U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pod kůží fitnessu

Kategorie: Zdraví | Autor: Josef Švub

ZDRAVÍ

Naše populace tloustne a ztrácí kondici den za dnem. Podle průzkumů pravidelně sportuje pouze jeden z deseti lidí. Problém není ă priori ve cvičení nebo ve správném stravování – můžete bez uzardění říci, že vaše každodenní povinnosti jsou důležitější než vaše zdraví? Proč není fitness (pojem značící být fit, ve formě) na prvním místě seznamu vašich priorit? Nebo alespoň na pátém? Jste snad lenošní, zrezivělí, pohodlní nebo slepí? Možná máte strach ukázat svoje tělo ve fitnesscentru, stydíte se běhat v trenýrkách po cestě nebo dělat kliky, trochu zabrat a zapotit se, porušit jakési “normy normálnosti” a být upřímní sami k sobě? Kdo by nechtěl mít zdravé, silné a přitažlivé tělo? Jedním z důvodů, proč se lidé více nevěnují fitnessu, je nepochopení. Péče o tělo a zdraví podléhá tlaku jiných, “důležitějších” věcí, popřípadě zůstává omezena na společenskou elitu a hvězdy showbusinessu.

Jako Sisyfův kámen

Podle zkušenosti mohu říci, že člověka přivádí k tělesné aktivitě provinilý pocit a nespokojenost se sebou samým. Ve fitcentrech, tělocvičnách a sálech pro aerobik začíná nával klientů po Silvestru, kdy mnozí uzavírají novoroční slib: budu cvičit! Nadšení vydrží do února, člověk vidí pokrok a cítí se prima. Díky, stačí. Druhá vlna zájmu přichází s nástupem jara. Je čas připravit se na letní sporty a zkusit, zda se vejdeme do plavek. Jakmile však léto dorazí, fitcentra se vylidní, zatímco pláže a bazény praskají ve švech. Občanstvo stanuje, lenoší a tloustne. Paráda, lehnout si na záda! V září lidé jako tažní ptáci zaplaví místa nápravy hřešení a se slovy “Proč jsem jenom přestal cvičit a nedával pozor na stravu?” zarputile šlapou do pedálů rotopedů. Zima; krátké dny, dlouhé kabáty a občasný výlet na lyžích. Fitcentrum? Ani náhodou. Večery u televize s pochoutkami plnými kalorií pozvolna přidávají na břiše, sebevědomí klesá a s ním také imunita organizmu vůči virům a nachlazení. Zvláštní měsíc prosinec a Vánoce jsou jenom jednou v roce. Na Silvestra nové rozhodnutí: tentokrát budu pořádně cvičit! Vaším úkolem je pečovat o tělo dvanáct měsíců v roce. Každý měsíc udělejte malý krůček dopředu, uběhněte o kilometr navíc, shoďte půl kilogramu tuku, objevte další zdravé jídlo. Měsíc po měsíci a rok za rokem, protože život je krátký a pokroky s přibývajícími léty degradují na udržování. Žádný strach, vždyť mít v padesáti postavu a vitalitu “skoročtyřicátníka” je více než skvělé! Výše popsaný koloběh začínání a přerušování cvičení připomíná pověstný Sisyfův kámen, valící se z kopce stále vyšší rychlostí. Střídání nárazové aktivity s nicneděláním prohlubuje mezery mezi oběma a výsledkem je ztráta motivace, deprese a rozčarování.

Fitness je lék

Fitness nelze zdědit po rodičích jako továrnu nebo modré oči, ani se nedá vyhrát v milionářské hře. Do obecného fitnessu patří dobrý stav a výkonnost oběhového systému, tedy srdce, plic, tepen a žil. Srdce zvládá nároky vytrvalostního zatížení a relativně rychle se vrací do normálu, organizmus přijímá více kyslíku a snadněji regeneruje. Z vnější stránky má člověk v kondici optimální váhu, méně tuku a více svalů, větší sílu, pružnost a vytrvalost. Fitness je široký pojem, skrývající v sobě škálu činností a návyků s cílem udržet co nejdéle zdraví, pracovní aktivitu a duševní svěžest. Používá metodiku i praxi posilování, kondiční kulturistiky a pestrého výběru aerobních aktivit. Mládež je fit sama od sebe, což je její výsadou, ale když jiskra mládí vyprchá, změní se život na ústupek mezi tím, co byste chtěli, a tím, čeho jste schopni. Proto přibližně od 35 let by mělo být povinností každého člověka na sobě pracovat, oddalovat projevy stárnutí (v podstatě pokles některých životních funkcí, jako schopnosti regenerace, aerobní výkonnosti a maximální tepové frekvence, snížení metabolizmu, atrofii svalové hmoty, úbytek síly, nárůst tuku, křehnutí kostí, zkracování svalů) a předcházet civilizačním chorobám. Muži chtějí od fitnessu pevnější svaly, více energie, kontrolu tělesné váhy, sílu, pružnost a dobrý pocit po cvičení. U žen figuruje na prvním místě redukce tělesné váhy, pružná postava, dále dobrý pocit po tréninku, energie a svalový tonus, potlačení stresů. Být fit je rovněž o tom, že když se ráno probudíte, nic vás nebolí, jste plni energie a chuti do života. Fitness pomáhá naplňovat základní podmínky zdraví: fyzickou námahu, kvalitní stravu a odpočinek. Díky času věnovanému cvičení paradoxně získáte více produktivního času, protože nebudete tolik nemocní. Rozhodněte se. Napište si svůj plán na papír, nahoře s velkými písmeny IHNED. Čtěte svůj plán znovu a znovu, memorujte ho, citujte větu po větě: pohyb…trénink…zdravé jídlo… vyrovnanost. Žádné komplikace. Něco děláte, hýbete se, učíte, poznáváte svoje tělo, lepšíte se; jako v životě. Pravidelnost je lepší než dokonalost, pocit blaha po cvičení trumfuje uspokojení z překonání rekordu. Neváhejte, čas je krátký. Někdy se zmátoříte, jindy sedíte v křesle a přemítáte. “Dnes se mi nechce,” tvrdí vaše lenost. “Posledně tě píchalo v zádech,” nabádá opatrnost. “Neublížíš si?” vyzvídá strach. “Celkově se necítím,” přitakává rozum. Fajn, fajn. Vstaňte, otevřete okno a prstem zjistěte směr větru. Sedněte na kolo, ujeďte třicet nebo čtyřicet kilometrů. Dojděte pěšky do sousední vesnice. Udělejte 20 kliků a 100 sedů a lehů (pro začátek, lepšete se). Potom si napište velkou jedničku za snahu (a v duchu zanotujte Když se dívám na sebe, musím já se pochválit…). Další den druhou, pak třetí, desátou, padesátou. Vyhráli jste.

Pod kůží fitnessu