Na Vánoce se těší i zvířata

Vánoce jsou na dohled a vedle shánění dárků pro rodinné příslušníky a přátele většina chovatelů myslí i na obdarování svého zvířecího mazlíčka.

Vánoce existují hlavně pro děti, ale užívají si je i většina čtyřnohých členů rodiny. Už když se provádí úklid a strojí stromeček, šmejdí po bytě se široce otevřenýma očima a na základě zkušeností z předchozích let očekávají něco výjimečného a příjemného. Někdy se chovají přesně jako děti a hledají po celém bytě, co jim Štědrý večer asi přinese. A teď pár tipů na vhodný vánoční dárek pro tyto chlupatá stvoření s dětskou duší.
Každé zvíře nejvíc ocení vaši přítomnost, takže snad ani není nutné připomínat, že více vycházek a sportování bude nejnádhernějším dárkem pro doma chované mazlíčky. Stejně se ale budou radovat třeba koně, kterým přítomnost chovatele chybí nejvíce.


S pamlsky opatrně

Dalšími dárky jsou nepochybně pamlsky. „Zde pozor. Co chutná a relativně neškodí člověku, může být pro zvíře a jeho zdraví zhoubné. Takže cukroví v žádném případě. Existují třeba čokolády anebo bonbony pro domácí zvířata. Měly by být po ruce, když vytahujete z trouby napečené cukroví. Pamlsky ano, ale skutečně určené pro zvířata,“ upozorňuje Lubomír Chmelař, veterinář společnosti Energy Group, která dodává přírodní preparáty pro zvířata.
Koním prospějí nepochybně jablka, mrkev a jiné podobné laskominy. To stejné uvítají morčátka, křečci, potkani a další hlodavci. Vhodným vánočním dárkem pro ně bude jejich přirozené krmení ve velmi bohaté nabídce, aby si mohli vybrat. Láska skutečně prochází žaludkem.
Ne všichni domácí mazlíčci uvítají něco na hraní, ale většině z nich určitě uděláte obrovskou radost. Někteří dávají přednost klasickým, pískajícím gumovým hračkám, někteří preferují spíše plyšové míčky nebo uzlíky. Kočky budou nadšeny z balónků nebo myšiček na gumě, chrastících či cinkajících balónků, dokonce i morčata si vyhrají s balónky. Dávají přednost černobílým. Možná v nich vidí barevnou podobu partnera.
I prasátkům v chlívku zpestříte život a učiníte zajímavějším, když do výběhu zavěsíte na provaze třeba pneumatiku. Vítané obohacení života drobných mazlíčků představují prolézačky, skrýše a pohybové pomůcky.
„Pro zvířata s nadváhou budou vhodným dárkem hračky na aportování. Šelmy a šelmičky ocení populární kostičky z kůže, tyčinky a sušené jícny, žaludky, uši a jiné dobroty. Jsou dobré na žvýkání, žužlání a schovávání nejlépe v posteli chovatele. Vyhrají si a zároveň mají něco k jídlu. Je jisté, že z těchto pochutin netloustnou,“ říká Lubomír Chmelař.

Něco na zub i na zdraví
Pro zdraví lze věnovat dárek, který zvíře přímo nepotěší, ale vy budete spokojeni, pokud zvířátko bude veselé a zdravé. Zajímavým tipem může být přípravek Virovet, který můžete mít připravený v domácí lékárničce pro použití při úvodním stadiu prakticky každé infekce, která se projevuje kýcháním. Postačí několik aplikací a předejde se dalšímu rozvoji onemocnění.
Imunovet s podobným určením, ale tentokrát pro infekce bakteriální, doprovázené kašlem, a také na urychlení hojivých procesů po zranění i jiném onemocnění.
Někdy zvířata regenerační preparáty berou i jako pamlsek. Ne všechna, ale vyskytnou se případy, kdy si extrémně oblíbí Imunovet, Kingvet, Renovet, Virovet či Biomultivet. Někteří jedinci dokonce považují tobolky Probiovetu a Skelevetu za pamlsek a zejména u koček platí Omegavet za lahůdku.
Chcete-li zcela mimořádně obdarovat svého zvířecího kamaráda, poskytněte mu více času, něco dobrého na mls, něco na zabavení či hraní a něco pro zdraví. Vánoce pak budou plné radosti a spokojenosti – nejen chlupatého přítele.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV A THINKSTOCK

Na Vánoce se těší i zvířata