Oblíbené kombi

Rubrika: Auto

Využít co nejvíce obestavěný prostor automobilu jak pro pohodlí cestujících, tak pro přepravu co největšího množství předmětů a zavazadel je jedním ze zadání pro automobilové konstruktéry.

Škoda Superb Combi

Výrobci vozidel tak kromě klasických karosérií typu sedan nebo hatchback vyrábějí a nabízejí rovněž oblíbené vozy s karosérií kombi. Kombíky bývají v řadě případů více či méně povedené varianty vznikající na podvozcích již zmíněných sedanů nebo hatchbacků.

Někdy se designérům vůz kombi podaří více, někdy naopak méně, a tak kombi verze nakonec může někdy vypadat jako původní model, kterému kdosi nasadil na záda batoh. To je samozřejmě nadsázka a ve většině případů jsou vozy kombi povedené a mnohdy předčí svým designem i své původní představitele. O praktičnosti těchto automobilů se navíc není ani třeba zmiňovat.

Stále žádané kombi

V současnosti je moderním trendem vytvářet tzv. crossovery – tedy automobily, které prolínají několika kategoriemi vozidel. Spojují se tak například hatchbacky s kombi verzí, vylepšené třeba ještě o možnost jízdy částečně v terénu. A tak by se mohlo zdát, že klasické kombi vozy pomalu vymizí z nabídky automobilek. Přesto lze napočítat v nabídce jednotlivých značek na našem trhu více než pět desítek kombi verzí jednotlivých modelových řad. Ty navíc ještě dále svou nabídku rozšiřují o nejrůznější motorizace, vybavení, pohony všech kol apod. Takže kombíkům rozhodně neodzvonilo.

Dacia Logan MCV

V nabídce jednotlivých značek také najdeme i další vozy, u kterých výrobci uvádějí typ karosérie kombi, ale díky jejich konstrukci bychom je již spíše zařadili do kategorie velkoprostorových, nebo užitkových automobilů.
Nabídka na trhu je opravdu velmi pestrá, a pokud se budeme pro automobil s karoserií kombi rozhodovat, nezbývá nic jiného, než si pořádně rozmyslet účel, ke kterému vůz budeme používat, a pak již jen vyrazit k nejbližšímu prodejci.

Kombi pro sport nebo náklad

Pokud jste vyznavači sportovní jízdy, můžete dnes zvolit i některý z vozů kombi, který je synonymem automobilového sportu. V okamžiku, kdy byl do karosérie kombi oblečen i Jaguar a na trh vstoupil model X-Type Estate, vyznavači sportovních aut smutně poznamenali, že již jen chybí, aby vznikl kombi vůz Ferrari.

Vraťme se ale k automobilům, které se vyznačují spíše výhodným poměrem užitné hodnoty a ceny, než těm, které překonávají rychlostní rekordy na silnici.

Nejprodávanější je Škoda

Nejprodávanější značkou na našem trhu je jednoznačně Škoda. A ta nabízí prakticky u všech svých modelů verzi kombi. Vybrat si tak můžeme nejen vozy Fabia Combi, ale také Octavia Combi a dnes i Superb Combi. Zájemci si tak mohou vybrat mezi objemy zavazadlového prostoru od 480 litrů u Fabie Combi, přes 580 litrů u Octavie Combi až po 605 litrů u Superbu Combi.

Škoda Fabia Combi

Hodnoty objemu zavazadlového prostoru jsou samozřejmě v základním postavení sedadel. Po jejich sklopení třeba u vozu Superb Combi dosáhnete objemu zavazadelníku až 1 835 litrů. K tomu máte na výběr široké spektrum pohonných jednotek, výbav, a pokud potřebujete vyjíždět častěji mimo zpevněné cesty, tak je v nabídce pro všechny tyto modely i provedení Scout, které se vyznačuje mírně zvýšenou světlou výškou a ochrannými kryty na spodku a bocích vozu. Pro vozy kombi je u škodovky samozřejmě k dispozici také pohon všech kol. A pokud jsme již výše zmiňovali sportovní ambice, tak ani v tomto nezůstává náš největší výrobce pozadu, když nabízí vozy Fabia Combi RS. Nová generace těchto vozidel je poháněna benzinovým přeplňovaným motorem 1,4 TSI.

Menší kombi

Jednou z posledních novinek na našem trhu a přímým konkurentem vozů Fabia Combi je Seat Ibiza ST (SportTourer). Nové kombi od Seatu doplňuje v nabídce této automobilky větší model kombi Seat Exeo ST. S délkou 4,23 m je Ibiza ST o několik centimetrů kratší než Fabia Combi, která měří 4,239 m. A protože u Seatu vsadili především na design, kde boční linie připomínají profil další sesterské značky Audi A3 Sportback, tak i velikost zavazadlového prostoru je o něco menší než u škodovky. Přesto se do kufru automobilu poskládá až 430 litrů zavazadel. S modelem Ibiza ST chce Seat oslovit zákazníky, kteří hledají praktický, ale zároveň atraktivní vůz.

