U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAKOU DLAŽBU VYBRAT

Kategorie: Podlahy – speciál | Autor: IVA TVRZOVÁ

Pro frekventované a dost zatěžované přízemní prostory chat a chalup je asi nejvhodnější podlahovou krytinou keramická dlažba. Je dostatečně odolná vůči nešetrnému zacházení a zároveň se snadno a jednoduše udržuje. Má jedinou nevýhodu – je na dotek a někdy i pocitově chladná. To ale vyřeší například podlahové topení a vhodně zvolená barevnost a povrchová úprava dlaždic.

   Rozhodující roli při výběru dlažby samozřejmě hraje její vzhled, ale neměli bychom při tom zapomínat na její kvalitu. Dlažby se liší svou tvrdostí, odolností vůči oděru, tloušťkou, nasákavostí, některé jsou mrazuvzdorné. Na chalupu se spíše než dlaždice s hladkým a leštěným povrchem hodí dlažba matná, s povrchem třeba lehce profilovaným nebo jakoby poškozeným. I okraje těchto dlaždic jsou nerovné a vyvolávají dojem staré, ošlapané dlažby.

   Jednotlivé série většinou obsahují několik velikostí a tvarů dlaždic, jednobarevné můžou doplňovat pásy a dlaždice s dekorem. Toho se dá dobře využít zvláště ve velkých místnostech, které opticky rozčleníme použitím různě velkých dlaždic, jejich kladením na kolmo i na koso a kombinací jednobarevných a vzorovaných. Dá se tak vytvořit efekt koberce, vymezit jednotlivé provozní zóny apod.

***

www.rako.cz, www.chkz.cz, www.decaro.cz

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

1 Ve velkých prostorech lze z dlažby dvou odstínů a dlaždic s dekorem vytvořit iluzi podlahy s kobercem (Titus, RAKO) 2 Způsob kladení, např.. jako cihly, a výrazné spáry udělají z běžné dlažby zajímavou podlahu (Country, RAKO) 3 Povrch dlaždic s efektem oblázků (Antik, CHKZ) 4 V poslední době jsou v oblibě dlaždice, imitující dřevěnou podlahu (Wood, CHKZ) 5 I nová dlažba může mít vzhled staré a ošlapané (Orfeus, RAKO) 6 Keramické dlaždice v podobě kamenné dlažby (Venezia, RAKO) 7 Nepravidelný tvar a okraje, jakoby poškozený povrch, různé tvary a velikosti – to vše vytváří dojem velmi staré podlahy (Terfua`, Eurotiles) 8 Kombinace kolmo a na koso kladených dlaždic, doplněná dekoračními pásy (Dover, CHKZ) 9 Na velké ploše vypadá dob.e kombinace různě velkých a různým směrem pokládaných dlaždic i doplnění jednobarevných o ty s dekorem (Terfua`, Eurotiles)

Autor fotografií: FOTO: RAKO, CHKZ, DE CARO

JAKOU DLAŽBU VYBRAT