Zimní provoz na hradech a zámcích

Leden a únor jsou již tradičně nejklidnější částí roku, kdy si zaměstnanci správ památkových objektů – kteří v sezoně pracují na maximum – mohou vybrat zaslouženou dovolenou a užít si volné víkendy. Přesto jsou místa, která mají otevřeno i v zimě.

 

Hrad Karlštejn můžete navštívit i v zimě

 

Každý den je možné navštívit zámek Sychrov nebo Květnou zahradu v Kroměříži, denně kromě pondělí si lidé mohou prohlédnout hrad Rožmberk, hradní muzeum v Českém Krumlově nebo Betlém Hlinsko, součást Souboru lidových staveb Vysočina. Další dny nebo o víkendech otvírají zámky Hluboká nad Vltavou, Mníšek pod Brdy a Valeč, hrady Karlštejn, Křivoklát a Nové Hrady, ale také vila Stiassni v Brně. Tam, kde to umožňují klimatické nebo technické podmínky, otevřou památky své brány na objednání. Přesnou otevírací dobu a možnosti je možné si ověřit na webových stránkách NPÚ (www.npu.cz) nebo na stránkách jednotlivých památkových objektů.

 

Poslední lednovou sobotu uvidíte na Veselém kopci v Hlinsku masopustní průvod

 

Zimní akce
Některé památky organizují i v zimě akce, jimiž připomínají tradiční obyčeje našich předků. V sobotu 23. ledna se tak uskuteční 6. zámecký masopust na zámku Sychrov, kde masopustní průvod doplní zabíjačka a sladkosti z kynutého těsta, které k tomuto období neodmyslitelně patří (www.zamek-sychrov.cz).

O týden později, v sobotu 30. ledna, připravují masopust s obchůzkou na Veselém Kopci (www.vesely-kopec.eu/kulturni-programy-1/masopust-227_231cs.html).

 

 

Lucemburský rok
Velká očekávání mají kasteláni Národního památkového ústavu i od nastávající sezony, v jejímž centru bude 700. výročí narození českého krále a císaře Karla IV. Tuto slavnou událost připomene v prvé řadě hrad Karlštejn, který bude zároveň hlavním sídlem projektu Po stopách šlechtických rodů – s přídomkem Lucemburský rok. Další státní památky připomenou nejen Karlovo narození (především hrad Velhartice) a osobnost (např. klášter Kladruby speciálními prohlídkami věnovanými zájmům a životním láskám Karla IV. – cestám po Evropě, vzdělání, vojenství, umění, stavitelství, diplomacii, víře a ženám), ale i další členy lucemburského rodu (např. hrad Veveří, jenž byl rezidencí moravských členů dynastie), středověké vojenské umění (hrad Točník výstavou Bellifortis – ten, kdo je silný ve válce), umění (hrad Křivoklát výstavou a audiovizuální expozicí Bible Václava IV.), architekturu i každodenní život na hradě a v podhradí (Bouzovský mumraj aneb Markraběte Jošta turnaj nebo Točník, oživený hrad). Vyvrcholením Lucemburského roku bude Hradozámecká noc, velkolepá oslava konce léta na Karlštejně i na desítkách dalších památek, která proběhne v sobotu 27. srpna.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK

 

 

Zimní provoz na hradech a zámcích