U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PODNOS s vinným hroznem

Kategorie: Dílna | Autor: iva

Starý zašlý kovový podnos, který se už nedá vyčistit, proměníme pomocí barev a šikovného nápadu s korkovými zátkami-tiskátky v hezký a opět funkční bytový doplněk.

Potřebujeme: světle modrá syntetická krycí barva, širší plochý štětec, 2 korkové zátky různého průměru, tmavě modrá a zelená barva na textil, slabý kulatý štětec, podložka na roztírání barev (např. kus lina), bezbarvý matný lak. (Podrobný postup práce s tiskátky najdete v č. 10/2005 na str. 50.)

REALIZACE IVA TVRZOVÁ A ALENA JILEMNICKÁ

Popisy k obrázkům

1 Podnos z vrchní strany včetně dřevěných držadel natřeme světle modrou barvou. Po uschnutí naneseme druhou vrstvu. Necháme uschnout.

2 Na podložce rozetřeme tmavě modrou textilní barvu a připravíme si zátky. Nemají-li dostatečně rovnou plochu, seřízneme je nožem.

3 Korkovou zátku namočíme do rozetřené barvy a uděláme zkušební otisk na papír. To několikrát zopakujeme, aby barva provlhčila korek.

4 Rozvrhneme si dekor na plochu podnosu. Začneme od horní, nejširší části. Pokaždé namočíme zátku do barvy, otiskneme na papír a pak teprve na podnos.

5 Při tisku různě střídáme větší a menší zátkutiskátko, až vytvoříme požadovaný tvar a velikost hroznu. Mezi kuličkami“ vína necháváme malé mezery. “

6 Slabým štětcem domalujeme zelenou stopku a spirálovité výhony. Můžeme i barevně zvýraznit držadla. Nakonec celý podnos přelakujeme bezbarvým lakem.

Autor fotografií: FOTO MICHAL TVRZ A PAVEL VESELÝ

PODNOS s vinným hroznem