Obrubníky a palisády

Svahové sloupky, obrubníky a palisády patří k prvkům, které se dobře uplatní nejen jako okraje teras, schodů a chodníčků, ale také v zahradní architektuře.

Najdeme je téměř u všech výrobců dlažebních programů, ale také v kamenictvích. Palisády mohou mít okrouhlý nebo hranatý tvar, hodí se například ke stavbě schodů, kde je ukládáme do maltového lože, nebo jen volně zapuštěné do zeminy třeba jako okraje zvýšených záhonů.

Ve svažité zahradě, nebo naopak pokud chceme rovinu upravit na výškově členitou plochu, použijeme vyšší betonové palisády či svahové sloupky.

Potřebujeme-li tyto prvky ke zpevnění svahu, musíme je upevnit do betonového základu. Ten navíc vyžaduje ještě podkladovou filtrační vrstvu z dobře upěchovaného štěrku. Doporučená výška je kolem 15 centimetrů a zápustná hloubka sloupků a palisád činí podle typu půdy asi jednu třetinu z jejich celkové výšky.

Oblíbená betonová prkna, schody a palisády lze v zahradě použít na schody, chodníčky a jejich obruby nebo jako lemy kolem vegetace. Všechny tyto doplňky zpříjemní bydlení na zahradě, ale hlavně její údržbu.

www.diton.cz, www.presbeton.cz, wwww.best.info.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Obrubníky a palisády

Obrubníky a palisády