Nářadí, které usnadní péči o trávník

Sytě zelený a upravený trávník je chloubou každého správného zahradníka. Údržba takového trávníku ale vyžaduje správnou a láskyplnou péči. Poradíme vám pár užitečných tipů a dozvíte se také, jak být šetrnější k přírodě. Víte například, kdy je dobré začít se sekáním trávy a že s produkty Fiskars ušetříte nejen energii vlastní, ale i tu elektrickou?
Ač to nemusí být na první dojem znát, hnojení trávy je prvním krokem k sytě zelenému trávníku bez plevelu a mechu. Nemusíte ale kvůli tomu hned nutně sahat po chemických přípravcích, které mohou půdu zatěžovat a při nepřiměřeném použití i ovlivnit kvalitu spodních vod. Vynikajícím způsobem, jak trávník a zahradu dlouhodobě hnojit, je využít ekologický odpad ze zahrady a založit si kompost. Nejenže snížíte produkci odpadu, ale navíc zvýšíte i úrodnost půdy a to tím k přírodě nejšetrnějším způsobem. Na úpravu kompostu doporučujeme pořídit kompostové vidle Fiskars, které jsou extrémně lehké, a kompost s nimi hravě provzdušníte.

 

Kompostové vidle Xact Fiskars. Doporučená cena: 1190 Kč

Kompostové vidle Xact Fiskars. Doporučená cena: 1190 Kč

 

Pravidelné sekání, nejlépe se vřetenovou sekačkou
Mezi další důležitou část v péči o trávník patří jednoznačně pravidelné sekání. Ptáte se, kdy se sekáním začít? První sečení trávy by mělo přijít, až když je tráva dostatečně silná. Obvykle to bývá na přelomu dubna a května, ale díky brzkému příchodu jara by to letos mohlo být již o něco dříve.
A ptáte se, proč doporučujeme použití vřetenové sekačky? Protože systém sečení s vřetenovou sekačkou funguje na principu nůžek – jednotlivé listy trávníku jsou odříznuty a nikoliv odseknuty. Řez listů je tak vždy rovný a neotřepaný a trávník se mnohem lépe regeneruje, je méně náchylný k vysychání i nemocem. Navíc, pokud byste chtěli docílit elegantního efektu světlých a tmavých pruhů, je sečení vřetenovou sekačkou to pravé právě pro vás.
S vřetenovou sekačkou Fiskars StaySharp™ navíc nepotřebujete žádný přívod elektrické energie a při sekání nevytváříte ani žádné škodlivé zplodiny. Vašemu trávníku tak nebude hrozit kontaminace půdy olejem nebo benzínem. V neposlední řadě také ušetříte za energie či pohonné hmoty.

 

Vřetenová sekačka StaySharp Fiskars. Doporučená cena: 7690 Kč

Vřetenová sekačka StaySharp Fiskars. Doporučená cena: 7690 Kč

 

Odstraňování plevele bez bolesti zad
Jako každý rok vám bohužel bude komplikovat život otravný plevel. Pokud nechcete použít chemii, která může negativně ovlivnit další rostliny, a zároveň se nechcete neustále plazit po kolenou a vydloubávat plevel ručně, zkuste mechanický vytrhávač plevele Fiskars. Vytrhávače plevele Fiskars mají čelisti z kvalitní nerezové oceli, díky nimž snadno uchopíte plevel i s kořeny, bez potřeby ohýbat záda. Plevelnou rostlinu následně celou snadno vytáhnete pomocí jediného šlápnutí.
Vytrhávače Fiskars jsou ideální pro použití proti pampeliškám, bodlákům a mnoha dalším plevelům a díky své praktičnosti změní každoroční rutinu na zábavu. Vytrhávač je možné pořídit i v teleskopickém provedení, takže si násadu jednoduše přizpůsobíte ke své výšce a už vás kvůli plevelu nebudou nikdy bolet záda. Navíc je velmi lehký, takže s ním může pracovat celá rodina. Od babiček a dědečků, až po malá vnoučata.

 

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: FISKARS

Nářadí, které usnadní péči o trávník