5 tipů, jak vyjít s rozpočtem

chytrá domácnost

Foto: Shutterstock

Když si budete výdaje vhodně plánovat a šetřit na správných místech, zvládnete i tento rok ukočírovat.

1. Energie v hledáčku

Nastavte o stupeň či dva nižší teplotu ve všech vytápěných místnostech, nižší teplotu vody v bojleru, o něco vyšší teplotu v ledničce a upřednostněte sprchování.

2. Pečlivě plánujte výdaje

Abyste dostali své finance pod kontrolu a ušetřili tam, kde zbytečně plýtváte, musíte mít nejprve dobrý přehled o všech svých výdajích. Ideálním startem je soupis výdajů a příjmů z minulosti, např. posledního roku, a dle toho odhad výdajů do budoucna.

3. Ušetřete na provozu auta

Provoz automobilu je v mnoha rodinách černou dírou na peníze. Drahé pořízení, opravy, pojištění, pneumatiky a pohonné hmoty lezou do peněz. Pokud nenajezdíte více než 10 tisíc km, pak se vám vlastnit auto nevyplatí, radši ho sdílejte.

4. Sledujte srovnávače cen

Není nic jednoduššího než pomocí internetového srovnávače zjistit, zda pořizovanou věc nejde koupit jinde levněji. Na portálech typu Heureka.cz nebo Zbozi.cz najdete během pár minut tu nejvýhodnější nabídku na požadovaný produkt. Nezapomeňte si také pročíst recenze uživatelů na vybraný výrobek!

5. Začněte budovat chytrou domácnost

Investovat do technologií chytré domácnosti, které pomohou držet na uzdě plýtvání elektřinou, plynem i třeba vodou, se vyplatí. Doporučujeme zařizování chytré domácnosti dobře plánovat a jednotlivé prvky sladit do jednoho systému. Vrátí se vám to pak jednoduchostí a pohodlím celého ovládání.

Foto: Shutterstock

Nová okna se vyplatí

Odborníci vám při plánování rekonstrukce poradí s výběrem oken s ohledem na požadovaný materiál, profil a počet skel. Zatímco u starých oken je hodnota tepelného prostupu často vyšší než 2,8 W/m²K, nová okna s izolačním dvojsklem nabídnou hodnoty Uw 1,4 W/m2K, a trojskla dokonce jen 0,8 W/m²K. Pouhou výměnou oken můžete získat 15–25% úsporu za vytápění.

„Lidé v současné době hodně zvažují nákladné investice jako tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika, ale často zapomínají, že naprostý základ pro energeticky úspornou stavbu jsou okna,“ vysvětluje Milan Klepsa, zástupce společnosti Veka, a pokračuje: „Okno se skvěle izolujícím sklem vám je k ničemu, když extrémní množství tepla uniká okenním rámem. Pozornost rovněž věnujte i podkladovému profilu a konstrukční hloubce, která by u současných profilů měla být 70 mm a více.“

solární panely

Foto: ČSOB

Z dotačních programů lze čerpat až stovky tisíc

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci nejen na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah, ale podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří či jiných stavebních otvorů. Dotaci můžete získat jak na výměnu oken v rámci celé rekonstrukce budovy s dalšími stavebními úpravami při zateplení, tak na samostatnou výměnu oken bez dalších stavebních prací. Výše dotace je poskytována podle ploch zateplovaných konstrukcí na obvodových stěnách. V případě výplní otvorů, tedy oken a dveří, je to 2 200–3 800 Kč/m². Výše celkové dotace se může pohybovat v rozmezí 30 000 až 650 000 Kč na celou rekonstrukci.

Letošní novinkou je program Nová zelená úsporám Light týkající se dotací na zateplení pro nízkopříjmové domácnosti. Žádat o dotaci z tohoto programu mohou vlastníci rodinného domu, kteří v něm zároveň mají trvalé bydliště, a to déle než od 12. září 2022. Všichni členové domácnosti musejí být starobními či invalidními důchodci (3. stupeň) nebo musí domácnost pobírat příspěvek na bydlení. Na jeden rodinný dům mohou zájemci získat částku ve výši až 150 000 korun.

Šetřit znamená čerpat dotace

Dobu návratnosti rekonstrukcí výrazně zkracují dotace z programu Nová zelená úsporám. Stát touto formou nabízí pomoc při snižování energetické náročnosti nových i dříve postavených domů, stejně jako při výrobě zelené energie či zadržování dešťovky. Například na zateplení starších domů lze získat dotaci až 650 tisíc, na výstavbu úsporného domu až 500 tisíc, na výměnu zdrojů tepla až 140 tisíc a na fotovoltaiku 200 tisíc Kč.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy ČSOB

5 tipů, jak vyjít s rozpočtem