Pečujeme o zelený koberec

Rubrika: Zahrada

Dvory hospodářských usedlostí ožily zelení. Udržovat zdravý trávník a zeleň v prostoru mezi budovami nebo vyššími zdmi však vyžaduje odlišnou péči než v otevřené zahradě.

Otáčením programovacího kroužku lze nastavit dostřik velkoplošného zavlažovače AquaContour do kteréhokoliv koutu trávníku na ploše do 350 m2 (Gardena)

Dvorům usedlostí zůstala z minulosti obvykle jen funkce přístupu do domu a příjezdu do garáže, v niž se proměnil chlév či stodola. Hospodářské stroje, hnojiště a záhony se zeleninou vytlačil rekreační trávník obvykle s keři kolem zdí, okrasnými záhony, dětským nebo sportovním hřištěm.

Zdravý trávník obklopený zelení

Cesta k pohlednému nízkému, ale hustému trávníku začíná jako všude správným výběrem semen a hnojiv, která trávu podporují potřebnými živinami. Současná nabídka, například v podobě směsi semen a hnojiv Novoplant, dokáže během roku proměnit starý nerovnoměrně zakořeněný trávník ve vysněný hustý koberec.

Postranní plastové hřebeny akumulátorových a elektrických sekaček Rotak s šířkou záběru 32, 34, 37, 40 nebo až 43 cm umožňují čistý střih až ke zdi nebo obrubníku (Bosch)

Na samém začátku musíme trávník nízko postříhat a provzdušnit vertikutátorem, který si půjčíme třeba jen na víkend. V sečení (v sezóně nejméně jednou za 14 dnů) je nutné pokračovat, abychom vyprovokovali odnožování trav a houstnutí porostu.
A jak trávník, tak všechny záhony, keře a stromy je nutné zejména na nezastíněných místech pravidelně zavlažovat až do začátku zimy. V tom nám pomůže vhodně vybraná zahradní technika, a pokud se týká zavlažování, i automatizace …

Sečení podél zdí a obrubníků

S ohledem na hluk a exhalace benzinových motorů lze pro zdmi uzavřené plochy o rozloze 300 až 600 m2 doporučit jen elektrické nebo akumulátorové sekačky. Letošní typy sekaček s lithium-iontovými akumulátory už zvládnou i přerostlou trávu. Nabízejí se pro šíři záběru od 37 do 43 cm, mají velké (až 60litrové) koše se signalizací zaplnění, skládací madla se dají přizpůsobit postavě uživatele.

Dosekávání trávy podél plotů, zdí a obrubníků umožňují strunové elektrické nebo akumulátorové vyžínače na násadě, s pomocnými kolečky (WOLF-Garten)

Sekání trávy až ke zdi nebo k obrubníkům zatím umožňují jen sekačky Bosch-Rotak, vybavené patentními plastovými hřebeny, které při jízdě nahrnují trávu od stěn pod rotující nože. Na jedno (noční) nabití akumulátoru posečou až 300 m2. Elektrické i akumulátorové sekačky Gardena-PowerMax jsou nově vybaveny intuitivní obsluhou se startovacím knoflíkem na držadle, zmenšují odpor jízdy a šetří trávník velkými zadními koly. Wolf-Garten nabízí i elektrické sekačky s pohonem kol, které při šíři záběru 46 cm vystačí k bezhlučnému stříhání trávníků až do 1000 m2!

Vzhledem k tomu, že budou pracovat v lépe chráněném prostředí za zdmi, lze i pro členitější a větší zahrady ve dvorech doporučit kompaktní a lehké robotické sekačky s Li-Ion akumulátory s řadou inteligentních funkcí. Obslouží i několik zón, které si ohraničíte slaboproudým 12V kabelem. Díky senzorům pročesávají trávník podle volitelných algoritmů a nevynechají žádné místo. Než dojde k vybití akumulátoru, vyhledají a zajedou automaticky do nabíjecí stanice. Cena špičkových robotických sekaček se pohybuje od 20 do 40 tisíc korun.

