Co přinesl průzkum o natírání?

Každý druhý Čech v ruce někdy držel štětec a natíral. K práci se však neradi vracíme a nátěrům moc nerozumíme.

 

 

Češi jsou národ kutilů. Potvrdil to také průzkum, který si nechala zpracovat značka Balakryl. Z výzkumu vyplynulo, že 56 % respondentů někdy v životě natíralo dřevo a kov. Avšak téměř jedna třetina dotázaných nenatírala 3 a více let a jen 26 % respondentů ví, jaký je rozdíl mezi lakem, lazurou a olejem.
Průzkum, který pro značku Balakryl zpracovala agentura IBRS, probíhal letos v červnu a zúčastnilo se ho 1 000 respondentů z celé ČR. Kromě toho, že Češi si raději natřou dřevěné nebo kovové předměty a konstrukce sami, ale nátěrům příliš nerozumí a práce je moc nebaví, výzkum také ukázal, že ekologické barvy mají rozhodně na trhu své místo. Pro 41 % dotázaných je při výběru nátěru důležité, aby byl produkt šetrný k životnímu prostředí, třetina preferuje vodou ředitelné barvy.

 

Kde nakupujeme barvy
Pro potřeby pro natírání jezdí Češi nejčastěji do hobbymarketů (30 %) a specializovaných prodejen (21 %). Minimum nakupuje na internetu (2 %). Kdo by si však myslel, že rozhodnutí o nákupu je doménou mužů, mýlil by se. O koupi nátěru rozhodují oba partneři společně. Nejdůležitějším parametrem při nákupu potřeb pro natírání je předchozí pozitivní zkušenost se značkou. Na druhém místě respondenty zajímá cena a následují technické parametry. Na doporučení prodavače většinou dá 58 % z dotázaných. Minimum respondentů se o nátěrech na dřevo a kov radí s architektem nebo projektantem.

 

Lesk, mat a pololesk
Dnes je možné si vybrat i z různých povrchů nátěrů. Jako jediná značka na trhu nabízí Balakryl kromě obvyklých možností „lesk“ a „mat“ i „pololesk“ – varianta SATIN letos nově doplnila nabídku řady Balakryl UNI. Saténový vzhled je tak jakýmsi kompromisem mezi lesklým a matným povrchem spojujícím v sobě benefity obou. Matný vzhled je přitom dlouhodobě nejoblíbenější – preferuje ho 46 % dotázaných. Následuje pololesk a jen 23 % respondentů dává přednost lesklému nátěru. Lesklý vzhled preferují mladší respondenti ve věku 30-39 let. To může být ovlivněno stále velkou popularitou retrostylu, kde lesklý povrch dominuje. Starší respondenti upřednostňují mat.

 

S nátěrem, či bez něj?
Z průzkumu také vyplynulo, že preferujeme dřevo ošetřené tak, aby ladilo s interiérem nebo exteriérem a plnilo svou funkci (74 % respondentů) a jen menšina by na dřevo nepoužívala žádný nátěr nebo případně jen bezbarvý (26 % respondentů).

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Co přinesl průzkum o natírání?