U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Motocykly na hradě

Kategorie: Volný čas | Autor: vel

Tip na výlet

KŘÍŽOVKA O CENY

Poblíž jihočeského Tábora leží hrad Kámen, budovaný už od 14. století; dnes po přestavbě má převážně novogotickou podobu. Nejstarším dochovaným kusem zařízení tu je renesanční dubová truhlice, mistrovskou zámečnickou prací je pokladnice z počátku 17. století, jejíž čtyři zámky zamyká jediný klíč.

My vás ale chceme upozornit na sbírku, kterou by ve starobylém hradu málokdo čekal. Je tu expozice historických motocyklů z majetku Národního technického muzea v Praze. Ozdobou kolekce je cestovní obdoba stroje Laurin & Klement, na němž v roce 1905 Václav Vondřich vyhrál prestižní závod u francouzského Dourdanu. Jediným exponátem vyrobeným mimo naše území je stroj německé firmy Hildebrand-Wolfmüller, který se v roce 1893 stal prvním motocyklem, jezdícím na silnicích Čech a Moravy. Raritou je motorový vodič z roku 1902, který za sebou vodil po okruhu cyklistického závodníka. Vznikl … (viz tajenka).

Hrad, obklopený romantickým parkem, je přístupný od dubna do října, jindy po domluvě (tel. 565 426 619).

Navštívit můžete i další muzea motocyklů. Jejich přehled najdete např. na internetové adrese: http://mujweb.cz/www/ veterancity/Muzea.html, nebo si na www.centrum.cz zadáte vyhledat: muzeum motocyklů.

Tajenka křížovky z č. 11/2004:

díky nim je nertera tak zajímavá

Knihy vyhrávají:

V. Břízová, Havlíčkův Brod

J. Raška, Olomouc

J. Podoba, Humpolec

Tajenku křížovky pošlete nejpozději do 31. ledna buď poštou na adresu: redakce Chatař & chalupář, Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4, nebo e-mailem: chatar.chalupar@provolnycas.cz. Tři vylosovaní luštitelé dostanou hezké knihy, které věnovalo knihkupectví Kanzelsberger, Václavské nám. 4, Praha 1.

Motocykly na hradě