Madeirové kraslice

Při tvorbě velikonočních kraslic se nechte inspirovat jemnou madeirskou výšivkou. U ní se drobné, v látce prostříhané otvory obšívají a doplňují další výšivkou. Pro tak zvané madeirové kraslice jsou typické jemné motivy z vyvrtaných otvorů rámované voskem.

Dírky nejrůznějších tvarů do vaječných skořápek vyvrtáme modelářskou bruskou s bohatším příslušenstvím. Na dírky stačí slabý vrtáček, pro zvětšení dírek nebo úpravu jejich tvaru použijeme vrtací kónusy, případně řezací kotoučky k vyřezání úzkých tvarů, například lístečků a proužků. Vyvrtané otvory orámujeme voskem, kterým uděláme i další vzory na skořápce. Větší motivy vytvoříme pomocí špendlíku se skleněnou hlavičkou, na drobné je lepší špendlík s hlavičkou kovovou. Kraslice lze ještě dozdobit ubrouskovou technikou nebo jiným barevným dekorem.

Dobré rady

Vyfouknutá vajíčka necháme před vrtáním proschnout. Čerstvě vyfouknutá ráda praskají.
Při vrtání držíme vejce v dlani, vrtáček přiložíme kolmo k vejci, netlačíme. Takto vyvrtáme malou dírku.
Vyvrtaná vajíčka ponoříme asi na deset minut do roztoku Sava ředěného vodou v poměru 1 : 1, abychom je zbavili vnitřní blanky a dírky byly čisté. Vajíčka důkladně vypláchneme a necháme oschnout.
K domalování voskem jsou nejlepší rozpuštěné bílé, případně i barevné voskovky, ideálně české výroby.

Potřeby

  • modelářská bruska, například Fieldmann FDMB 200171-E
  • vyfouknutá vajíčka
  • obyčejná měkká tužka
  • bílé voskové pastelky
  • lžíce, nejlépe hliníková
  • špendlíky s kulatou skleněnou a kovovou hlavičkou
  • dřevěná tyčka (pastelka, tužka)

Postup výroby madeirové kraslice

1. Měkčí tužkou si na vajíčko předkreslíme, kde chceme vrtat dírky. Stejně jako u výšivky vypadají pěkně malé, drobné, opakující se vzory, kdy dírky kombinujeme s dalšími motivy, později domalovanými voskem. Začátečníci mohou otvor nejprve vyvrtat úzkým vrtáčkem o síle asi 1 mm. Při vrtání držíme vejce v dlani, vrtáček přiložíme kolmo k vejci, netlačíme. Takto vyvrtáme malou dírku

2. Dírku ve tvaru srdíčka mohou zkušenější vrtat místo vrtáčkem rovnou špičatým vrtacím konusem. Nejprve vytvoříme dírku ve tvaru slzy: posouváme při vrtání špičku šikmo dolů a zároveň ji vytahujeme, aby průměr dírky byl menší a menší. Ze slzy pak můžeme pokračovat do boku do tvaru V, přičemž vrták opět postupně ponořujeme hlouběji, takže se dírka rozšíří a tím vznikne srdíčko

3. Vajíčko zbavené nečistot dozdobíme voskem, který rozehříváme na lžíci. Nanášíme ho hlavičkou špendlíku zapíchnutého do dřevěné tyčky. Každou dírku voskem obtáhneme a skořápku i mezi dírkami doplníme o další motivy. Kytičky vystřihneme z ubrousků a nalepíme. Používáme techniku dekupáže.

Text: Iva Tvrzová
Realizace: Alena Chovancová
Foto: Fieldmann

Madeirové kraslice