U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Orlí hnízdo ožilo

Kategorie: Návštěva | Autor: Marie Rubešová

Stráň nad Sázavou se stále proměňuje. Rostou a košatí stromy a keře, po nichž nebyla v době, kdy tu trampové zakládali osadu, ani památky, k dřevěným chatám časem přibyly i zděné vilky. Někteří majitelé svá víkendová obydlí také prodali, a tak se objevují i nové tváře.

Chatě přisedlé ke skále prý začal říkat Orlí hnízdo už její původní majitel, který ji postavil těsně po válce v opuštěném kamenolomu. V polovině devadesátých let ale již zub času vykonal své a delší dobu neužívaná chata značně zchátrala. Manželé Novozámští se o ní dozvěděli z inzerátu v novinách, který barvitě popisoval poezii místa, ale jaksi pominul, že většinu pozemku o rozloze přes 4000 m2 tvoří skoro svislá skála a zbytek je zarostlý neprostupným křovím

Zůstal jen kámen na kameni

“Jako noví chataři jsme se pustili do práce. U ‘mužských prací’ se velmi hodila moje slušná řemeslná průprava získaná při pomoci rodičům na chalupě v Jizerských horách. Práce se dřevem je nádherná,” konstatuje pan Novozámský. “Ale aby nevypadalo, že jsme chatu postavili svépomocí. Architektonický návrh je dílem ing. arch. Kletenského z Atelieru ADT, který je sice zvyklý na větší stavby a ještě většinou památkově chráněné, ale na Orlí hnízdo se nechal zlákat. Prokázal cit pro atmosféru prostředí a se dřevem přímo kouzlil. Za to ho pracovníci z firmy Profing, která zajišťovala stavbu, často proklínali, protože realizovat jeho nápady nebylo vždy zrovna jednoduché. Na konstrukci dřevostavby nakonec museli povolat partu moravských tesařů, na které byla při práci opravdu radost pohledět. Než se ovšem začalo stavět, hodně se bouralo. Nejdřív jedna místnost, pak druhá, a nakonec i teráska. Dřevo, z něhož bylo postaveno i původní Orlí hnízdo před padesáti roky, už se nedalo zachránit. Z původní stavby zbyly jen dva kamenné sloupy a podezdívka, v níž je dnes dílna a sociální zařízení. “Zadní stěna je do metru dvaceti pro jistotu betonová, kdyby skála začala dělat neplechu. Pokračovali jsme klasickými cihlami CDM a přístavek nahoře je celý dřevěný. Převis původního Orlího hnízda přes podezdívku byl necelý metr. Pan architekt Kletenský šel skoro o metr dál, takže bylo nutné navrtat skálu a celou tu vzdušnou stavbu ukotvit. Konstrukce z trámů byla postavená velice rychle, asi za deset dnů, a vypadala jako domeček ze sirek,” ukazuje majitel kuriózní fotografie. “Ale celkově se rekonstrukce protáhla na dva roky.”

Dřevěné kouzlení

Obytná část chaty je vlastně zhruba čtrnáct metrů dlouhým propojeným prostorem, jehož šířku, maximálně 5,5 metru, určila vzadu skála a vpředu odvaha stavitelů nechat dům “vykročit” do vzduchu. Dřevo si obyvatelé moc chválí. “Je to úžasný izolační materiál. V zimě se prostor rychle vyhřeje a v létě sem dřevěná konstrukce nepustí vedro. Jak silné jsou stěny? Přesné číslo vám neřeknu, ale jde o rám z trámků, pobitý z obou stran palubkami, mezi nimiž je 14 cm skelné vaty,” vysvětluje chatař. Venkovní dřevěný “kožich” je smrkový, v interiéru stavitelé kombinovali smrk a modřín. To platí o obkladech, stejně jako o zařízení, částečně zabudovaném “na pevno”. Vše je ošetřeno Bondexem. Uvnitř bezbarvým, pro fasádu zvolili stavitelé zajímavý medový tón. A většina “volně loženého” nábytku je z IKEA. Jak to vše ladí dohromady? To je zřejmé z obrázků.

Teplo domova

Nové obyvatelé Orlího hnízda nejvíc potěšilo, že jejich chata, ač značně tvarově rozmanitá, jako celek krásně ladí. Navíc báječně zapadla nejen do přírody neživé, ale i živé, která jim to dává svou náklonností znát. “Kromě kapříků v jezírku, které jsme částečně nakoupili a částečně vylovili v řece, jsou tu také žáby a užovky a po skalce se často prochází černý mlok se žlutými fleky. Je tak dokonalý, až máte dojem, že je umělý,” vypráví se zaujetím pán domu, který sem míří ze zaměstnání téměř denně. Jeho žena a tříletý Venda si tu užívají čerstvého vzduchu už od časného jara. Určitě nebudou pospíchat do pražského bytu ani na podzim. Voňavé atmosféře, jakou vytvoří teplo krbu, který se panu Stárkovi ze sousední vesnice velmi povedl nejen vzhledově, ale hlavně funkčně, se nic nevyrovná.

Orlí hnízdo ožilo