplejších polohách v nižších nadmořských výškách.

Ke svému růstu potřebuje oporu, po níž se může ovíjet (pergolu, besídku, sloup nebo stožár, plot nebo i starý nevzhledný strom). Pokud jej chceme pěstovat u zdi domu, musíme do požadované výšky napnout silný armovací drát ve vzdálenosti 10 – 15 cm od omítky, anebo k ní připevnit kovovou mříž.

Po výsadbě, nejlépe jarní, rostlinu zakrátíme, aby se už od země rozvětvila. Toto jarní zakrácení bychom měli zopakovat ještě alespoň ve dvou dalších letech. Podražec velkolistý je vyloženě solitérní liána, neboť vzhledem ke své mohutnosti se obtížně kombinuje s jinými pnoucími dřevinami.

PODRAŽEC VELKOLISTÝ