Seat Ibiza SportTourer

Ibiza ST i Fabia Combi patří mezi malé vozy kombi, které na trhu doplňují ve stejné třídě například ještě automobily Peugeot 207 SW (se základním objemem zavazadlového prostoru 337 litrů) a Renault Clio Grandtour (který pojme v základním postavení sedadel 439 litrů zavazadel).

Poněkud jiným vozem kombi mezi těmi malými je Mini Cooper Clubman. I když v případě tohoto auta se asi nedá hovořit zcela o vozu kombi a cenově patří poněkud do jiných kategorií než výše uváděné malé kombíky. Určitě je to ale stylový automobil, který přepraví čtyři pasažéry a ještě nějaký ten drobný náklad navíc. Zavazadlový prostor má základní objem 260 litrů, který se dá zvětšit po sklopení sedadel až na 930 litrů.

„Domácí“ Hyundai

Pokud zamíříme do dalších sfér vozidel kombi, tak nesmíme přehlédnout automobily dalšího „domácího“ výrobce. Automobilka Hyundai má u nás svou evropskou továrnu, kde vznikají i vozy i30 SW. V současné době je na trhu modernizovaná verze modelu i30. Ta se ani moc neodchyluje od původního modelu a jeho originálního designu. Došlo pouze k několika úpravám, kam patří například nově tvarovaná maska chladiče, nově tvarovaný nižší nárazník, nebo rozšířené boční lišty a nový zadní nárazník. Inovací jsou ale také nové motory s nižšími emisemi.

Kia cee'd Sporty Wagon

Pro zákazníky je zcela jistě zajímavým produktem i paket „5 Years Triple Care“, který zahrnuje zdokonalenou pětiletou záruku vozu Hyundai bez omezení počtu ujetých kilometrů, pětiletou asistenční službu platnou v celé EU a pět let každoročních preventivních prohlídek zdarma. Zavazadlový prostor vozu Hyundai i30 SW má základní objem 415 litrů.

A když jsme u vozů Hyundai, je potřeba se zmínit i o jejich sesterských modelech Kia cee’d Sporty Wagon. Tento vůz se pro změnu vyrábí u našich sousedů na Slovensku a jeho stále se zvyšující prodeje také hovoří o jeho oblíbenosti. Také Kia prošla již prvním faceliftem, který ji pozměnil jen v některých detailech. A i zde najdeme pro zákazníky zajímavou a ojedinělou nabídku sedmileté záruky. Základní zavazadlový prostor vozu Kia cee’d Sporty Wagon má objem 534 litrů.

Objemné kombíky

Mezi velké a cenově dostupné automobily kombi patří Dacia Logan MCV, která je již nějakou dobu na našem trhu. Extrémně dlouhý rozvor Dacie umožňuje získat extrémně velký prostor, a dosáhnout tak vysoké užitné hodnoty. Objem zavazadlového prostoru je opravdu rekordní. V pětimístném uspořádání je možné do Loganu MCV naložit až 700 litrů zavazadel. Pokud sklopíme sedačky a pojedeme pouze ve dvou, tak se do zavazadlového prostoru vejde až 2 350 litrů nákladu. Logan MCV je zajímavý také tím, že kromě velkého zavazadlového prostoru umožňuje přepravu pěti nebo až sedmi cestujících.

Renault Mégane Grandtour

Již třetí generace Renaultu Mégane navazuje v současné době na úspěchy svých předchůdců. Kombi verze této modelové řady nese označení Grandtour a je oproti pětidveřovému hatchbacku delší o 264 mm, takže přesahuje délku 4,5 metru. Za zadními sedadly je zavazadlový prostor o objemu 524 l, který se po sklopení dá zvětšit až na 1 600 litrů. V nabídce přepravních možností figuruje také možnost sklápění opěradla předního spolujezdce, které pak uvolní ložnou délku 2 550 mm.

Oblíbený Golf

Mezi oblíbené vozy v kategorii kombíků patří i Volkswagen Golf Variant, který také je v současné době v nové podobě. Kromě moderního a přesto nadčasového designu u tohoto vozu oceňují zákazníci především jeho skutečně velkorysý prostor, který navíc umožňuje nejrůznější flexibilní úpravy. Objem zavazadlového prostoru je 505 litrů a díky rovné podlaze a zcela sklopnému opěradlu sedadla spolujezdce (závisí na typu výbavy) můžete vytvořit prostor o objemu až 1 495 litrů pro vše, co chcete přepravovat. Dobrá manipulace s nákladem je umocněna také díky velkým dveřím zavazadlového prostoru.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV

Oblíbené kombi