Okna skoro dřevěná

Tradičním chalupám sice sluší okna dřevěná, ale chaty a novější venkovské stavby mají výběr širší. Mohou si dokonce dopřát okna, která jsou vzhledem od těch dřevěných skoro k nerozeznání.

 

 

Systém Colorfull
Řeknete si možná – nic nového pod sluncem, plastová okna se vzhledem dřeva i v barevných odstínech palety RAL jsou už dlouho k dostání plastová Dosud se ale tyto barevné fólie používaly pouze na vnitřní a vnější části profilů. Firma OKNOPLAST vypracovala jako první v Evropě systém Colorfull, ve kterém je fólie kromě viditelných ploch také na vnitřní straně profilu. To znamená i na plochách, viditelných pouze při otevření okenního křídla.

Díky tomu získává profil jednotnou barvu a strukturu. Okna v systému Colorfull jsou k dostání v různých barvách dřeva, mimo jiné zlatý dub, ořech nebo Winchester. Na objednávku lze také vyrobit profil v barvách RAL. Tytam jsou doby, kdy se při výběru barvy oken volilo jen mezi bílou a hnědou. Letošní okenní trendy popouštějí uzdu fantazii a nabízejí širokou škálu řešení, v níž převládají živé barvy a rozměrná zasklení. Velký důraz je kladen také na úsporu energie.

 

 

Úspora energie
Když vybíráte okna a dveře do domu či bytu, stojí za to rozhodnout se pro takové, které mají nízký součinitel prostupu tepla Uw. Na našem trhu jsou již k dostání modely, které lze používat v pasivních budovách. Tyto parametry splňuje například okno Winergetic Premium Passive. V okně bylo použito tepelné zesílení – ocelový profil výztuhy je spojený s tepelnou vložkou vyrobenou z pryskyřice. Taková konstrukce minimalizuje vznik tepelných můstků a díky tomu součinitel prostupu tepla dosahuje nízké úrovně Uw = 0,78 W/m²K.

Okno Winergetic Premium Passive je vybaveno trojskly s tloušťkou skleněných tabulí 3 mm. Ideálně se tak hodí i pro velké zasklené plochy a přitom si udrží výborné tepelněizolační vlastnosti. To může zajímat i leckteré chataře a chalupáře, kteří chtějí například ve stěně do dvora nebo do zahrady vytvořit francouzské okno.

V modelu lze použit také čtyřskla. Na výběr jsou dva druhy těchto skel – s Ug = 0,4 W/m²K, vyplněná argonem, která snižují součinitel prostupu tepla na Uw = 0,7 W/m²K. Druhý typ jsou čtyřskla s Ug = 0,3 W/m²K, vyplněná kryptonem, která snižují hodnotu parametru Uw až na 0,6 W/m²K.

 

Volný prostor
Při zařizování a proměnách interiéru je snahou opticky zvětšovat prostor. Jak lze zvětšení místnosti prakticky dosáhnout? Jedním ze způsobů je namontování velkých oken, která do místnosti přivedou více přirozeného světla a tím ji dělají výrazně prostornější. Velká prosklení sahající od stropu po podlahu ruší hranici mezi interiérem a exteriérem a navozují pocit většího souznění s přírodou, zvláště pokud bydlíme u lesa nebo v domě obklopeném zahradou.

„Velkorozměrná okna se používají nejčastěji v obývacích pokojích. Můžeme je ale použít i do jiných místností, například v ložnici. Nehodí se však na severní stranu domu, kam slunce během dne svítí nejkratší dobu,“ upozorňuje odbornice ze společnosti OKNOPLAST Erika Motýlová.

AUTOR: REDAKCE
FOTO: OKNOPLAST

 

Okna skoro dřevěná