U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Lenošte v lenošce

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Mezi sedacím nábytkem by nemělo chybět samostatné odpočinkové křeslo, někdy poeticky a výstižně nazývané lenoška.

Vpohodlném, měkce čalouněném křesle se dobře čte, poslouchá hudba, sleduje televize nebo jen tak odpočívá. V interiéru má své výsadní postavení – stojí buď u okna, u krbu nebo na jiném klidném místě. Doplňuje ho lampa a většinou i malý odkladní stolek. Stylově nemusí odpovídat ostatnímu sedacímu nábytku v místnosti, naopak se může nějak odlišovat: stylem, tvarem i barvou čalounění.

   Mezi odpočinkovými křesly je stále oblíbený tzv. ušák – křeslo s vysokou opěrkou hlavy, typickýma „ušima“ a čalouněnými područkami. Chybět by neměla podnožka pod nohy. Pohodlí a dostatek prostoru nabízejí nové typy rozměrných širokých a hlubokých křesel, zvolit můžeme i dvoukřeslo. Odpočívat v něm pak můžeme i ve dvou; nám samotným poskytne spoustu prostoru i pro nohy, kupu časopisů či podnos s občerstvením. Kupodivu i menší křesílka, která působí na první pohled velmi křehce a spíše výtvarně, mohou být příjemná a vhodná pro delší sezení.

   Ještě větší komfort nabízejí polohovací křesla, u nichž lze podle momentálního přání sklonit opěrku zad a zvednout podnožku (většinou pomocí dálkového ovládání). Z křesla se tak v okamžiku stane lehátko. Některá z nich se dokonce umějí celá zvednout nahoru – člověka, který má potíže vstát, tak doslova postaví na nohy.

   U těžkého křesla, které občas potřebujeme přesunovat jinam, se vyplatí mít dvě nohy opatřeny kolečky. Praktické je i křeslo otočné – z jednoho místa můžeme sledovat vše kolem sebe.

***

Naše rada

Při výběru křesla je důležitý nejen jeho vzhled, ale především to, jak dobře se nám v něm sedí. Záleží při tom na sklonu, hloubce i výšce sedáku, na tvarování, sklonu a výšce opěrky zad, umístění područek, pevnosti čalounění. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Před nákupem jej proto nezapomeňte pořádně vyzkoušet!

www.schaefer-boutique.cz

www.pohanka.sk

www.cultsofa.com

www.homeart.cz

www.ligneroset.cz

www.ikea.cz

Popisy k obrázkům

1 V širokém koženém křesle se nemusí jen sedět (Pohánka)

2 Současnému ušáku sluší výrazně barevný moderní vzor (Schäfer)

3 Variabilní relaxaci umožňuje Fatboy – veliký pytel naplněný polystyrenovými kuličkami, který se lehce zformuje pro sezení i ležení v nejrůznějších polohách (Fatboy)

4 Ladné křivky lenošky Karlskrona z lakovaného ratanu zaujmou na první pohled (IKEA)

5 Měkké spočinutí jako v peřině nabízí křeslo Calin (Ligne roset)

6 Křeslo Gaudí je v interiéru výrazným výtvarným prvkem (Bretz)

7 Křeslo Romeo lift je nejen polohovatelné, ale se sedícím i „vstane“ (Kovobel)

Autor fotografií: FOTO ARCHIV FIREM

Lenošte v lenošce