Hlídání psů a koček

Nejčastějšími důvody, kdy potřebujeme pomoci se starostlivostí o naše zvířecí mazlíčky, bývá pracovní vytížení a odjezd na dovolenou. Mohou nastat i nenadálé krizové situace, proto je dobré mít o možnostech hlídání rámcovou představu.

V době lockdownů došlo k obrovskému boomu pořizování psů a koček a nyní, když se život alespoň prozatím vrací do běžných kolejí, mají zvířátka zvyklá mít rodinu neustále nablízku najednou zůstat mnoho hodin sama doma. U některých se může vyvinout separační úzkost a nesnesou samotu ani na kratší čas. Také s výjezdem na dovolenou souvisí otázka, kam se zvířetem. Může přijít i nenadálá nemoc, kdy je třeba zajistit zvířeti potřebnou péči po dobu majitelovy indispozice či hospitalizace. Jaká se tedy nabízejí řešení?

Hlídání při odjezdu na dovolenou lidé nejčastěji řeší umístěním psa nebo kočky ve zvířecím hotelu. Foto: Shutterstock

Hlídání až do domu

Nejlepší volbou je, mohou-li zvířata zůstat ve svém domácím prostředí a hlídač dochází za nimi. Jeho práce může spočívat jen ve venčení, ale také v krmení, hraní či mazlení, aby se zvířátko necítilo opuštěně.

Zajímavou možnost s ohledem na bezpečnost a transparentnost služeb nabízí platforma Hlídačky.cz. Před venčením se psovi na obojek připne GPS tracker, který se spáruje s mobilní aplikací. Majitel tak může v reálném čase i zpětně sledovat, kde všude pes na procházce byl, měří také jeho aktivitu, například uběhnuté kilometry. Skrze aplikaci lze s hlídačkou napřímo komunikovat, nechat si posílat fotoreporty.

venčení psa

Nejméně nákladnou službou je venčení psa. Foto: Shutterstock

Privát, školka či psí hotel

Celodenní hlídací služby probíhají buď u hlídačů doma, nebo v psí školce, která si s ničím nezadá s tou pro děti. Některá zařízení se specializují na výchovu a odnaučení problémového chování.

K nejvíce využívaným z těchto typů hlídání patří psí a kočičí hotely, kam bývá mazlíček zpravidla umisťován při odjezdu majitele na dovolenou, po dobu jeho léčení, případně jako nouzové řešení při ztrátě bydlení. Zvířata jsou ubytována buď v samostatných pokojících – kójích, někdy s vlastním venkovním výběhem, nebo společně, často přímo v domě provozovatele. Některé nabízejí stravu, u jiných ji musí majitel zvířete dodat, což je z hlediska snášenlivosti krmiva jistější.

Pro celkovou spokojenost

  • Informujte se o provozovateli hlídacích služeb, čtěte recenze.
  • U zvířecího hotelu chtějte vidět na vlastní oči, kde budou váš pes nebo kočka během pobytu umístěni.
  • Seznamte postupně zvíře s hlídačem, aby k němu získalo důvěru.
  • Zajímejte se o pojištění firmy, smlouvu s veterinářem apod.
  • Pokud nechcete zvíře nikomu cizímu svěřovat, pořiďte si dávkovač jídla s kamerou, přes niž budete moci sledovat, jak se váš mazlíček bez vás během dne doma chová, zda nemá nějaký problém.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Hlídání psů a koček