Jak vypovědět povinné ručení včas?

Rubrika: Market

Povinné ručení se uzavírá zpravidla na rok, poté ho lze vypovědět a odejít k jiné pojišťovně. Výpověď musíte ovšem podat za určitých podmínek a v termínu. Jak vypovědět povinné ručení řádně a neprošvihnout žádnou lhůtu?

Výpověď z důvodu konce pojistného období

Vybrali jste si nové výhodné povinné ručení u jiné pojišťovny a rádi byste ukončili smlouvu s tou původní? Vypovědět povinné ručení nemůžete, kdykoliv se vám to zamane, ale podle přesných pravidel a z konkrétních důvodů. Kromě prodeje a převodu vozidla, nesouhlasu s novými podmínkami smlouvy, likvidace vozidla a krátkodobého vyřazení vozidlu z registru je to z důvodu konce pojistného období. Smlouva o povinném ručení se uzavírá zpravidla na rok, smlouvu musíte ale vypovědět dříve, než nastane tzv. výročí pojistné smlouvy. Jinak se smlouva automaticky prodlužuje o další rok.

Nezpozděte se

Jde o den, kdy končí vaše pojistné období. Zjistíte ho buď ze smlouvy o povinném ručení, případně dotazem na pojišťovně, či náhledem na tzv. zelenou kartu. Její platnost končí den před tímto výročím. Výpověď je třeba vždy podat písemně s vlastnoručním podpisem. To lze tedy buď na pobočce pojišťovny, anebo poštou. Pokud chcete výpověď poslat včas, je třeba také vzít do úvahy počet dnů, po které bude putovat k adresátovi. Pamatujte, že stačí opozdit se o jediný den a vaše výpověď je neplatná a vy jste povinni platit povinné ručení i nadále. Výpověď povinného ručení musí obsahovat všechny náležitosti. Nezapomeňte uvést vaše jméno a příjmení, číslo smlouvy a důvod, proč od smlouvy odstupujete. Následovat musí datum a podpis. Pokud byste si chtěli práci usnadnit, můžete si stáhnout vzor výpovědi povinného ručení. Pokud byste povinné ručení ukončili nesprávně a pojistka by nadále běžela, nepomůžete si tím, že ji zkrátka přestanete platit. Pojišťovna totiž po vás může dlužné pojistné vymáhat, což se jí velmi snadno podaří. A vám vzroste povinné ručení ještě o náklady na soudní vymahání, které budete muset hradit také.

Povinné ručení online

Zde si můžete zároveň velmi snadno vybrat nové výhodné povinné ručení a to díky kalkulačce povinného ručení, do které stačí zadat vaši registrační značku, případně můžete vyplnit potřebné údaje o pojišťovaném voze sami. Pro korektní nabídku povinného ručení je dále třeba uvést vaše bydliště a v neposlední řadě také o vás. Na cenu povinného ručení má totiž velký vliv to, zda máte nárok na tzv. bonusy za bezpečnou jízdu. Tou vás pojišťovna „odmění“ za to, že jste nezpůsobili havárii, maximální sleva na povinném ručení může činit až 60 %. Bonusy lze zjistit z databáze díky rodnému číslu, proto je třeba, abyste ho uvedli. Pak už nebrání nic tomu, abyste nechali chytrý algoritmus provést srovnání cen povinného ručení a zobrazili si ty nejzajímavější nabídky. Poté, co si některou z nich vyberete, můžete navíc povinné ručení uzavřít bez jakékoliv pomoci online.

Michaela Kadlecová

Komerční prezentace

Jak vypovědět povinné ručení včas?