U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Koníček pro pořádné chlapy

Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová

Když uvidíte sekery a pily, které si Martin Komárek připravuje, řeknete si, že to jsou nástroje spíš pro dřevorubce než pro člověka, který se právě chystá věnovat svému koníčku. Pravdou je obojí. S dřevorubeckou prací mají totiž Martinovy koníčky hodně společného.

Jeho zálibou je vyřezávání plastik motorovou pilou ze dřeva a timbersport – soutěž v dřevorubeckých disciplínách s pilami a sekerami. Jak se k takovému hobby dostal? “Prvních závodů v práci s motorovou pilou jsem se zúčastnil na lesnickém učilišti ve Vimperku, kde jsem na mistrovství učňů v roce 1994 získal 3. místo. Od té doby jsem byl každý rok na několika závodech.” Změna nastala před třemi roky. “Dostal jsem nabídku zúčastnit se týdenního kempu timbersportu v Německu. Tam nás dva trenéři vyučovali techniku všech disciplín tohoto sportu,” vypráví Martin.

Co je timbersport?

Timber znamená v angličtině trám, kládu, stromy. Timbersport vychází z dřevorubeckých soutěží, ale liší se od nich výběrem disciplín. Těch je šest: přesekávání stojícího polena, řezání motorovou pilou dvou kotoučů z kmene, přesekávání ležícího kmene (závodník při tom na něm stojí), uříznutí jednoho kotouče ruční pilou, přesekávání kmene ve výšce na vysutém prkně a řezání tří kotoučů z kmene speciální vysokovýkonnou motorovou pilou. Tenhle sport pro opravdové chlapy má nejdelší tradici na Novém Zélandu. Světový pohár se koná v USA, na našem kontinentu se pořádá mistrovství Evropy. Ideální věk a postava svalovce nejsou pro timbersport rozhodující. V Americe začínají soutěžit už patnáctiletí, ale výjimkou nejsou ani závodníci přes padesát. Vidět jsou mezi nimi i pánové s bříškem. “Jde hlavně o dobrou techniku práce a fortel,” vysvětluje sympatický mladý muž.

Cesta k vrcholu

Během dvou let se Martin Komárek dostal z tréninkového kempu až na nejvyšší evropský stupeň. “Na kempu jsem byl ze sedmdesáti účastníků vybrán do evropského finále. Tam jsem získal 6. místo. Další rok jsem absolvoval různé tréninky a soutěže v Evropě. Měl jsem to štěstí, že mě jeden americký trenér pozval k sobě do USA, kde jsem se zúčastnil i několika menších závodů a dřevorubeckých šou. A na mistrovství Evropy jsem byl druhý.” Následující rok, 2003, startoval na mezinárodních závodech ve Španělsku, Francii, Holandsku, Německu. V nejvyšší evropské soutěži získal dokonce

1. místo – titul mistra Evropy!

Takhle řečeno to vypadá velice jednoduše, ale samozřejmě tak snadné to vůbec nebylo. Účast v soutěžích vyžaduje důkladnou přípravu – a to znamená dostatek času na tréninky, kvalitní nářadí a v neposlední řadě třeba i dostatek “tréninkového” dřeva. I cestování za soutěžemi něco stojí. Bez podpory firmy, jejíž nářadí i další vybavení Martin používá, a řady jiných nadšenců by to vůbec nešlo. “Tenhle sport bych nemohl dělat bez lidí, kteří mi fandí – v tréninku mi třeba pomáhá kamarád Michal Hůla,” svěřuje se Martin. Důležitá je i podpora a organizátorská pomoc někoho “domácího” na samotných soutěžích. Asi málokdo z nás si dovede představit, jak to na takové soutěži vypadá. “Všichni závodníci si vylosujeme připravené kmeny dřeva, do stojanů si je upevníme každý sám. Na dřevo si nakreslím čáry, kudy povedu seky. Na soutěžích se hodnotí dosažený čas, při tréninku se proto trénuje technika, každý sek musí být přesně naplánován,” vysvětluje Martin Komárek.

Letošní program je bohatý

I v timbersportu panuje, stejně jako jinde, velká konkurence a každý závodník si své postupy žárlivě střeží. Jen okoukat se různé “fígle” prý nedají, do techniky vás musí někdo zasvětit. I proto je obdivuhodné, že si Martin získal sympatie novozélandského sportovce Jasona Winiarda – pětinásobného mistra světa! – který ho pozval letos začátkem roku na několik týdnů k sobě a trénoval ho. Na tento rok má v plánu asi deset větších závodů, včetně některých dřevorubeckých. “Letos mě čeká například mezinárodní klání v Německu, Francii, Holandsku, taky mám možnost působit v několika státech jako trenér,” vypočítává. “A na červenec připravujeme první tréninkový kemp v České republice!” “Co pro vás tenhle sport znamená?” zajímá mě. “Timbersport, to pro mě není jen jezdit na závody, nehoním se za slávou. Ale je s tím spojena spousta věcí, které mi zpříjemňují život. Potkal jsem při něm hodně prímových lidí, které bych jinak nepoznal,” oceňuje Martin. Já na něj ještě prozradím, že už stihl vytvořit dva evropské rekordy – v přesekávání stojícího a ležícího kmene.

Sochy, totemy a tyranosaurus

S pilou si Martin hraje i jinak. Vždycky ho lákala výtvarná práce. Už sedmý rok se věnuje vyřezávání plastik z kmenů dřeva. Zpočátku je vytvářel hlavně pro radost kamarádům, teď dělá i věci na zakázku. Vyřezávání předvádí i na různých akcích. Nejraději ale dělá plastiky na veřejná místa nebo pro dobročinné účely. Největším dílem, které zatím vytvořil, je šest a půl metru vysoký totem, jenž vznikl v USA. Úctyhodné rozměry má i tyranosaurus, kterého právě dokončuje. Průměr kmene topolu byl větší než 1 m, výška sochy je 3,5 m. A jak na tak rozměrných plastikách pracuje? “Když se jedná o větší věc, nechám si jeřábem postavit kmen a kolem něj vybuduji jednoduché lešení. Při práci používám tři různě velké benzinové řetězové pily Stihl. Nakonec dřevo ručně vyhladím.” Při práci používá chrániče uší, brýle a neprůřezné kalhoty nebo návleky. Rád jezdí i na dřevosochařská sympozia: “Účastní se jich sochaři-umělci i lidi jako já – samouci. Letos se těším do Desné v Orlických horách. Během jednoho týdne tu budeme vytvářet sochy k určitému tématu, ty pak budou umístěny na veřejná místa.” Práce Martina Komárka můžete najít na nejrůznějších místech u nás i ve světě, doma u jeho kamarádů i před některými institucemi. Aspoň jedna za všechny – krásný totem v Jesenici nedaleko Prahy.

***

Tři a půl metru vysoký tyranosaurus – Martin jej právě dokončuje

Plastika divokého prasete zdobí trávník před hájenkou Martinova bratra

Při vyřezávání plastik používá Martin Komárek tři pily různých velikostí

Při tréninku na jednu z disciplín timbersportu

Kamarádovi Michalovi vyřezal originální stolek

FOTO PAVEL VESELÝ

Koníček pro pořádné chlapy