Pes a voda

Rubrika: Mazlíčci, Pes

Někteří pejsci by si ve vodě dobrovolně ani drápek nesmočili, jsou ale plemena, která ji doslova milují. Tihle chlupáči skočí kamkoliv, kde se zaleskne vodní hladina, jenže pod ní se skrývá nejedno nebezpečí.

Při prvním koupání je důležité, aby se štěně nevystresovalo, jinak se bude koupeli vždy bránit

Pro psy je stálý přístup k čerstvé pitné vodě naprosto nezbytný. Chladivá voda zase jim pomůže přestát vysoké letní teploty, proto nepohrdnou osvěžující koupelí, ideálně v pevném nebo skládacím plastovém bazénku. Postříkání zahradní hadicí budou současně brát jako hru.

Postříkání vodou z hadice berou psi jako hru, musí být ale pitná, a neměli by jí spolykat příliš

 

Pozor na chemii

Oproti tomu koupání v zahradním bazénu, v němž je voda upravená bazénovou chemií, jejich kůži a sliznicím rozhodně neprospívá. Požití bazénové vody může psovi způsobit podráždění nebo infekci. Ta se projeví velkou žízní a zvýšeným močením, protože bazénová voda působí jako diuretikum.

K dezinfekci vody je v tomto případě vhodné používat pouze UV sterilizátory neboli UV-C lampy.

Kaluže jsou zdrojem bakterií a někdy obsahují i jedy

 

Stojatá voda

Ještě větší problémy může způsobit koupel ve špinavé, stojaté nebo pomalu tekoucí vodě, v níž není nouze o sinice a další bakterie. Způsobit mohou vleklé kožní potíže, a pokud se dostanou do trávicího traktu, bude to opravdu malér. Pes může onemocnět například leptospirózou, jež způsobuje nenávratné poškození ledvin.

Pokud se vám nepodaří zabránit takové koupeli, psa co nejrychleji osprchujte čistou vodou, vytřete mu srst dobře ručníkem, dejte mu napít čisté vody. Následujících několik dní pozorujte jestli nezvrací, nemá průjem, není malátný. Při jakémkoliv z příznaků vyhledejte veterináře.

Neméně nebezpečné jsou kaluže, které mohou být kontaminované nejen bakteriemi, ale i chemickými látkami jako benzín, oleje či postřiky způsobujícími otravu. Nenechte do nich psa na procházce vstupovat, natož z nich pít.

Voda ošetřená bazénovou chemií může u psa vyvolat alergii, přidat se mohou i další zdravotní obtíže

 

Až příliš čistá

Vážné potíže s ledvinami může způsobit také požití většího množství destilované vody, neboť proniká do tkání a buněk rychleji než obyčejná voda, což vede k nadměrné hydrataci a zavodnění, a tím k zatížení ledvin.

Hlavními příznaky jsou únava, nepravidelný srdečný rytmus a neurologické změny.

Vodní plocha může skrývat různá nebezpečí

Dokonalá past

V bazénech, jezírkách, rybnících či řekách číhá na chlupáče nebezpečí utonutí. Osudným se jim může stát hluboký bazén, přes jehož okraj se nedokážou vyšplhat ven, podobné důsledky má příliš strmý nebo kluzký břeh zahradního jezírka či přírodní vodní plochy. V řece může psa snadno strhnout proud. Velmi zrádné je hluboké bahno, které uvězní psu nohy a stahuje ho pod hladinu.

Po koupání dbejte na to, aby pejskovi srst dobře proschla, jinak kůži hrozí zapaření

gardena.cz, marimex.cz, moderni-bazeny.cz


Pitná voda vždy k dispozici
• Mnohým problémům lze předejít tím, že na zahradě bude mít pes vždy misku s čerstvou vodou.
• Pitnou vodu s sebou psovi berte na vycházky, na cesty i na koupaliště.

Vodní fontánka nabídne pití i jistou formu zábavy (mall.cz)

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem, PxHere, Shutterstock a Unsplash

Pes a voda