Ochrana před nebezpečným hmyzem

Během léta hojně pobýváme na loukách, v lesích, na trávníku u vody nebo i v městském parku a na zahradě. Všude tady se můžeme setkat s komáry, klíšťaty a dalším hmyzem. Znepokojují vás zprávy o klíšťové encefalitidě a teď se bojíte, že nesmíte do lesa?

 

Po návratu z přírody se dobře prohlédneme, zda jsme si nepřinesli na kůži klíště

 

Obavy jsou sice na místě, ale pokud věnujete náležitou pozornost ochraně repelenty i případné desinfekci, a nepodceňujete rizika ani příznaky, můžete směle vyrazit na výlet. Počet klíšťat infikovaných nebezpečnou encefalitidou se každoročně zvyšuje a letošek rozhodně není výjimkou. Množící se populace drobných roztočů podle odborníků vzrůstá kvůli teplému podnebí ve spojení s vydatnými srážkami. Nebezpečně tudíž přibývá i počet jedinců infikovaných encefalitidou, samička klíštěte totiž klade běžně až 3 000 vajíček.
O nemoci postižená osoba nemusí dlouho nic vědět. Inkubační doba trvá několik dní i týdnů a z počátku se projevuje jako běžná chřipka. K příznakům počátečního stadia patří vysoké teploty, bolesti kloubů nebo závratě. Neléčená encefalitida však mezitím napadá nervový systém, což přináší závažnější komplikace a až desetině lidí zůstávají trvalé následky. Pokud se tedy budete vydávat od přírody, věnujte pozornost obraně před krvelačnými členovci a v případě, že se do vás některý přece jen zakousne, soustřeďte se na správné odstranění i desinfekci.

 

Testovací sadu Borrelia Test pro detekcí bakterií Borrelia burgdorferi zakoupíme v lékárnách, dobrých chovatelských potřebách nebo na internetu za doporučenou maloobchodní cenu 179 Kč.

 

Jak se chránit
Při výpravě na „nebezpečné území“ zvolte oděv (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky, na němž lezoucího agresora snadno odhalíte. Použijte repelentní přípravek a to jak na kůži, tak na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže.
„Po návratu domů z přírody si pečlivě prohlédněte celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima a u dětí ve vlasech. Mohou se však zachytit kdekoliv, včetně intimních míst. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat několik hodin, než se definitivně zahryzne,“ říká Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz. Ve slinách klíštěte jsou navíc obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, které vstřikuje při sání krve napadenému, takže svědění vyvolané přisátím, které oběť na „upíra“ upozorní, se dostavuje až po řadě hodin.
Čím dříve se parazit odstraní, tím menší je riziko nákazy. Se způsobem, jak ho správně vyjmout, je spojena řada mýtů, špatné metody však mohou riziko ještě zvýšit. Rozhodně není dobré vytáčení klíštěte stisknuté v pinzetě, protože jeho uchopením hrozí vytlačení infekce. „Stejně tak není vhodné jej zakapávat mýdlem či olejem a čekat, než odpadne samo, zbytečně to prodlužuje čas, kdy se může dostat infekce do těla napadeného člověka,“ varuje Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz

 

Háčky na klíšťata O´Tom. 2 ks 70 Kč

Háčky na klíšťata
Velmi efektivní způsob odstraňování těchto parazitů je možné považovat háčky na klíšťata. Pokud jste o těchto pomůckách dosud neslyšeli, speciální háčky na klíšťata umožňují odstranění přisátých klíšťat z kůže zvířat i lidí. Velký háček je určen pro klíšťata velká a střední, menší háček pro malá a velmi malá. Při uchopení členovce, zavrtaného v kůži, do háčku nedochází k uvíznutí hlavičky, ani ke stlačení či prasknutí nasátého klíštěte, což omezuje přenos zárodků lymské boreliózy, babeziózy a dalších možných infekcí. Odstranění je velice rychlé (trvá několik sekund) a nebolestivé. Po vyjmutí klíštěte je dobré použít na ránu antiseptický sprej.

 

Obávané nemoci
Lymská borelióza a klíšťová encefalitida jsou právem obávané nemoci, člověk na ně může i zemřít nebo zůstat postižený. Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat, ale na lymskou boreliózu zatím vakcína neexistuje. Jak poznáte boreliózu?
Zpočátku se na kůži objeví zarudlý kruh se světlým středem, a pokud se onemocnění odhalí včas, dá se léčit antibiotiky. Promešká-li se však správná doba a zarudlý flíček i zmizí, rozšíří se bakterie do všech tkání. „Později neléčená lymská borelióza způsobuje zánětlivé artritidy, vážně poškozen může být i oběhový a nervový systém “, vysvětluje profesor RNDr. Jan Krejsek z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové. „Ročně je diagnostikováno až 3500 nových případů a ještě další tisíce nakažených o nemoci zatím nevědí“, dodává imunolog.

 

 

Jistota za 10 minut
Pokud se vám či vašemu zvířecímu kamarádovi však nějaké to klíště přece jen zavrtá do kůže, nezoufejte! Nový způsob boje proti zákeřné borelióze odhalí unikátní novinka – Borrelia Test od firmy Beaphar. Borrelia Test je domácí test pro lidi či zvířata, kdy si každý může zjistit, zda klíště je nakažené. Testuje se klíště, nikoliv krev psa či člověka a výsledek je znám do 10 minut. Klíště se vloží do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky rozdrtí. Směs se pipetou přenese na tester (podobný těhotenskému testu). Testování je velmi jednoduché a zvládne ho každý doma sám.

 

AUTOR: REDAKCE
FOTO: PRO ZDRAVÍ.CZ, BEAPHAR.CZ, O´TOM, LEROY

Ochrana před nebezpečným hmyzem