U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NOVÁ PODLAHA v interiéru

Kategorie: Příloha | Autor: Dana Jansová

Rozhodují peníze, účel, prostředí

Nejen nejdražší, ale i ty nejlevnější verze znamenají často nemalý zásah do rozpočtu celé rodiny – novou podlahu je proto nutné vybírat až po důkladné rozvaze. Některé se navíc hodí jen do určitých prostor. Ve všech případech se proto vyplatí porada s odborníkem (nejlépe členem Cechu podlahářů a parketářů), anebo alespoň podrobné prostudování informací od výrobců.

Při rozhodování je třeba vzít v úvahu řadu okolností. Čemu bude zařizovaný prostor sloužit a jak odolnou podlahu potřebujeme? Pro některá místa v bytě je rozumnější zvolit podlahu méně citlivou. Odborníci doporučují většinou kompromis: do vstupních částí např. dlažbu, do obytných pak klasické celodřevěné podlahy, do ložnic textilní podlahové krytiny, do kuchyně linoleum či PVC. Jde však i o styl a celkové řešení interiéru. Například starožitnému nábytku by těžko prospělo linoleum, kuchyni choulostivá textilní krytina apod. Některé podlahy jsou navíc vhodné jen pro určité podklady. Současně jde o stavební výšku. Zvolíme-li vyšší podlahu, mohou leckdy následovat další nezbytné úpravy (např. nové osazení dveří). Zvážit je samozřejmě třeba i představy o údržbě a finanční možnosti. Ceny se značně liší nejen mezi skupinami jednotlivých výrobků, ale i uvnitř těchto skupin. Dřevěnou podlahu pořídíte například v ceně kolem 1000 Kč/m2, ale třeba i za 5000 Kč. Rozdíly souvisí rovněž s odpovědí na otázku, zda se spokojíte s jakoukoli kvalitou, nebo jen s perfektním výrobkem. V druhém případě dejte přednost výrobcům, kteří dodávají podlahy i s příslušenstvím (lišty, vyrovnávací, přechodové profily apod.). K cenám materiálu je potom nutné připočíst montáž. Ani nejlepší a nejdražší podlahy nemusí dobře sloužit, nejsou-li správně nainstalovány! S termínem “plovoucí podlaha” se naopak při výběru nemusíte prakticky zabývat. Plovoucí podlaha může být jakákoli, označení se netýká materiálu, ale způsobu pokládky. Tzv. plovoucí jsou všechny podlahy, jejichž nášlapná vrstva je uložena na pružné podložce a podlahová konstrukce je oddělená od svislých i vodorovných částí stavby izolací.

Stále oblíbené dřevo

Klasikou v oblasti podlah je stále dřevo, ať už v podobě exkluzivních mozaikových parket, dřevěných lamel (bloky, které tvoří tzv. sendvič) či palubek. Novinkou jsou nezvyklé formáty, např. “selská prkna” a tmavší barevné odstíny. Na trhu najdete dále dřevěné podlahy ošetřené již při výrobě i podlahy, jejichž nášlapná vrstva se upravuje až po pokládce. Okrajově též podlahy, které se ponechávají v přírodním stavu, případně upravují přírodními oleji či vosky. Mezi přednosti dřeva patří přírodní vzhled, použitelnost prakticky kdekoli, při moderní povrchové úpravě (různé druhy laků či olejů) pak i snadná údržba. Nevýhodou jsou vyšší ceny. Dřevěná podlaha má navíc vždy a bez ohledu na dřevinu více barevných odstínů, což může méně informovaného spotřebitele po jejím položení zklamat.

Není laminát jako laminát

V současné době oblíbené tzv. laminátové podlahy se skládají z nosné desky a dalších vrstev včetně povrchové. Kresba dřeva přitom vzniká fotografickou cestou. Naprostou novinkou jsou nové úpravy (pastelové barvy, vzory dlažby, korku, mramoru, žuly) a podlahy se speciální protihlukovou fólií. Bez ní je laminát v zásadě studenější a hlučnější než dřevo. Některé typy lze v případě poškození opravit jen s velkými obtížemi. Stále oblíbenější jsou proto rozebíratelné podlahy s mechanickými (suchými) zámky různých konstrukcí (např. ClickTec, WOODLOC aj.). Jejich předností je rychlá montáž a možnost snadné a rychlé opravy.

Od korku k textilu

Korkové lamely jsou trvanlivější, než se běžně soudí (prošlape se zpravidla pouze vrchní vrstva laku), jsou měkké, pružné, antistatické, izolují zvuk i teplo. Nicméně móda korku v poslední době příliš nepřeje. PVC je něco jiného než linoleum. Základ PVC tvoří syntetický polyvinylchlorid, který se vyrábí v pásech s rozmanitou povrchovou úpravou (hladký i reliéfní, lesklý, matný, s protiskluzovým efektem). Oproti tomu linoleum se vyrábí z čistě přírodních materiálů. Je pružné, dobře tepelně i zvukově izoluje a odolává mechanickému opotřebení, snadno se udržuje. Snad největší skupinu výrobků určených k povrchové úpravě podlah tvoří textilní krytiny. Vybírat přitom lze z velice široké škály přírodních (kokos, vlna, bavlna, sisal, mořská tráva a další) i syntetických materiálů. Většina z nich je v podstatě “pouhým” doplňkem podlahy, některé koberce však mohou sloužit i jako finální vrstva, která se k podkladu lepí speciálními lepidly. Samostatnou a velice rozsáhlou skupinu tvoří rovněž dlažby – od terakoty (pálené hlíny) až po glazované keramické mozaiky. K dispozici je rovněž přírodní a umělý kámen.

Parketové dílce z EMPIR PARKET, s. r. o. Cena se pohybuje (bez pokládky) zhruba od 1200 Kč/m2 do 1600 Kč/m2 bez DPH

Masivní přírodní dřevo – nabízí Au-Mex, s. r. o. Cena se pohybuje podle druhu použitého dřeva zhruba od 400 Kč/m2

Z tvorby zahraničních designérů a švédské firmy FORBO-FORSHAGA (dřevo)

Do exkluzivní kuchyně se může hodit i dřevěná podlaha. Metr čtvereční podlahy Jasan Stockholm se zámkem Woodloc (vyrábí Kährs, v ČR dodává KPP) přijde včetně lišty a podložky na 1890 Kč bez DPH

Kontakty:

Au-Mex, s. r. o., Praha 9, Čakovice, tel. 83 93 34 52

EMPIR PARKET, s. r. o., Praha, tek. 61 30 33 66

KPP (Kährs), Moravany u Brna, tel. 05/47 21 28 11

NOVÁ PODLAHA v interiéru