U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pod křídly totemů

Kategorie: Volný čas | Autor: Jan Hocek

O indiánských totemech panují nejrůznější představy, většinou dokreslované dobrodružnými filmy z Divokého západu. Ve skutečnosti bylo stavění totemů výsadou jen několika kmenů, žijících podél pacifického pobřeží Kanady a Aljašky. Za totemy ale nemusíme až do Severní Ameriky, stačí vydat se do jednoho kouzelného místa ve středních Čechách.

Vúdolí potoka Chotýšanka má postavenou chatu Jan Šiška, 83letý tramp a chatař z osady Albatros na Benešovsku. Nebylo by na tom nic tak zvláštního, kdyby kolem jeho srubu nestálo hned několik desítek totemů – od metr vysokých vyřezávaných emblémů kanadských provincií, až po “klasický” desetimetrový totem s vetknutými křídly. Rovněž interiér skromné chaty, kde se svou ženou v létě přebývá, zdobí obrázky a předměty s indiánskou tematikou. Sedli jsme si ke kávě pod velkým obrazem kanadských hor a pan Šiška začíná vyprávět.

Inspirace ve Stanley parku

“Cesta do Kanady v roce 1958 rozhodla o mém největším koníčku. Původně jsem měl letět jako aranžér textilu do Káhiry, ale nakonec mne poslali do kanadského Vancouveru, Toronta a Montrealu, kde jsem měl za úkol připravit textilní veletrh. Během jednoho z výletů po Vancouveru jsme zašli do Stanley parku a při pohledu na nádherné totemy jsem hned věděl, že tohle chci dělat! Svůj první totem jsem udělal hned po návratu z Kanady. Byl vysoký deset metrů a stál ještě donedávna před mojí chatou,” ukazuje na trávník před srubem. “Jakmile se kamarádi o mé zálibě dověděli, začali mi vozit ze světa obrázky totemů pro inspiraci. Nejvíc mě zásobuje Áda Dusil, který kdysi emigroval do Ameriky. Loni mi dokonce přivezl knihu – hotovou totemovou bibli!” A tak listujeme tlustými knihami, které zobrazují nejrůznější indiánské motivy. Většinou znázorňují zvířata – havrany, orly, medvědy, vlky, kosatky a dokonce i komáry. Můj hostitel toho o totemech dost ví a zasvěcuje mě do jejich historie: totem je skupina emblémů reprezentující klan, jeho příbuzenský systém, příběhy, práva a výsady. Zobrazuje též mýtického prapředka, od něhož rodina odvozuje svůj původ. Totemy nebyly nikdy nábožensky uctívány, jsou to emblémy, žádné ikony ani talismany. Všechny postavy, vyřezané nad sebou v totemu, jsou si co do důležitosti rovny. Původně byly totemy vyřezávány a obřadně vztyčovány jako součást velkých indiánských slavností – potlachů.

Léto s dlátem v ruce

Dopíjíme kávu a jdeme se podívat ven. Hned přede dveřmi chaty stojí krásně vybarvený totem s motivem orla a nápisem CANADA. “Tenhle kousek mi dal nejvíc práce. Nejtěžší je správně udělat ty zobáky, vystihnout jejich tvar. To je práce pro profesionálního sochaře, ne pro amatéra, jako jsem já! Udělal jsem asi dvacet malých a přinejmenším patnáct velkých totemů. Většinou obdarovávám kamarády, pár jich stojí tady v osadě a několik totemů jsem věnoval jiným osadám. Jsou to repliky pravých kanadských totemů. Nevymýšlím vlastní motivy – všechno má svůj smysl, který chápou plně jenom Indiáni.”

Přecházíme za chatu, kde na malém plácku odpočívá několik zpola hotových totemů. “Dělám nejraději v létě tady u chaty, ale dostal jsem skládací kozu, takže loni jsem mohl pracovat i přes zimu doma, v bytě. To víte, manželka hudrovala, že všude leží plno pilin a asi mi to příští rok zatrhne! Tyhle jsem vyřezával asi čtvrt roku”, ukazuje na dva, asi tři metry dlouhé totemy. “Jsou určeny pro Country klub v Ostravě.”

Potom mě Jan Šiška zasvěcuje do postupu výroby: “Nejprve vyberu motiv. Něco, co se hodí k danému účelu, podle toho, kde má totem stát. Namaluji si ho 1 : 1 na pauzák a překreslím na kládu. Dřevo používám z olše nebo lípy. Teď mám zrovna krásný materiál,” ukazuje na dlouhý kus lipového kmene, složený za chatou. “Teprve pak začínám s dlabáním. Dokonce jsem dostal darem speciální dlátka, ale nemohu si na ně nějak zvyknout, a tak dělám raději s klasickými, plochými. Křídla a velké zobáky vyrábím samostatně a později je do vydlabaného zaklížím. Nakonec přijde barvení balakrylem a totem je hotov!”

Zajímavé povídání s panem Šiškou pomalu končí. Jeho vyprávění bych sice mohl naslouchat celé hodiny, ale on má ještě nějakou práci. Loučím se s ním a při odjezdu ve zpětném zrcátku zahlédnu, jak se s dláty v ruce odebírá za chatu.

Popisy k obrázkům

1 Všechny postavy (většinou zvířata) mají na totemu svůj smysl. Prý ho chápou jen Indiáni

2 V údolí Chotýšanky se ve slunci lesknou pestré barvy několika totemů

3 Během léta se Jan Šiška na své chatě věnuje svému koníčku – vyřezávání totemů

4 Než se takový kousek vyloupne do krásy, trvá to asi tři měsíce

Autor fotografií: FOTO AUTOR

Pod křídly totemů