Připravte si smoothie!

Pod názvem smoothie se skrývají nápoje umixované z ovoce a zeleniny. Většinou se ředí jen vodou nebo ovocnou či zeleninovou šťávou. Někdy ale také mlékem nebo jogurtem – takové nápoje samozřejmě známe, ale pod názvem koktejl. Dříve se ovšem připravovaly většinou z jednoho druhu ovoce, dnes se ovoce a zelenina různě kombinují, čímž se dosáhne zajímavých chutí.

 

 

Při detoxikaci organismu či dietě se zaměřujeme na jídlo, ale na nápoje často zapomínáme. Smoothie nápoje, které jsou součástí raw potravin, tzv. syrové živé stravy, jsou současným trendem v gastronomii. Lidské tělo je tvořeno živými buňkami, proto je logické, že jsou tyto buňky nejlépe živeny právě živými potravinami. Pro naše tělo je nejprospěšnější jednoduchá strava, která obsahuje nejvíce živin a je lehce stravitelná. Proto před vrhnutím se na dietu dobře zvažte, jakou formu diety si vyberete, protože i během ní potřebujete své tělo zásobit živinami, minerály a vitamíny.

 

Nápoj plný vitaminů a minerálů

Smoothie a zelené nápoje jsou jednoduchým způsobem, jak efektivněji dopravit výživné látky do těla. Fantazii se meze nekladou. Smoothies si hravě připravíte doma z běžně dostupného ovoce či zeleniny. Ideální je to, co je nejdostupnější a co vám chutná. Pro tento zdravý nápoj se hodí různé druhy ovoce, například maliny, broskve, hrušky, jablka, banány či meruňky, ze zeleniny je velmi vhodná třeba okurka.

Nezapomínejte však na to podstatné, a to je mléko, džus nebo voda. Použít můžete například pramenitou vodu, která nezatěžuje organismus a je pro tělo přirozená. Smoothie nemusí být připravené jen na sladko, ale i na slano. Máme pro vás recepty pro obě varianty. Vyzkoušejte, který z nich vám bude více chutnat.

 

Slaný recept na smoothie

(1 porce)

 

150 ml Toma Nádech okurka-limetka

50 g jogurtu

60 g okurky

lžička limetkové šťávy

2 větvičky kopru

4 listy máty 

1/2 stroužku česneku

1 g soli

0,5 g růžového pepře

 

Okurku z poloviny oškrabte, nakrájejte na plátky a dejte do vysoké nádoby. Přidejte jogurt, limetkovou šťávu, na plátky pokrájený česnek, sůl a všechno dohladka rozmixujte. Potom přimíchejte najemno nakrájené bylinky, Tomu s příchutí okurka-limetka a přelijte do skleničky. Posypte mletým kořením. Skleničku můžete ozdobit plátky okurky a koprem.

 

 

 

 

Sladký recept na smoothie

(1 porce)

 

100 ml Toma Nádech okurka-limetka

90 g dužiny manga

50 g mrkvové šťávy – pokud nemáte odšťavovač, kupte hotovou

20 g kokosového mléka

30 g medu

1/2 chilli papričky

větvička koriandru

špetka soli

 

Mango nakrájejte na kostky a dejte do vysoké nádoby. Přilijte mrkvovou šťávu, kokosové mléko, přidejte med, nakrájenou chilli papričku, sůl a všechno důkladně rozmixujte. Potom přimíchejte jemně pokrájený koriandr, Tomu s příchutí okurka-limetka a nalijte do skleničky.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

 

Připravte si smoothie!