Ložnice v podkroví

Rubrika: Interiér

Ložnice v podkroví má své jisté kouzlo, ale při zařizování je třeba brát ohled na určitá omezení, například nižší stěny pod šikmou střechou.

Pod nízkou střechou vznikl kout pro odpočinek. K jeho příjemné atmosféře přispívá barevnost zařizovacích předmětů i kombinace cihlové zdi a bílého dřevěného obkladu šikmého stropu (Anglická sezóna)

Stále více chalupářů proměňuje půdní prostory na obytné podkroví. Nejčastěji zde zařizují ložnice a pokoje pro hosty. Zkosené čelní stěny, nízké boční zdi, snížený strop a trámy v prostoru přispívají k příjemné intimní atmosféře, na druhou stranu nás při zařizování místnosti poněkud omezují.

Kam se skříněmi

U zkosené stěny může být toaletní stolek

Vyšších zdí, ke kterým bychom mohli postavit šatní skříně nebo jiný vysoký nábytek, tu najdeme málo. Pokud je chalupa široká a podkrovní prostor je rozdělený uprostřed podélnou stěnou, máme vyhráno. Jestliže ložnice zabírá celou šířku podkroví, zbývá většinou jen stěna proti štítové zdi s okny, která je ovšem po obou stranách zkosená a jsou v ní dveře. Chceme-li stěnu maximálně využít, necháme si sem vyrobit (ti šikovnější to zvládnou sami) úložné prostory na míru na celou její plochu.

Používejte nízký nábytek

Stěny kolem postele pod sníženým stropem lemují mělké skříňky vyrobené na míru. Střešní okno a světle modrá barva nábytku a trámů dodává malému prostoru na vzdušnosti

Stěny pod sníženým stropem bývají různě vysoké – někdy k nim lze postavit i polovysoký nábytek, většinou se sem ale vejdou jen nižší skříňky. Ideálně se toto místo dá vybavit nábytkem vyrobeným na míru a využít tak prostor v celé jeho hloubce.

Postel se vejde téměř všude

Pod sníženým šikmým stropem může stát také postel. Orientovat ji můžeme k němu čelem i bokem. Při ležení nebo sezení nepotřebujeme mít nad hlavou vysoký strop. Místo, kudy k posteli přistupujeme, však musí mít dostatečnou světlou výšku, jinak by hrozila přinejmenším boule na hlavě.

Místo na odpočinek

Přes trámy nad postelí přehozený vyšívaný přehoz vytváří nebesa

Součástí prostorné ložnice někdy bývá i pracovní kout, toaletní koutek nebo relaxační prostor s křesílky. Pro ně je ideálním místem právě prostor pod sníženým stropem.
I trámy můžeme různě využít – dá se na ně například upevnit závěsné houpací křeslo, proměnit je v poličky na knihy, přehodit přes ně baldachýn jako romantická nebesa nebo na ně aspoň postavit nebo pověsit milé dekorace.

www.anglickasezona.cz, www.nabytekjelinek.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Ložnice v podkroví

Ložnice v podkroví