Pěstování jahod v truhlíku

Rubrika: Market

Ač se to nezdá, krásné a šťavnaté plody jahod můžete sklízet i z květináče nebo truhlíku. V závěsných nádobách navíc ještě natropí spoustu parády.

POTŘEBUJEME ROSTLINY

Začátečníky a nedočkavce nezklamou zakořeněné sazenice. Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.

MÁLO SLUNCE, MALÁ SKLIZEŇ

Jahodník potřebuje slunečné stanoviště. V polostínu plodí pouze drobné lesní jahody. Na balkoně je dle možnosti chraňte před přímým poledním úžehem a uvítají závětří. Pro dobrou sklizeň zajistěte vyrovnanou zálivku. Stresovaným rostlinám bez dostatečné vláhy rády zasychají plody, proto jahody milují samozavlažování.

VHODNÉ NÁDOBY

Jahody porostou v truhlících s hloubkou minimálně 20 cm (Berberis, Bergamot, Siesta, Mareta). V závěsném Berberisu nebo Berberisu na zábradlí vynikne osázení převislými odrůdami. Chcete-li sázet více sazenic do jedné nádoby, pak lépe využijete prostor v čtvercovém květináči, například Bergamot nebo velkoobjemový Berberis Uno. Jahody jsou citlivé na přemokření, snadno začnou uhnívat. Proto vybírejte nádoby s přepadem (odtokovými otvory). Všechny výše uvedené nádoby pochází z výroby české společnosti Plastia a odtokové otvory mají.

CO OHLÍDAT PŘI NÁKUPU

Zdravé sazenice v platech nebo květináčích jsou svěží, nezaschlé, dostatečně velké, dobře koření a silné středové srdéčko obklopují listy bez skvrn či náznaku plísně.

ODRŮDY PRO PĚSTOVÁNÍ V NÁDOBÁCH

Oblíbené jsou zejména stáleplodící odrůdy. Vzpřímeně roste SELVA a GRANDIAN. Převislým kraluje MARA DE BOIS. Tradiční bílý květ mají FRAGOO WHITE, ELAN a TEMTATION. Kombinaci růžového květu a aromatických plodů nabízejí odrůdy ROSANA, FLORIAN, FRAGOO ROSE TOSCANA, tmavě růžová FRAGOO DEEP ROSE či ještě tmavší CAMARA.

V polostínu bude prospívat drobný lesní jahodník (červený RUJANA, žlutý YELLOW WONDER).

Komerční prezentace

Pěstování jahod v truhlíku