Robotické sekačky už člověka k sekání nepotřebují a pomocí senzorů i zabudované „inteligence“ udržují naprogramovanou výšku trávníku v zónách ohraničených volně položeným vodičem (Mountfield)

Zájem roste i o elektrické sekačky „3 v 1“, spojující sečení trávy s výhozem do koše nebo do strany s možností mulčování, aniž by bylo nutné jako u starších modelů měnit nože nebo zasunovat místo koše mulčovací zarážku. Najemno nasekaný biomateriál vtlačený mezi stvoly snižuje v parnu odpařování vláhy, navíc ušetříte na hnojivech. Komfortní sekačky s aerodynamickým tvarem nožů a skříně se zase s výhodou dají na podzim využít k vysávání napadaného listí nebo vertikutátorem či provzdušňovačem vyhrabaného mechu a bioodpadu, takže uspoříte finance za zahradní vysavač.

Zavlažování lze zautomatizovat

Plošný metr trávníku či záhonu potřebuje v létě každý den alespoň 20 litrů vody. Větší záhony a výpěstky na skalkách se nejčastěji kropí a zalévají pistolovými postřikovači nasazenými na hadicový systém nebo na vodní zásuvky podzemního trubkového rozvodu, rozmístěné přímo do trávníku. Vyztužené půlpalcové a třičtvrtěpalcové plastové hadice se nelámou, snadno klouzají a nezauzlovávají se. Pomocí nových vozíků se až 100 metrů dlouhá hadice při jízdě poslušně rozvinuje a po skončení práce otáčením kliky zase na buben navine. Přenosné zavlažovače nebo postřikovače se k hadicím připojují prostým “kliknutím”.

Z boxu napojeného na podzemní rozvod lze vytaženou spirálovou hadicí s postřikovačem obsloužit záhony do vzdálenosti až 10 m (Gardena)

Poslední novinkou, vhodnou právě pro zahrady sevřené zdmi a budovami, jsou přenosné víceplošné zadešťovače Aqua-Contour. Postaveny uprostřed trávníku mění trysky při otáčení dostřik podle nastavení. Vodní paprsek se vyhne zdem budov, altánku i zbytečnému pokropení jezírka nebo dlažby.

Nejrozšířenější podzemní trubkové rozvody s výsuvnými postřikovači (tzv. sprinklery) nebrání v sečení trávy či hrách nebo ležení na trávníku. Vysunou se a rovnoměrně kropí trávník dostřikem do 10 metrů, když otočíme kohoutem, na který je systém připojen, nebo když ho otevře podle nastaveného programu zavlažovací počítač. Postřikovače se také mohou spustit, když do půdy zabudované čidlo vlhkosti ohlásí, že tráva nebo rostliny žízní. Díky automatizaci si tak dnes mohou rodiny dovolit odjet i v parném létě k moři bez starostí o zahradu.

Do podzemního rozvodu, který nepřekáží sečení trávy, se v oblasti záhonů dá zapojit box se spirálovou hadicí s postřikovačem, se kterým dosáhnete až do vzdálenosti 10 metrů a po závlaze ho zatáhnete pod víko boxu.

Revoluční způsob cíleného zavlažování záhonů postřikovači a kapači napojenými hadičkami na trubku plastového obrubníku Garden Diamond (Mountfield/Grate)

Vodu nejvíce ušetří porézní hadice tzv. průsakového zavlažování, položená volně na trávě a mezi keři, nebo i zahrábnutá do půdy. Perforací nebo seřiditelnými kapači roní systém kapky rovnou ke kořenům květin či keřů, aniž by docházelo ke ztrátám vody odpařováním.

Závlaha z obrubníků – novinka roku

Revoluční systém úsporného, automaticky řízeného zavlažování vtipně spojuje zavlažování záhonů s funkcí obrubníku, chránícího záhony od prorůstání trávy. Neviditelný plastový obrubník má na povrchu lem, jímž může protékat voda. Na něj lze kdekoliv napojit postřikovače, kapače nebo kapkovací hadice. Tento český vynález nabízí od jara Mountfield jako „Zavlažovací systém 2 v 1“ s pásy  dlouhými 6 nebo 12 m. V sadě jsou i spojky, postřikovače, hadičky, kapače a také nástroj, kterým se do hadice upevňují. Systém je možné pomocí hadicových spojek rozvíjet a rozvětvovat do délky i přes 200 m. Je jako šitý i do služby v uzavřených zahradách.

www.gardena.cz, www.bosch.cz, www.wolf-garten.cz, www.mountfield.cz, www.grate.eu

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Pečujeme o zelený koberec