U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Květináče v pestrém kabátku

Kategorie: Dílna | Autor: Monika Fólová

K vyzkoušení techniky dekupáže si pro začátek vyberte nějaký menší předmět a naopak větší a ne příliš členitý obrázek. Ideální je středně veliký květináč, na který se dá lepit ubrousek v celku nebo jeho čtvrtiny, které se lepí proti sobě.

Na našich ukázkách jsou květináče 15 cm vysoké s průměrem 12 cm. Ještě než si začnete “hrát” s ubrousky, natřete květináč bílým Balakrylem. Bílý podklad je důležitý, aby barva obrázků zůstala pěkně čistá. Než nátěr uschne, promyslete si zdobení. Na středně veliký květináč si nastříhejte zvolené díly (2 čtvrtiny nebo víc menších obdélníkových kusů). Místo, kde je budete nalepovat, si označte tužkou. Podle naznačených čar natřete lepidlem jednu stranu květináče. Sem přitiskněte ubrouskový díl a přihlaďte jej plochým štětcem. Přečnívající části u dna založte a přilepte, u horního okraje odstřihněte. Stejným způsobem polepte i druhou stranu květináče. Nakonec obě strany ještě jednou potřete lepidlem. Pracujte opatrně, aby se ubrousek nepotrhal (přihlazujte jej). Celé nechte zaschnout. Nyní doplňte zbylá místa. Vezměte zbytek ubrousku, nebo můžete použít jiný s ladícím nebo naopak s kontrastním vzorem, přiložte jej na květináč a naznačte si na něj potřebný tvar (jde o trojúhelník nebo lichoběžník) mezi oběma čtverci. Ustřihněte ho, nalepte na podklad, přetřete lepidlem, zpracujte okraje. Část mezi oběma čtverci nemusíte dolepovat, stačí ho také dobarvit temperou nebo sem nalepit jen malý ozdobný motiv (kytičku, zvířátko…). Okraj květináče můžete ještě dozdobit kouskem traviny, ozdobnou stužkou ap. Nakonec celý výrobek přestříkejte lesklým bezbarvým lakem a nechte 24 hodin schnout. Na menší květináč bude stačit jeden našikmo položený ubrousek v celku. Celý květináč z vnější strany natřete lepidlem. Opatrně přiložte a přilepte ubrousek. Potom uhlaďte plochým štětcem a opět naneste lepidlo. Zbývající papírové části odstřihněte a založte. Na případná volná místa na květináči dolepte malý ubrouskový kousek.

***

JAK LEPIT?

A Malý květináč polepujeme celým, šikmo položeným ubrouskem. Tmavší místa na kresbě naznačují, které části se odstřihnou, nebo u dolního okraje založí dospod květináče. Zbylé nepokryté místo dolepíme malý odstřižkem

B Na velký květináč lepíme dvě čtvrtiny ubrousku proti sobě. Přesah u horního okraje odstřihneme

KVĚTINÁČ S BAREVNÝM PODKLADEM

Náš tip

Vzor, který nepokryje celou plochu, lze doplnit jednobarevným nátěrem. Vhodný je např. Balakryl nebo Eternal Mat ve zvoleném odstínu. Na jemné konturovací linky se dají použít tempery. Nezapomeňte nakonec přestříkat bezbarvým lakem!

CO BUDETE POTŘEBOVAT?

Květináč, ubrousky, nůžky, lepidlo Herkules, bezbarvý lak lesklý (např. DUPLI-COLOR, asi 159 Kč), bílá barva (např. Balakryl, Eternal Mat, nejmenší balení asi 100 Kč), plochý štětec, tempery na linky.

U nepravidelného vzoru si nemusíme dělat starosti s navazováním obrázku

Květináč vlevo je polepen v “jednom tahu”, zatímco napravo je ukázka kombinace několika vzorů: menší a větší čtverce doplňují vystříhané detaily a okraj zdobí motiv z dalšího druhu ubrousku. Přesto celek navzájem ladí

Obrázky se světlým podkladem by nebyly vidět, kdybychom květináč nenatřeli bílou barvou

Jak pojednat přechod mezi ubrouskem a okrajem květináče? Variant je celá řada. Tady je jedna z nich

Klín mezi čtverci je možné vyplnit stejným vzorem. Když si dáme trochu záležet, vzor na sebe bude navazovat

Dva čtverce se zahradnickým zátiším jsou doplněny obdélníky v kontrastních barvách

FOTO ZI, REALIZACE AUTORKA

Květináče v pestrém kabátku